Jak bývalo u nás doma?
FOTO: autorka

Jak bývalo u nás doma?

1. 2. 2018

A taky u vás a u vás… Prostě všude v naší krásné zemi, tam, kde žijeme a kde žili naši předkové. Na tuto otázku vám částečně odpoví výstava Česká lidová kultura v Národopisném muzeu.

Expozice je rozdělena do tří částí. V první části je představen každodenní život lidí - výrobky a pracovní nástroje lidových řemeslníků a zemědělců (lidová keramika a bydlení) i doba svátků a duchovní kultura (lidové kroje a umění). Druhá část expozice seznamuje návštěvníky s lidovými zvyky, výročními obyčeji a obřady tradičního zemědělského roku – od jara (masopust, Velikonoce) přes léto a podzim (letniční slavnosti, letní poutě, dožínky) až po zimu (mikulášské a adventní obchůzky, vánoční tradice spojené s oslavami Štědrého dne). Třetí část představuje lidský životní cyklus (narození, smrt, svatba) a rodinnou obřadnost spojenou s průběhem lidského života. 

Poté, co si uděláte hezky na duši, můžete si dopřát něco dobrého v místní malé kavárně. Když je teplo, nabízí kavárna možnost posezení venku s výhledem do zahrady.

Muzeum najdete v půvabném letohrádku Kinských v zahradě, odkud se otevírá hezký pohled na Prahu. Od stanice metra B Anděl je to druhá zastávka tramvaje. Expozice bude přístupna až do konce roku 2025. Otevřeno mají celý týden kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Vstupné pro seniory činí pouhých 40 Kč. 

S využitím webových stránek muzea.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Foltýnová
Až příště navštívíme Prahu,tak jistě tuto krásnou výstavu lidových řemesel navštívíme a posedíme v útulné kavárničce.
Věra Ježková
Jistě, můžeme se tam sejít, budu ráda. Možná ale radši až bude teplo na sezení venku.
Alena Tollarová
Jednou už tam íčkaři spicha měli. Jak napsala už Zuzka, byla tam krásná módní přehlída historických modelů spojená s akcí Ukládání vzpomínek seniorů do Národní kroniky. Muzeem nás tenkrát provedli a v kavárně jsme poseděly. Vzpomínky nevybledly.
Hana Rypáčková
Věro, pěkné. Nedáme si tam íčkaři spicha u příštího setkání?
Naděžda Špásová
Věro, vaše nabídka je moc pěkná. Fotky jsou toho důkazem. Dobrý tip.
Věra Ježková
Ještě jednou Liborovi. Katalog možná mají k prodeji. Určitě ne zadarmo. Ale materiálů mají hodně.
Věra Ježková
Jsem ráda, že jsem vás potěšila a že jste mi to dali vědět. Je to fakt nádhera. (Vybírala jsem z asi dvou set fotek.) Libore, dopravu jsem tam popsala. Je to nad Náměstím Kinských, druhá zastávka tramvaje od metra B Anděl. Číslo tramvaje psát nebudu, vzhledem k tomu, že teď to jezdí každou chvíli jinak. :-)
Blanka Macháčková
Děkuji za přiblížení výstavy, kterou určitě někdy v letních měsících navštívím.
Dana Puchalská
Jedním slovem NÁDHERNÁ VÝSTAVA. Kdysi jsem měla spolužačku a ta bydlela blízko. A často jsme tam v tom parku trávily volný čas. A když teď koukám na tu fotoreportáž tak se mi vybavuje spousta vzpomínek. Hodně podobných věcí měla i moje babička na venkově. Až se oteplí a nebude to hnusné počasí tak se tam budu muset jít podívat. Díky Věro.
Alena Vávrová
Nádherné, děkuji !

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu