Nemovitost jako bankomat
FOTO: Finemo.cz

Nemovitost jako bankomat

5. 9. 2016

Rostoucí ceny potravin a energií, nečekané výdaje, nízký důchod, dluhy. Cesta do finanční pasti je dnes pro řadu seniorů velmi snadná. Často se přitom někteří ocitají v paradoxní situaci, kdy vlastní dům nebo byt a mají tedy značný majetek, ale přitom peněz na důstojný život se jim nedostává. Na pomoc od příbuzných se nelze spolehnout, banka nikomu v důchodu nepůjčí a prodej domu nebo bytu nepřichází v úvahu, protože kdo by se na stará kolena chtěl stěhovat. Příznačným vytržením trnu z paty může proto pro mnohé být tak zvaná zpětná neboli reverzní hypotéka. V zahraničí funguje běžně již desítky let a nyní je konečně dostupná i pro zájemce v České republice. Jak zpětná hypotéka, kterou u nás nabízí společnost FINEMO.CZ, funguje, nám vysvětlí spoluzakladatel společnosti Jiří Vránek, kterého jsme požádali o rozhovor.

Rozhovor ve zkrácené formě můžete zhlédnout zde.  

V České republice jste začali jako první společnost nabízet zpětnou hypotéku, která se u vás jmenuje Renta z nemovitosti. Jak jste k tomuto nápadu došli a kde jste se inspirovali?

Já i společník Marek Rokoský jsme dlouho pracovali v bankovnictví a oběma nám produkt, který by navýšil příjem českých seniorů a zlepšil tím kvalitu jejich života, scházel. O reverzní neboli zpětné hypotéce jsme věděli ze zahraničí. V USA a Velké Británii již reverzní hypotéka funguje úspěšně přes třicet let, senioři ji ale využívají i v dalších zemích, jako je například Švédsko, Španělsko nebo Francie. Na světě jsou již milióny spokojených klientů. Víme, že o zavedení zpětné hypotéky uvažovaly i některé české banky, ale žádná ji zatím nepředstavila, až my v loňském roce.  

Vycítili jste tedy mezeru na trhu. Proč si myslíte, že se vám povede reverzní hypotéku v Česku zavést?

Mimo jiné proto, že v České republice jsou nízké důchody a mnoho seniorů nemá dostatek peněz na důstojné živobytí, případně nějaké nečekané výdaje. Zároveň víme, že většina lidí, kteří jsou dnes v důchodu, si v produktivním věku pořídila byt nebo rodinný dům. Teď se dostávají do paradoxní situace, že mají na jednu stranu velký majetek v podobě bytu nebo domu, jsou možná milionáři, ale zároveň nemají dost peněz.  

A pro koho je vaše Renta z nemovitosti určena?

Renta z nemovitosti je určena pro všechny seniory nad 60 let vlastnící nemovitost, kteří si chtějí ještě užívat života a chtějí na to využít část svého majetku, a nevadí jim, že o to méně pak zbude dědicům. Jak o uzavření uvažovala jedna z klientek, můžete vidět ve videorozhovoru pod článkem.

Jak Renta z nemovitosti tedy funguje?

Zjednodušeně si z nemovitosti uděláte bankomat a vytahujete z ní peníze, které potřebujete. O vlastnictví své nemovitosti přitom nepřicházíte, protože nic neprodáváte. Když budeme konkrétnější, tak Renta z nemovitosti funguje jako hypoteční úvěr. Jedná se tedy o úvěr zajištěný nemovitostí, ale na rozdíl od běžného hypotečního úvěru ho senior nemusí za svého života splácet. Splatnost nastává úmrtím klienta, nebo když se odstěhuje. Nejčastěji se splácení pak řeší tak, že se nemovitost po skončení dědického řízení prodá, a z utržených peněz je splacen úvěr a zbylé peníze zůstanou dědicům. Důležité je říct, že se lidé nemusejí obávat, že by své dědice zatížili dluhem. Splácet se totiž nikdy nebude víc, než jaká bude cena nemovitosti. Úvěr je ale možné splatit i kdykoli předčasně.

Na kolik peněz si zájemci o Rentu z nemovitosti mohou přijít?

