Kočka a pes. Jak na to, aby mohli žít v jedné domácnosti?
Ilustrační foto: pixabay.com

Kočka a pes. Jak na to, aby mohli žít v jedné domácnosti?

23. 4. 2018

Máte doma pejska a rádi byste si k němu pořídili i kočičku nebo naopak, ale bojíte se je mít v jedné domácnosti? Soužití psa i kočky pod stejnou střechou nemusí být vůbec žádný problém.

Stačí dodržovat pár pravidel a pořekadlo Mají se rádi jako kočka a pes se bude říkat ve vaší domácnosti bez ironie. Tady jsou čtyři nejzákladnější pravidla pro harmonické soužití odvěkých (ne)přátel koček a psů.  

Od narození spolu
I když se to na první pohled nezdá, tak pejsci a kočky dokážou být celoživotní věrní přátelé. Důležité je začít je navzájem socializovat již od narození. Nejlepší je, když si pořídíte malé koťátko a štěně najednou, rychleji si tak na sebe zvyknout. Pokud máte již dospělou kočku nebo psa, tak jim pak pořiďte mláďátko. Nejlepší variantou je dospělý pes a koťátko. Dospělá kočka by mohla mít větší problém přijmout malé štěně.

První dny opatrně
Nejdříve kočku i psa důkladně pozorujte, aby na sebe zbytečně neprskali a nevyjížděli. V případě, že pes bude chtít kočku honit po bytě, je na místě ho pokárat. Psi po nějaké době začnou kočku ve smečce respektovat jako nadřazenou a nechají ji být. Může se stát, že kočka po psovi vyjede packami, je proto dobré ji ze začátku malinko přistřihnout drápky. Dopřejte si společné chvíle, ale věnujte se také každému zvlášť. Když pohladíte jedno zvíře, pohlaďte ihned i druhé.

Každý vlastní místo
Je důležité, aby nové štěně či koťátko mělo vlastní místo.  Pro malé kotě je dobré připravit i malý prostor, kam se může jít schovat, když se bude cítit ohrožené. Toalety u koček dávejte na místo, kam se hned nedostane pes, protože se může stát, že se pejsci budou chtít na kočičím trusu „pochutnat“. Nenuťte je být stále spolu a hrát si. Pes i kočka si k sobě dřív nebo později najdou cestu sami. Dobré je také dát do pelíšku kočky a pejska dečku, kterou po několika dnech vyměníte. Zvířata si zvyknout na svůj pach.

Zásady krmení
Pes a kočka musí mít na jídlo každý vlastní vodu i misku, protože obě zvířata si teritoriálně hlídají stravu. „Rozhodně není vhodně krmit stejnými granulemi či stejnou stravou. Pes a kočka potřebují trochu jiné složení stravy. Například kočičí žrádlo je bohatší na bílkoviny a tuky, kterých pes potřebuje o trochu méně. Takže pes krmený kočičím žrádlem může více přibývat na váze. Zvířata také krmte odděleně, “ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček. Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to šelmička, která je zvyklá chodit lovit v noci. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Komín
Skutečně je takové soužití možné, když si na sebe od začátku zvyknou. Problém může nastat při nějaké změně. Měli jsme psa a kocoura, měli se rádi. Když jsme pejskovi pořídili kamaráda, aby nebyl doma sám když jsme v práci, nastala zvláštní situace. Když byl pohromadě kocour s jedním ze psů (kterýmkoliv), bylo to v pohodě, chovali se přátelsky. Jakmile se ale ocitli spolu všichni tři, starší pes předváděl mladému, jak má prohánět kočky a ten se to od něho ochotně učil. Nevím, jak by to vypadalo při opačném poměru (1 pes, 2 kočky).
Zdenka Jírová
Moje dcera, bydlí v rodinném domku a má zahrádku. Má dva psy a tři kočky. Dlouhodobě. Psi / fenky/ jsou chovné , kočky jsou "nalezené" nebo z útulku. Žádné problémy spolu nemají, jak v bytě, tak na zahradě.
Věra Monzerová
Souhlasim ve všem s paní Karlou z Ostravska. Mám naprosto stejnou zkušenost.

Zpět na homepage Zpět na článek