Táto, nauč mě zvonit
Foto: autorka

Táto, nauč mě zvonit

16. 7. 2018

Léto je v plném proudu a do ulic se vyhrnuly děti na koloběžkách, bruslích a kolech. Nebo také ne, zůstaly bezpečně ležet doma na svých postelích, sledujíce dění na mobilních telefonech, tabletech a jiných zařízeních. Mnohé z nich mají na starosti prarodiče, babička a dědeček. 

Ale vraťme se spolu k té první skupině. A zůstaňme rovnou u cyklistů. Těch v letních měsících na našich silnicích, chodnících a cyklostezkách rapidně přibylo. „Bohužel“ na těchto komunikacích nejsou sami. Taky máte někdy pocit, že cyklista je druh nebezpečného živočicha, který se stejně bezohledně, jako třeba kuřák, chová ke svému okolí? Nasedne na kolo, šlápne do pedálů a nehledě napravo ani nalevo JEDE. Nehledí na to, kde se právě nachází, jestli na zmíněné cyklostezce, chodníku ve městě a nebo třeba na lesní pěšině. On to dá! Je král a je na světě sám. Mylná představa.
Každé jízdní kolo musí mít, dle zákona, ve výbavě zvonek.

                                                     Zvonek = zvonit = upozornit.

Upozornit na to, že skupinku lidí před sebou a nebo seniora s pejskem či samotného chodce chci předjet, chci ho předjet bezpečně. Každý cyklista by si měl uvědomit, že člověk, ať malý či velký, nebo třeba pes na vodítku mu může nechtěně vstoupit do jízdní dráhy. Stačí malý krok stranou a karambol je na světě. A prožít část léta s ortézou a nebo v nemocnici žádnému dítěti nepřeji. A nejen dítěti. Nepřeji to ani dospělému bezohlednému lidskému jedinci. I když by si to možná tak trochu zasloužil.
Je velmi dobře známé, že pády z kola většinou končí bolestí a někdy i tragicky. A přitom opravdu stačí málo, zazvonit na lidi před sebou a nebo alespoň zavolat a zvolnit při předjíždění rychlost. Je to jen pár vteřin, pár bezpečných vteřin. Musí se také počítat s tím, že člověk před vámi třeba hned neslyší, proto je třeba zpomalit a chovat se k jiným ohleduplně.
Pro bezpečnost cyklistů i chodců naučte své děti nebo vnoučata, ale i sami sebe, používat zvonek na svém jízdním kole. Prostě zvonit, volat, dát vědět o tom, že jedu.

Prožijte léto v pohodě a hlavně ve zdraví.

Hodnocení:
(4.9 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Bohužel podle zákona zvonky nepatří k povinnému vybavení kola. Také mi to dost vadí jako chodci, že člověk kolo neslyší a mladí kolem člověka prosviští div ho nesrazí. Už se mi to několikrát stalo a těžko se hledá v okolí Prahy místo na procházku, aby člověka neohrožovali cyklisté.
Eva Mužíková
O tom vím i já své. V okolí Vratislavic jsou v přírodě úzké silnice s nádherným povrchem,, Každou mojí procházku se nejméně jednou leknu, když kolem mne profrčí tichý cyklista. Mnohdy stačí opravdu jem málo a bylo by neštěstí. Zvonek jsem zde neslyšela za ta léta ani jednou. Proto jsem i Bertíka měla pojištěného, pro případ, kdyby se stal " účastníkem "...
Blanka Macháčková
Upozornit je potřeba nejen při předjíždění chodce, ale i cyklisty. Všichni to vědí, ale téměř nikdo ten zvonek nemá.
Marie Doušová
Zvonek mám ,ale moc ho nemusím používat, neboť jezdím pomalu a jsem k chodcům ohleduplná a když je potřeba tak na sebe vždy slušně upozorním. Vše je o toleranci a výchově.
Hana Rypáčková
Nemám zvonek , ale jsem opatrná. Vnuk ho už taky nemá, zbyl z něj jen takový pahýl /ukradeno/, že by se o něj mohl zranit. Má tu houkačku, to je na infart...Ale zrovna se to ve městech řeší, na chodníku stezky ruší, když tam není oddělená část pro pěší. A na zemi musí být zřetelné označení cyklostezky...
Mirek Hahn
Pramenů, které popisují povinnou výbavu kola je mnoho, řada z nich není přesných. Zvonek do povinné výbavy ze zákona nepatří, patří pouze mezi doporučené doplňky, stejně jako např. blatníky nebo kryt řetězu. Nicméně, kdo jezdí v místech, kde může potkat chodce, měl by si nějaký zvonek pořídit. Také bývám občas chodcem a nemám rád, když se mi vedle levého ramene zjeví náhle neslyšitelný cyklista, vždycky se leknu......
Elena Valeriánová
https://www.cyklodiskont.cz/poradna/povinna-vybava-jizdniho-kola
Naděžda Špásová
Ty 3 hvězdičky neplatí, fakt jsem na nic nesáhla. *****
Naděžda Špásová
Také na procházkách nerada potkávám cyklistky. Na kole jezdit umím, ale na silnici bych v dnešní době rozhodně nevyjela. Elen, myslím, že Alena má pravdu, současná vystajlovaná (psáno foneticky) kola fakt zvonky nemají. Nejhorší je, že se občas chovají docela hnusně.
Elena Valeriánová
Určitě každý z nás má nějakou špatnou zkušenost, ale je to skutečně v lidech. My jsme si na jaře koupili nová kola a na každém máme zvonek, už tam byl. Sice zvuk nic mic, ale na upozornění to stačí.

Zpět na homepage Zpět na článek