Krajní body ČR - nejjižnější bod
Foto: autorka

Krajní body ČR - nejjižnější bod

4. 7. 2017

Nejjižnější bod České republiky (souřadnice  48°33'7.26"N, 14°19'59.512"E)  se nachází nedaleko osady Studánky na česko-rakouských hranicích. My jsme se k němu vydali na kole, a to oklikou, poněvadž jsme nejdříve chtěli dobýt tisícový vrchol Hvězdná. Náš start začal v Lipně nad Vltavou po cyklostezce do Vyššího Brodu, odkud jsme museli překonat velké převýšení na Hvězdnou (1012 m). Hvězdná má vrcholy dva, ten druhý se nachází přímo na hranicích s Rakouskem a jedná se o nejvyšší a nejjižnější vrchol ČR (1037 m). Bohužel vrchol  celého kopce je až 150 metrů za rakouskou hranicí, kde dosahuje výšky 1051 m.

hvezdna-vrchol.jpg

Hvězdná, první vrchol

 

hvezdna-vrchol-hranice-s-rakouskem.jpg

 Hvězdná, druhý vrchol (1337 m - na hranicích s Rakouskem)

 Z Hvězdné jsme pokračovali přes Rakousko k nejjižnějšímu bodu ČR. Z této části cesty je také moje foto, uveřejněné na karuselu 29. 6. 2017 (Nebe a pole). Kromě pamětní desky je zde k dispozici pro všechny milovníky turistiky a sběratele zajímavostí razítko s připomínkou, že jste skutečně stáli na tomto památném místě. Cesta ke krajnímu bodu není obtížná, pokud se vydáte přímo z Vyššího Brodu bez zajíždění. Trasu jsem zaznamenala na hodinkách suunto, ale ještě se musí připočítat 133 m převýšení, protože jsem si zapomněla na nejkrutějším stoupání zapnout záznamník. Odkaz:

http://www.movescount.com/cs/moves/move162028157

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Opět vím něco, o čem jsem nevěděla. Líbí se mi takové zajímavé články o naší zemi. A ještě když jsou u články fota.Až pojedeme se Soničkou na Modravu napíšeme také reportáž z cesty.
Jaroslava Havlíčková
Hezký článek . Btw . plyšáci, my máme zase červené pandy, mohly by mít album dobytých met, já mám svoje dvě fotky..:)
Hana Rypáčková
To mě nenapadlo, asi proto, že máme toho živého plyšáka.
Marie Ženatová
Díky za krásné obrázky zajímavého kraje...
Hana Rypáčková
Moc pěkný výlet.To Alenko dáš...
ivana kosťunová
Já se sice nechystám žádný vrchol pokořit, spíše vrcholy pokoří mě, když někam s vyplazeným jazykem dolezu. Vyšší Brod- no proč ne ? Snad někdy.
Alena Tollarová
Tak se mi zdá, Ilono, že tu budu muset strašit do sta let, abych všechno stihla. A to já opravdu chci!
Zuzana Pivcová
V tomto kraji jsem před lety sice už byla, ale jen na Lipně a ve Vyšším Brodě. Líbí se mi ta úvodní fotka spolucestujících hraček.
Eva Krausová
Myslím, že ani já se do těchto míst nedostanu, ale o to raději se podívám alepsoň takto.
Jana Šenbergerová
Tam se asi sotva dostaneme, tak dík za možnost vidět aspoň virtuálně.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...