Hana Hegerová, první dáma českého šansonu, oslavila 85 let
FOTO: Jovan Dezort pro wikimedia.org

Hana Hegerová, první dáma českého šansonu, oslavila 85 let

23. 10. 2016

Dovolte, abych krátce zavzpomínala na uměleckou kariéru Hany Hegerové, první dámy českého šansonu, která se v těchto dnech dožila významného životního jubilea.

Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová, se narodila 20.10.1931 v Bratislavě. Její kariéra započala v r. 1953, kdy jí režisiér Jiří Krejčík svěřil titulní roli ve filmovém dramatickém příběhu FRONA. Zde hrála pod jménem Hana Čelková vedle takových hvězd, jako byl F. Smolík, J.Pántik, či J.Bek. V r. 1963 ji vybral režisér Karel Kachyňa pro svůj film Naděje, kde hrála s R.Hrušínským. V r. 1964 zazářila v legendárním filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

Od poloviny 50.let 20.stol., po sňatku s ředitelem SND Daliborem Hegerem, používala již jen příjmení Hegerová. 

Osud tomu chtěl, že Hanu Hegerovou nevnímáme jako herečku, ale jako vynikající zpěvačku. Její popularita začala v r. 1957 vystoupením na pražských prestižních scénách Rokoko a Semafor. Z Hany se pomalu stávala šansonová zpěvačka světového formátu, která zpívala v několika jazycích. V r. 1967 úspěšně vystoupila na scéně pařížské Olympie.

Písně pro ni skládali a textovali JIří Suchý,Jiří Šlitr, Petr Hapka, Pavel Kopta, či Michal Horáček.

Svoji kariéru ukončila v r. 2011, kdy ve vyprodaném hledišti zpívala před již třetí generací posluchačů.

V r. 2015 postihla nemocnou Hanu Hegerovou osobní tragédie. Ve věku 60 let zemřel její jediný syn Matúš.

Interpretce krásných, asi 160 písní, jako Čerešně, Lásko prokletá, Kázání v kapli Betlémské, Petr a Lucie, Mon dieu, Židovská máma, Píseň o malíři, Madony na kolotoči, Levandulová, či Já ráda vzpomínám, přeji hodně zdraví! 

 

osobnosti zpěvačka
Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Zpěv pí Hegerové jsem si vždy ráda poslechla, byl to neuvěřitelné! Tak ji přeji jen a jen hodně zdraví.:-)
Vladka Steinová
Dobrý den, děkuji všem za milé příspěvky, za vzpomínku pro Hanu Hegerovou a za přání pro ni.Vladka
Marcela Pivcová
Paní Hegerová je u nás zatím stále se svými šansony nepřekonaná zpěvačka. Většinu jejich písní znám, a i když zdaleka nejsou optimistické, ráda si je občas připomenu. A tu neobyčejnou ženu v černých šatech, stojící na potemnělém jevišti, vidím stále. Přála bych paní Haně ještě hodně zdraví.
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji Vladko za milé připomenutí. Dostala jsem se ke čtení na íčku až dnes.
Hana Rypáčková
Vždy mě potěší....
Soňa Prachfeldová
Skvělá , výjimečná !!!
Libor Farský
Děkuji za tuto krásnou připomínku Hany Hegerové i úžasných autorů jejích písní.
Zdenka Jírová
Je to skvělá šansoniérka, ráda ji poslouchám.
Alena Vávrová
Hana Hegerová je i moje oblíbená zpěvačka, šansony miluji, moc jí přejí k životnímu jubileu štěstí a zdraví.
Hana Čadová
Písničky paní Hegerové mám moc ráda. Prý v mládí jsem jí byla podobná. Přeji ji hodně zdravíčka!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.