Jak na slavnostní mísu
Foto: autorka

Jak na slavnostní mísu

9. 7. 2017

 

Tato mísa slouží jako podklad pro cokoliv. Nakládaný hermelín, klobásky (vinnou rozdělím na malé jednohubky a opeču), šunkové rolky (plátky šunky namažu tence křenovým pomazánkovým máslem a pevně zaroluji a šikmo v polovině překrojím), řízečky…

Suroviny:

Salát (nejlépe lolo – kudrnatý)

Cuketa (nebo lilek)

½ velkého jablka (nebo patka od větší cukety) – na zapichování ozdob

Hlávka fenyklu (kupuji v marketech)

Mrkev nebo cuketu (na pestíky – zelené nebo oranžové)

Listy kopru, mladého celeru nebo libečku

Pomůcky:

Špejle s ostrým koncem

Kulatá ostrá párátka

Malý špičatý nůž

Postup:

Rozeberte hlávku fenyklu na jednotlivé listy (list držíte obráceně za užší část řapíku – tím pak připevňujete květ k jablku) a dotvarujte ostrým nožem to tvaru kaly (jen drobné úpravy, víc není potřeba), z mrkve nebo cukety vyřízněte a dotvarujte pestík a párátkem připevněte ke květu (v místech, kde se řapík rozšiřuje)

Květy zapíchejte pomocí špejlí nebo párátek do jablka (cukety) a mezi květy připevněte kopr, celer případně jinou zeleň.

Pracnější je vyřezávání lístků z cukety nebo z lilku. Zprvu je potřeba trpělivost. Když mám cuketu větší, odkrojím z ní dva nebo tři listy i s dužinou. Po vykrájení žebrování listy z rubu ztenčím (vyškrabu dužinu lžičkou).

Přeji vám trpělivost a radost z výsledku.

 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Vypadá to moc hezky, jste hračička. Občas se taky donutím k něčemu lehce podobnému, ale používám jen klasiku. Cukety, patisony a podobná zelenina se u nás nekonzumuje.
Věra Lišková
Je to dobrý nápad, jste šikovná. Mísa by vypadala krásně i jen doplněná plátky šunky a sýra.
Blanka Macháčková
Patisony by byly efektní. Já, pokud jsem je měla n zahrádce, jsem je malé nakládala do láku. Výborné! Co se týká pěstování fenyklu - před lety jsem ho na zahrádce měla, krásně tvořil hlávky, ale nechutnala nám jeho "pendreková" příchuť. Proto z ozdob jíme vše, mimo fenyklu.
Hana Rypáčková
Je to krásné. Ale jak se znám, hodila bych to všechno do krouhače a pochutnávala si na salátku.. Než se to naservíruje, tak to ovadne . Viděla jsem v restauraci, že spousta zeleniny na talíři zbývá, host sní klobásky a víc nic z té okrasy... A co to dalo práce.
Jana Šenbergerová
Radost pohledět, a co teprve ochutnat ...
Zuzana Pivcová
Po estetické stránce kouzelné a pro fajnšmekry určitě lákavé!!
Libuše Křapová
To je krásný tip :-) Já jsem opravdu myslela, že to jsou kaly :-)
Marie Ženatová
Díky za zajímavé návody a nádherné výtvory...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.