Výši vyplacené částky spočítáme na základě hodnoty nemovitosti a věku klienta. Maximálně poskytujeme Rentu odpovídající 60 % ceny nemovitosti. Peníze vyplácíme buď jednorázově, nebo v měsíčních splátkách, či v kombinaci obou variant. Záleží na přání klienta.

Proč by se tedy senioři o vaši zpětnou hypotéku měli zajímat? V čem spočívají její hlavní výhody oproti jiným možnostem, jak přijít k penězům, jako jsou třeba běžná půjčka nebo prodej nemovitosti. V čem je Renta z nemovitosti výhodnější?

Hlavní výhodou je, že senioři mohou zvýšit svoji životní úroveň, aniž by prodávali svůj majetek nebo se zadlužovali. Navíc senioři nad 60 let získávají běžný bankovní úvěr velmi obtížně, a pokud by ho získali, tak by ho museli pravidelně splácet, což by je v průběhu jejich života finančně zatěžovalo. U naší Renty za života splácet nemusejí nic. Prodej nemovitosti a odstěhování se do levnějšího bydlení je samozřejmě také možnost a může se zdát, že je to pro získání peněz lepší varianta. Ukazuje se však, že čeští senioři chtějí svůj zasloužený důchod strávit ve svém bytě nebo domě, nechtějí se stěhovat. A to je právě hlavní výhoda naší Renty z nemovitosti - prodávat nemusíte a žijete dál ve své oblíbené nemovitosti. A navíc získáte peníze.  

Jaké jsou reakce zájemců? Mají třeba nějaké obavy?

Objevují se dotazy, zda může klient o svou nemovitost přijít, kdyby naše firma zkrachovala, nebo zda nehrozí, že svým dětem zanechají vyšší dluhy než majetek a samozřejmě s ohledem na českou negativní zkušenost s tak zvanými “šmejdy” se setkáváme s nedůvěrou.  

A jak na to reagujete? Daří se vám je obav zbavit?

Myslím, že ano. Důvěra je pro nás velmi důležitá. Snažíme se vše pečlivě vysvětlovat a máme velmi otevřený a osobní přístup ke každému zájemci. Klienti se nemusí bát. Ani při krachu naší společnosti nemohou o svou nemovitost přijít, protože nemovitost pořád vlastní pouze oni. Co se týká dluhů, které by zanechali svým dětem, tak tam je třeba zdůraznit, že Rentu z nemovitosti máme nastavenou tak, že dluh nikdy nepřeroste hodnotu nemovitosti. Ke zlepšení důvěry v naši společnost, ale i protože nás to baví, provádíme zcela zdarma přednášky nejen o naší Rentě, ale i o finanční gramotnosti pro seniory. Finanční gramotnost pro seniory školíme i ve spolupráci s jinými organizacemi, které poskytují služby pro seniory, jako je např. Rada seniorů, Seniorrevue Point50+ a další kluby pro seniory.  

To zní zajímavě. Co tedy musím udělat, pokud by mě vaše Renta z nemovitosti zaujala? Jak to celé probíhá?

Nejjednodušší je nám zavolat na telefonní číslo 233 321 850 nebo nás kontaktovat přes formulář na www.rentaznemovitosti.cz. Při kontaktu s Vámi prodiskutujeme Vaše finanční potřeby, provedeme kalkulaci a vysvětlíme hlavní parametry Renty z nemovitosti. Pak dojde k odhadu ceny Vaší nemovitosti. Poté Vám připravíme Vaše smluvní dokumenty. Po podpisu smluvních dokumentů a zápisu do katastru nemovitostí již dojde k vyplacení peněz a Vy si můžete začít užívat. Protože, jak my říkáme: “Život začíná po šedesátce”.

