Lžícový koláč
FOTO: autorka

Lžícový koláč

30. 8. 2016

Tento koláč s názvem LŽÍCOVÝ jsem pojmenovala po lžíci, kterou mám po své babičce. Lžíce je stará více než 100 let, já jí říkám pracovní - odměřuji s ní při pečení suroviny, ještě mám i kávovou lžičku.

Všechny kuchařinky mají své osvědčené a praxí vyzkoušené recepty, v každé rodině se předávají z generace na generaci. Já jsem si oblíbila tento jednoduchý a rychlý postup, který vám předkládám.

Rozpis surovin (na kulatou formu o průměru 25 cm):

4 PL vrchovaté polohrubé mouky
4 PL  špaldové mouky
4 PL rovné třtinového cukru
4 PL slunečnicového oleje
1/2 vanil. cukru + 1/2 KL jedlé sody+citr.kůra dle chuti
1 malé vejce
asi 250ml mléka
půl litru borůvek nebo jiné ovoce
na posypání :klasická drobenka

Žmolenka mně zbyla od minulého pečení (cukr, máslo, polohr.mouka). Nejprve jsem ghíčkem vymazala formu a vysypala kokosem, předehřála jsem troubu na 150° C.  Do mísy jsem dala obě mouky, cukr, sodu, citr. kůru, vanil.cukr, pak vejce a mléka tolik, aby vzniklo lité husté těsto.

Těsto jsem urovnala do připravené formy, posypala borůvkami a navrch dala žmolenku. Pekla jsem na 180°C 15 minut, pak asi 8 minut na 150°C v troubě s horkovzduchem. Po upečení lze ještě pocukrovat moučkovým cukrem.

Koláč je dobrý i s jablky nahrubo nastrouhanými, přidávám i vlašské ořechy.

Dobrou chuť přeje

Jitka V.♥

 

 

 

.

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Vypadá to hezky. Borůvky už asi neseženu, ale jablek bude jistě dost. Také někdy vyzkouším, ale zajímá mě velikost té lžíce. klasická? Mám po babičce naběračku, kterou používám, jen když dělám palačinky. :-)
Alena Vávrová
Ráda vyzkouším, dík!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.