Skoky - místo, kde vzniklo rčení Panenko Skákavá
Foto: autorka

Skoky - místo, kde vzniklo rčení Panenko Skákavá

6. 2. 2018

Nedaleko od nás se nachází poutní místo Skoky...bohužel, toto místo patří mezi mnohé zaniklé obce v našem kraji. Je to hodně smutné.

Poprvé jsme sem zajeli před 7 lety a nyní podruhé. Změnily se snad jen věžičky na kostele a víme, že se zde již několik let parta nadšenců snaží o alespoň jakési zachování skokovského kostela.

Skokům se také říká České Lurdy :-)

Něco málo z historie Skoků:

1513 - první písemná zmínka o vsi jako majetku panství Údrč, Skoky patří do údrčské farnosti s kostelem sv. Linharta

1620 - po Bílé hoře Skoky přecházejí do duchovní správy žlutické farnosti. 

1689 - panství Údrč v majetku markrabat bádenských.

1717 - sedlák Lienert staví z popudu žlutického faráře premonstráta Ricka kapli P. Marie Pomocnice, dává v Toužimi u malíře Richtera namalovat kopii zázračného obrazu z německého Pasova. V kapli u obrazu vyslyšeny modlitby a přání obyvatel, zázračná uzdravení - příchod prvních poutníků z okolí.

1732 - církevní arcibiskupská komise vyšetřuje zázraky.

1733 - obraz ve Skocích arcibiskupstvím prohlášen za dobrotivý.

1734 - povoleno konání mší svatých.

1736 - povoleno konání procesí.

1736 - položen základní kámen ke kostelu, stavba kostela markrabětem bádenským, stavitel Johann Schmied z Útviny, stavba zaplacena z obětních peněz poutníků.

1738 – vysvěcen hlavní oltář k poctě Navštívení Panny Marie, 8 tisíc poutníků, spory o patronátní právo ke kostelu mezi údrčskou a žlutickou vrchností kvůli obětním penězům a čepování piva poutníkům.

1740 - papež (Benedikt XIV.) odejmul kostel žlutické farnosti a připojil jej ke klášteru v Teplé, z kaple do kostela přenesen dobrotivý obraz P. Marie Pomocnice.

1746 - císařovna Marie Terezie svým dekretem rozhodla spor o patronát - duchovní správa podřízena žlutické farnosti, upraveny práva a povinnosti vrchností.

1748 - tepelský klášter zřídil u kostela superiorát (pobočku kláštera – řeholní dům v čele se superiorem).

1749 - zřízena lokálie (podřízená farnost) Skoky (vsi Skoky, Mlyňany, Martice), ročně do Skoků přichází přes 40 tisíc poutníků.

1784 - císař Josef II. zakázal svým patentem procesí, úpadek poutí, počet poutníků se snížil.

1789 - konec vlády markrabat bádenských, velkostatek Údrč přechází do majetku státu a je rozparcelován a prodán.

1857 - lokálie povýšena na farnost.

koncem 19. stol. - kostel v havarijním stavu, loď uzavřena pro bohoslužby.

1902 - patronátní práva přebírá premonstrátský klášter v Teplé (opat Helmer).

1903 - zahájena obnova zchátralého kostela (nový krov, střechy, fasády), restaurováno zařízení kostela, postaven nový superiorát (fara).

1945 - ve vsi 28 domů a asi 150 obyvatel, vystěhování Němců a příchod Slováků, úpadek obce (polovina obyvatel, prázdné domy vyrabovány a zbořeny).

1950 - komunisté ruší kláštery, premonstráti uvězněni, kostel spravován žlutickou farností

1955 - odchod části Slováků kvůli družstvu, příchod nových obyvatel.

1960 - zánik samostatné obce Skoky, připojení k Ratiboři, následně vysídlení kvůli stavbě přehrady.

1965 - zahájena stavba Žlutické přehrady na Střele.

1967 - budova superiorátu (fary) prodána na stavební materiál.

1967-1972 - oprava střechy a věžních bání kostela.

1972 - likvidace zbytku osady, ponechána jen obydlená bývalá hospoda, stodola a hřbitov, a kostel jako chráněná kulturní památka.

1982 - zemřel poslední obyvatel osady.

1990-2006 - opuštěný kostel je rabován a ničen zloději a vandaly, v roce 2006 kvůli měděné krytině uřezány horní části věžních bání a sanktusník, zloděj přežil pád z věže. 

1995-2007 - konání česko-německých mládežnických táborů na záchranu Skoků.

1998 - kostel převeden do majetku tepelské kanonie.

2007 - příchod občanského sdružení Pod střechou do Skoků, oprava poškozených střech, zahájeno oživení Skoků jako poutního a turistického cíle (kostel zpřístupněn, konání poutí, prohlídek, koncertů a dalších akcí).

2010 - otevření mariánské poutní trasy Skokovská stezka a zahájení I. novodobé poutní sezóny.

zdroj: Skoky.eu

Toto je smutná historie, ale třeba jednou bude mít šťastnou budoucnost.

Prohlédněte si aktuální fotografie :-). Počasí nám moc nepřálo, celou dobu padal sníh a bylo bohužel zataženo...

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Tomanová
Leni, hezky jsi to napsala, také jsem o tom poutním místě nevěděla. Je to smutné povídání.
Lenka Hudečková
Děkuji za Vaše milé reakce :-)
Hana Rypáčková
Jsem díky tobě Leni, poučena. Je to smutné. I na Šumavě se děly věci...Zmizely vesnice.
Ilona Erika Kolář
Panenko Skákavá používám dost často. Do Skoků se chystám již několik let. :)
Alena Tollarová
O panence skákavé a souvislosti se Skoky vím, ale nevěděla jsem to v době, kdy jsem byla v půvabných Žluticích. Dnes bych se tam ráda podívala. Zvlášť po tom, co jsem zrovna dneska viděla několik krásně opravených kostelů, je ten kontrast velmi křiklavý. Doufejme, že se podaří i této památce vrátit krásu, kterou si zaslouží.
Elena Valeriánová
I v našem regionu je spousta zaniklých obci, pohraničí má svou vlastní historii. Jednou jsem byla jako redaktorka na akci Pečení chleba v bývalé obci Zastávka. Mám-li být úpřimná, připadalo mi to, že si tam dospělí jen hrají. Bylo to poněkud trapné. Leni, článek jsem si s chutí přečetla. Zajímalo by mě něco o tom hřbitovu a nebo jich bylo více. Ponuré počasí jen na fotkách dokresluje smutnou atmosféru daného místa. Máš jedničku dvakrát ...jejda, pět hvězdiček :-)
Helena Votíková
Lenko hezký článek i fotky, je z toho smutno.
Lidmila Nejedlá
Lenko, díky, já to tam přeci znám.
Alena Vávrová
Mariánská poutní místa mě zajímají, takže jsem šla hledat info hned po uveřejnění pvní fotky kostela. Velice pohnutá historie.
Věra Ježková
O existenci Skoků jsem neměla nejmenší tušení. Díky za zajímavý text a fotky, krásné jako vždy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.