 

 

 

Hodnocení:
(3.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Kdyby náhodou někoho napadlo o tomto "přilepšení" k důchodu uvažovat, doporučuji shlédnout pořad ČT 1 Černé ovce z 21.11.2019 a bude jistě vyléčen. Aspoň doufám. (pořad zajisté bude v archívu ČT)
Jiří Vránek
Ano, v principu je to stejné jako americká hypotéka, tj. úvěr zajištěný nemovitosti na cokoliv, ale s tím velkým rozdílem, že nemusíte za svého života nic splácet zpět a také máte garanci, že se nebude splácet více než bude cena nemovitosti. Pokud budete chtít část nebo celý úvěr kdykoli splatit, pak je to možné, to je dáno dokonce i zákonem. Takže se nutně nemusí nemovitost prodávat. Odhad nemovitosti provádíme u bytů v krajských městech sami, v ostatních případech je nutný externí odhad, který si platí klient (cena ca 3-5 tis. Kč). RPSN je v průměru ca 9%. Rád odpovím další dotazy.
ivana kosťunová
Děkuji za další informace. Jestli to dobře chápu, je to takový způsob americké hypotéky, které už u nás v různých formách existují. Zaujala mě věta, že hypotéku je možno splatit předčasně. Znamená to, že můžu svůj dům za určitých okolností vyplatit , nebo je následný prodej nemovitosti podmínkou . Další otázka - kdo hradí náklady s tím spojené(např. odhad nemovitosti apod.) ? A za třetí - jaké je RPSN ?
Jiří Vránek
Dobrý den, děkujeme za Vaše reakce. Budu se snažit odpovědět na Vaše dotazy a doplnit mé poznámky. Aby firma mohla fungovat, musí mít výnosy a ty jsou v našem případě především z úroků, aktuální roční úrok je 8,5%. Naší snahou je tento úrok pro klienty snížit, ale to lze až bude naše společnost větší a bude si to moci dovolit. S panem Nacherem se známe a o naší Rentě z nemovitosti jsme s ním již diskutovali, takže se ho neváhejte zeptat. V případě zájmu o další informace jsem rád k dispozici. Pěkný den, Jiří Vránek www.rentaznemovitosti.cz.
Hana Rypáčková
Jelikož nemovitosti jsou dobře uložené finance a kdekdo cokoli kupuje, je na potomcích- jak se postarají o rodiče. Ale být sama a mít majetek a nouzi , tak to udělám...Známá má dva baráky a nevystačí s důchodem. Nemá děti a neteře to stejně prodají a utratí. Ale nějaká habaďůra v tom může být.
Květoslava HOUDKOVÁ
Taky si myslím, že to bude lidi zajímat - proto zkusím od p. Ing Nachera získat svolení a kontakt, kam se mohou obrátit o jeho radu. (Já své poznatky zveřejňovat nebudu, mohlo by -nechtěně- dojít i k nepřesnostem.) Ing. Nacher už vydal knížku "Konec finančních NEgramotů v Čechách" - s kapitolou "Šmejdi" jsem částečně pomáhala. Knížku mi za pomoc věnoval - je super pro budoucnost mých 4 vnoučat! (už dostali -navíc- k Vánočním dárkům)
ivana kosťunová
Květo, doufám, že své poznatky zveřejníte. Myslím, že více lidí tato problematika bude zajímat. ( včetně mě ) Díky !!
Květoslava HOUDKOVÁ
Výklad se hezky poslouchá, na chvályhodný počin to taky vypadá. Já bydlím v Pečováku, ale ve městě znám mnoho seniorů, kteří žijí ve svých domcích. Naštěstí se příští týden zúčastním přednášky/besedy - přijde finanč.ombudsman ČR Ing Patrik Nacher (osobně znám), tak využiji příležitosti se zeptat na jeho názor k této nabídce - vědět víc na škodu není !!
ivana kosťunová
To jistě ano, ale tady se jedná spíše o nemovitost, ve které klient žije. Pokud je trochu větší, nebo v centru města, dá se sice taky část nemovitosti pronajímat, ale domnívám se, že tady se jedná o malé domky, ve kterých by klient měl možnost dožít tak, aby nemusel měnit způsob života. Vypadá to jako chvályhodný počin, ale... myslím, že v článku je málo informací na to, abychom si to mohli správně vyhodnoti
Jarmila Komberec Jakubcová
Když vlastním nemovitost, kterou pronajímám, nájemce řádně platí tak mám pravidelný příjem (rentu) a nepotřebuji k tomu nikoho dalšího. Příjem řádně zdaním a už nic neřeším.Tak mám zajištěnou rentu z nemovitosti a moji děti jako dědicové o nic nepřicházejí.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu