Má stará matka
Ilustrační foto: pixabay.com

Má stará matka

11. 5. 2016

Má stará matka modlí se a věří,

že její syn se domů zpátky vrátí.

Má stará maminka chůzí droboučkou měří

měsíce a dny nás dělící.

 

A na lavici sedá, když se šeří,

za oknem mě potichu vyhlíží,

chudinka sní, že jedu k ní, že domů běžím,

že u ní zůstanu navždycky.

 

Já se však domů nikdy vrátit nesmím,

mám ženu svou, mám děti, zaměstnání;

jen jednou do roka přijedu zdaleka za ní

na kratičké, letmé setkání.

 

I kdybych jednou po dětství snad toužil

a do vzpomínek sebevíc se hroužil,

už nikdy navždy zpátky domů nesmím,

protože tu nový domov mám,

protože tu jiný domov mám.

 

 

 

 

 

Moje poezie
Hodnocení:
(3.9 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Je to smutná báseň a staré matky je mi moc líto, když čeká na syna den co den a dočká se jednou v roce.
Věra Lišková
Je vymalováno, máš pravdu Hanko. Asi už k stáru hůře chápu. A hlavně je to pro mne hodně smutné téma.
Hana Šimková
Ano, asi to chtělo srozumitelné vysvětlení, ale v té básni to moc jasné nebylo.
Karel Boháček
Jo já to beru, ono když syn či dcera bydlí třeba v Austrálii tak to je opravdu jednou i za 10 let, znám takové případy...Já osobně bych nevyměnil práci, existenci za rodinu - rodiče, či odchod z vlasti. Měli jsme možnost odchodu za lepším do Kanady, neudělali jsme to.
Hana Rypáčková
A je vymalováno.
Oldřich Čepelka
Dobrý večer všem. - Kruté. sobecké, nesmyslné - píšete. Prosím vás: 1. nevztahujte to na mne, já jsem autor, ale já nejsem ta jednající postava (rozdíl mezi spisovatelem a románovou postavou...) 2. v básni se říká, že syn přijíždí jednou na čas zdaleka (z ciziny?) na krátké setkání, ale že u ní nemůže zůstat, jak by si ona přála, protože má nový domov, vyletěl z hnízda, má svou rodinu, děti, ženu - komu to připadá sobecké? - Škoda že sám za svou matkou jezdit nemohu ani nakrátko, dávno zemřela... Čepelka
Anna Čípová
Smutné až kruté a sobecké.
Věra Lišková
Smutné. Jak si představujete, že se k Vám budou chovat Vaše děti ? Stejně, nebo jinak a proč ?
Dagmar Bartušková
Ano, i taková je realita života. Bohužel.
Elena Valeriánová
Ne, ta básnička na mě nepůsobí dobře. Není v ní poezie, krutá a syrová slova. Mé děti taky žijí svůj život v jiných krajích. A přece domů jezdí, každý podle svých možností. A my to respektujeme. Brr, až mě otřáslo.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...