Zážitek roku 2017 - Splněný vánoční sen
FOTO: autorka

Zážitek roku 2017 - Splněný vánoční sen

20. 12. 2017

Že zázraky se nedějí? Ale kdeže, dějí. Jeden jsem totiž zažila na vlastní kůži.

Ale měla bych asi začít od Adama. Ti z vás, kdo čtou náš magazín i60 delší dobu, si možná vzpomenou, že jsem před časem čtenářům předhodila Diskotéku č. 12 s písněmi zpívanými mým oblíbeným hlasem skvělé britské sopranistky Sarah Brightman. Pro tuto dámu s velkým hlasem složil její tehdejší manžel sir Andrew Lloyd Weber Fantoma opery. V září 2004 byla Sarah Brightman v Praze se svým programem Harem a já jsem tehdy k padesátinám dostala vstupenky na tento koncert. Považovala jsem to tenkrát za nejlepší dárek.

A považte. Někdy v listopadu jsem úplnou náhodou zjistila, že po dlouhých 13 letech Sarah Brightman  svým hlasem 16. prosince znovu poctí Prahu při vánočním turné s programem Royal Christmas Gala 2017 + Gregorian. Vrhla jsem se na portál prodávající vstupenky a zklamaně jsem zjistila, že jsem opravdu hodně zaspala a je dávno vyprodáno. Zamáčkla jsem slzu a smířila se s tím, že tentokrát budu na koncertě chybět.

V sobotu jsem ani nevnímala, že je právě 16. prosince, když mi v 18.11 hod zazvonil telefon. Volala mi snacha a jako by nic mi oznámila, že se máme okamžitě obléct a vyrazit do Prahy. Popsala mi místo, kde si mám vyzvednout dvě vstupenky na Royal Christmas Gala, které pro mě skutečně "last minute" sehnala. Nechtělo se mi ani věřit tomu, co slyším, byla bych to raději viděla černé na bílém. Nicméně takový shon, který u nás v ten okamžik nastal, jsem už dlouho nezažila. Naházeli jsme na sebe překotně a celkem bez rozmyslu nějaké ty oděvní součásti, které zrovna padly do ruky, skočili do auta a vyrazili ku Praze. Naštěstí nepršelo, nebyla mlha a dokonce byla docela volná dálnice. Na tachometr jsem se radši nedívala a myslela na to, jestli se mi ten telefonát jenom nezdál. Leč na určeném místě opravdu pro mě byly přichystané dvě vstupenky. 

Od telefonátu po chvíli, kdy jsme usedali do 2. řady jen pár míst od těch, kde jsme seděli tenkrát, neuplynula ani celá hodina. Pro představu: start - Roudnice nad Labem, cíl - Praha-Holešovice, Tipsport aréna. Na pódiu se mezitím už rozbíhal program a k příchodu nás vítal výborný německý soubor Gregorian. Zaplněnou halu postupně plnily hlasy protagonistů vánočního programu, tedy Sarah Brightman, Gregorian, tenoristů  Maria Frangoulise a Fernanda Varely a mladičkého kontratenoristy Narcise.  Došlo i na harfenistku, baletní vystoupení z Louskáčka a dokonce i skotské dudy ...   Šlo totiž o vánoční galaprogram nejen Sarah Brightman, ale i jmenovaných umělců. Dvě a tři čtvrti hodiny jsem seděla jako přimrazená, neschopná uvěřit skutečnosti, že doopravdy právě zažívám splněný vánoční sen.

Užívala jsem si naplno krásnou hudbu a nekazila si zážitek marným zkoušením vyfotografovat těžko zachytitelnou atmosféru plnou světelných efektů. Jen při závěrečné děkovačce jsem zkusila zmáčknout spoušť kvůli jediné dokumentační fotce. 

Dlaně mě pálily ještě doma a věřte mi, že hlavu mám ještě teď plnou gregoriánských chorálů, rolniček, sněhových vloček, měsíčku na nebi hlubokém, tiché noci, fantoma, tónů harfy,  Ave Maria, Pie Jesu a mnoha dalších.

A vám, některým možná nevěřícím Tomášům, posílám vzkaz: zázraky se dějí. Někdy menší, někdy větší, to podle toho, co si pro sebe jako zázračné pojmenujeme a v jaký zázrak si tu kterou, pro někoho možná všední a obyčejnou, událost proměníme.

 

Na závěr jsem pro vás jako vánoční ochutnávku vyhledala několik nahrávek jmenovaných pěvců.

 Sarah Brightman, Ave Maria

Narcis La Fin du Monde

Gregorian a Narcis, Gloria

Gregorian, Hallelujah

Sarah Brightman a Mario Frangouolis, Phantom of the Opera

Christmas mornings, Mario Frangoulis

Nessun Dorma, Fernando Varela

Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Už z krásné fotografie je vidět, že tam musela být úžasná atmosféra, a to nic neslyším ... Líbí se mi i vzkaz pro nevěřící Tomáše. :-)
Hana Práglová
Alenko,tak takové zázraky bych si také dala líbit.Mėlas nadherný vánoční dárek a ten ti zūstane v mysli hóóódně dlouho!!!
Alena Tollarová
Děkuji vám za krásné komentáře, zážitek pro mě samozřejmě neskončil odchodem z hlediště, ale stále mi v hlavě zní. Kdo by se chtěl podívat na autentické záběry z pražského koncertu, pak je tu Ferd. Varela a Nessun Dorma: https://www.youtube.com/watch?v=gkf7dPBdNZU a Phantom in the Opera s Sarah Brightman a Mariem Frangoulisem: https://www.youtube.com/watch?v=wL2ow3TeJ-o
Anna Čípová
Ali, dík za sdělení tvého zážiteku a hlavně za odkazy na nahrávky.
Dagmar Bartušková
Álo, paráda! Budeš dlouho vzpominat. Jo, když se splní sen...
Eliška Murasová
Alenko, ke čtení článku jsem si pustila Sarah Brightman, abych měla atmosféru. Chápu vaše nadšení, že se splnil sen.I fotka moc povedená, no fakt jste se pomněla.
Dana Tomanová
Muselo to být nádherné! Nezapomenutelný zážitek. Sarah Brightman mám moc ráda, nejen že je na ni hezký pohled, ale i skvělý poslechový zážitek. Chtěla bych moc jít na Il Divo, až budou zase v Praze, ty také miluji, většinou tyhle koncerty proslzím :-)
Marie Seitlová
Ali, splnil se Ti krásný sen a na nahrávky se těším. dík za ně.
Naděžda Špásová
Álo, moc ti tvůj zážitek přeji. Fotka je fakt povedená. :-)
Eva Balúchová
Vím ,co pro tebe tohle splnění snu znamená, jsem ráda,že jsi tam mohla být.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu