Obava ze závislosti na lécích? Poplašná zpráva, říká Jan Cimický
Ilustrační foto: ingimage.com

Obava ze závislosti na lécích? Poplašná zpráva, říká Jan Cimický

22. 3. 2018

Mediální kampaň, varující před závislostí na lécích, se dostala do absurdní roviny: lékař pacientovi předepíše lék, po týdnu přijde nemocný na kontrolu a stěžuje si, že mu je pořád stejně špatně.

 

A berete léky? Pacient se ostýchavě zarazí: „No, víte, já si přečetl příbalový leták a dostal jsem strach, tak to neberu. Já nechci být závislý!“

A je to! Situace se zablokovala. Když trpíte hypertenzí, musíte brát pravidelně léky. Jste na nich závislý? Ano, jste. Když je nebudete brát, ranní vás třeba mrtvice. Pro úzkostného jedince je čtení příbalového letáku spojeno s hrůzou dilematu: brát léky, zbavit se potíží – ale být závislý – a nebo léky nebrat a čekat, že se to nějak vyřeší i bez nich. Absurdní situace. Začetl jsem se ze zvědavosti do jednoho letáku u běžného léku proti úzkosti a musím přiznat, že mne vyděsil. Co všechno může požívání léku způsobit! Vždyť to hraničí s poplašnou zprávou!

Nedivím se, informace jsou to opravdu brutální a nahánějí strach. Tento lék negativně ovlivňuje pozornost a koordinace motorických funkcí, omezuje schopnost řídit motorové vozidlo, způsobuje ospalost, únavu, pocit zaujetí hlavy, bolest hlavy,závratě, rozostřené vidění, vzrušivost, zvýšení chuti k jídlu, snížení chuti k jídlu, zácpu, průjem, zvýšení hmotnosti, hubnutí, zvýšené pocení, pocit ucpaného nosu, sucho v ústech,, zvýšenou produkci slin, poruchy močení, kožní alergie, svědivost kůže,snížení počtu bílých krvinek, nejistotu při chůzi, halucinace, zmatenost, agresivitou,nespavost,nervozitu, nauseu, zvracení, břišní a svalové křeče, snížení psychických funkcí a větší citlivost na vnější podněty......

Ani se nedivím, že po přečtení letáku si pacient musí myslet o svém lékaři, že je to zločinec, který usiluje o jeho život!

Zároveň se objevuje ještě jiná tendence: obyvatelstvo prý konzumuje zbytečně velké množství antidepresiv. Nevím, odkud čerpají novináři zdroje takových konstatování! Vývoj medicíny jde stále stejnými cestičkami a víme dobře, že když praktický lékař nevyhoví pacientovi a nenapíše mu antibiotika (i když to není nutné), bude ho pacient pomlouvat a označovat na neschopného, protože odbornost se „poměřuje“ nasazením módního léku. A nic na tom nezmění ani sofistická vysvětlovací kampaň.

Dnešní léky na depresi a úzkost jsou bezpečné, a protože civilizace jde sice kupředu, ale zároveň oslabuje člověka, takže se brání jen obtížně, konzumace antidepresiv, které naordinuje odborník, tvoří součást obrany jedince před náročným vývojem.

 

MUDr. Jan Cimický, CSc.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Já bych na tom, Haničko, ocenil, že výrobce léků upozornil na nebezpečí oslepnutí, když je budeš užívat. To se nevidí často ...
Dagmar Bartušková
Léky beru jen v případě nesnesitelné bolesti, jako je např. bolest zubu. Nerada trpím. To je naštěstí krátkodobé. :-) Příbalový leták si vždycky přečtu. Nevim, co je bolest hlavy nebo horečka. A se spánkem nemívám problémy. Díky bohu!
Jarmila Komberec Jakubcová
Nikdy jsem žádné léky nepotřebovala a je tomu doposud. Ráno piji vodu s citronem a medem, jím česněk co nejvíce a miluji zeleninu. Myslím, že jsem zdravá, denně cvičím, chodím na vycházky a prostě žiji.Nic mně nebolí a ani netrápí. Jen kdy jedu do zahraničí beru si občas půlku prášku na spaní. Chodím na preventivní prohlídky každý rok, k zubařce 2x ročně.
Věra Ježková
Léky po hrstech nejím, jsem ochotna vydržet i snesitelnou bolest, abych si prášek nevzala. Ovšem pokud uznám, že jsou pro mě nezbytné, užívám je i dlouhodobě. Např. v minulosti hormony. A Herpesin si beru hned, jak se opar začne hlásit. Protože s EBV a oslabenou imunitou nehodlám žertovat.
Zdena Proboštová
Beru prášky na spaní a tak když jsem byla v lékárně fasovat, tak mi mladý magistr řekl, abych je brala jen ve výjimečných případech, že jsou návykové. Tak jsem mu s úsměvem odpověděla "mladíku bez nich se nevyspím a radši na nich budu závislá, než nevrlá z nevyspání" ve svém věku (už toho před sebou moc nemám). Tak uznal, že mám pravdu :-)
Hana Šimková
Mně jeden příbalový leták informoval, že jestli oslepnu, mám hned vyhledat lékaře. Neřekl ale jak ho chudák slepá najdu.
Zuzana Pivcová
Patřím k těm, kteří se lékům co nejvíce vyhýbají, to říkám na rovinu. Zvlášť ty proti bolesti mě nedostanou. Když jsem měla před pár lety pásový opar, přidala mi obvodní lékařka lék proti bolesti. Já jsem však žádné výrazné neměla a pomohla jsem si přírodními prostředky. Při kontrole paní doktorka žasla, jak mám vše pěkně zaschlé a zacelené (Herpesin by to asi sám nezvládl) a zeptala se, zda beru ten Aulin. Řekla jsem, že ne, načež na mě začala pěkně zhurta: To ho tedy brát budete, proč myslíte, že jsem vám ho dala? .... Je to normální?? Stejně jsem ho nebrala a za 14 dní jsem jela na Kypr.

Zpět na homepage Zpět na článek