Přepadly mě vzpomínky
Ilustrační foto: pinterest.com

Přepadly mě vzpomínky

16. 2. 2017

"... v roce šedesátém sedmém, už bude dávno všude mír...," zpívalo se nadšeně a optimisticky v této tak trochu budovatelské písni s nádechem "popu". Psal se asi rok, no řekněme, 1960? Bylo mi jedenáct let a přede mnou "nedohledno." Dokonce i ten "magický" rok 1967 byl v nedohlednu.

Sedím na školní lavici 6. třídy ZDŠ. Je velká přestávka. Kolem mě je rozprostřena široká růžová sukýnka z jemného manšestru. Vidím ji jako dnes. "Filozofujeme" s kamarádkami, co bude, až nám bude padesát. Zatímco stejně staří kluci lítají mezi lavicemi a hážou po sobě houbou, my, slečny, se důležitě zamýšlíme nad životem. Celá délka života je před námi. V padesáti budeme jistě šedovlasé babičky s několika vnoučaty. Ta jsou naší jedinou radostí v tom "požehnaném" věku. Jsou to představy inspirované realitou kolem. Moje babička má sice ještě pořád tmavé vlasy, ale babičkovitě vypadá už od chvíle, kdy jsem ji poprvé uviděla. Děda je, pravda, "kus chlapa", vyzvedne svou malou holku ke stropu jednadvě, ale dědečkovství je patrné z jeho bílých vlasů.

Školní lavice nahradily stolky a židličky, růžové sukýnky zase módní úzké přiléhavé sukně. K tomu bílá "dederonová" košile. Navrch "šusťák", výkřik módy let šedesátých. Kdo ho nemá, jako by nebyl. Holčičky se změnily ve slečny. Mnohá z nich s někým "chodí". Je to i můj případ. Chodím s klukem, a možná ani netuším, svým budoucím mužem skoro na celý život.

A do toho skutečně už ten vzpomínaný "šedesátý sedmý". Slibovaný mír z písničky zůstal sice uchován, ale všude určitě není.To my za "železnou oponou" ovšem moc nevnímáme. Zejména "my" ve svém dospěláckém světě. Z rozhlasu "po drátě" zní naše zamilovaná "Povídej, jestli Tě má hodně rád" a naše natupírované hlavy jsou plné blížící se maturity.

A najednou je to tady. Vcházíme do dospělého života. Více či méně vybaveny představou o věcech příštích. Ale těšíme se. Na "výšku", na práci, na svatbu, na děti...

A všechno je nějak "najednou". Najednou je tu rok 2017. Jednoduše uplynulo 50 let. Padesát let! Některým šťastnějším se blíží "zlatá svatba". I my ostatní máme svou zlatou svatbu! Oslavíme padesátiny Naší maturity! A na šedovlasé babičky zapomeňte! Sejdou se tu ženské plné života a elánu, schopné milovat a zamilovat se, cestovatelky, dobrodružky i dámy. Prostě "kočky" každým coulem. Zároveň ovšem oddané babičky svých vnoučků. Tak to tedy je. Žijeme a plánujeme. Za námi vzpomínky, před námi... 

... a co si vezmu na sebe?!                                                       

Můj příběh vzpomínky
Hodnocení:
(4.6 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Magdalena Klosová
Milý Oldřichu,děkuji.A přeji pěkný sváteční večer/je přece Oldřicha!/.mm
Soňa Prachfeldová
Jejda , popletla jsem to, svatý !
Oldřich Čepelka
Připravil jsem si taky článek o dětství, ale nedávám zatím ke zveřejnění, nějak se mi hrnou témata. Takže Marie, i druhý muž to již četl a inspirovalo ho to...
Marie Magdalena Klosová
pokrač. Vzpomínání se pánů asi netýká.ŠKODA ! Co jim asi utkvělo nejvíce z těch 60.? Hanko R.,Bílé týdny byl výprodej ložního prádla apod.,kačenky měly 4 cm podpatek do rozšíření a ťapky ty s gumičkou po stranách.Všechny moc zdravím mm
Marie Magdalena Klosová
Děkuji také všem,kteří četli a krásně hvězdičkově hodnotoli.Píšu "měkké i",ale bohužel tu ČETL JEN JEDEN MUŽ !
Anna Čípová
Krásné vzpomínání. A přeji, ať jsou před vámi jen samé hezké události.
Hana Rypáčková
Bílý týden byla nějaká výprodej v obchoďáku??? Maturitní svatý.. Kačenky byly Ťapky? /Po stranách gumičkou zkrabatělé botky/ A soudkovité sukně...A jak se drolilo maskáro !
Marie Magdalena Klosová
Lavina vzpomínek mě potěšila.Šusťáky,chlupaté čepice,pilky,kačenky mini i maxi,krásná šedesátá! Nicméně,užívejme těch aktuálních. Děkuji za ohlasy. mm
ivana kosťunová
To nás hezky ty vzpomínky přepadly !! Bílý týden slyším poprvé. My jsme říkali "svatý týden" neboli "svaťák"
Soňa Prachfeldová
O´to krásné bezstarostné mládí, plné snů a zamilovávání se. Bílý týden a matura před námi, pocit, že na krku je jen dutá hlava. Jak jsem ráda nosila kačenky, a ty taneční - maminka mě vyparádila a mě se tak hezky v atlaskách tancovalo. Páni zadejte si dámy ! Pak maturitní ples a další start do života. Vše stálo za to a je to nedílnou součástí našeho života. Magdalenko uvedla jsi mě v krásné vzpomínání a co si tedy vezmeš na sebe ?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.