Elegantní dáma. Jak vlastně vypadá?
Ilustrační foto: pinterest.com

Elegantní dáma. Jak vlastně vypadá?

2. 9. 2018

Když se řekne elegance, každý si představí něco jiného. Někdo paní v kostýmku a klobouku, jiný ženu v džínách, bílé košili a saku. Móda je nyní rozvolněná, padly mnohé předpisy, co se pro koho a k jaké příležitosti hodí.

Přesto se většina žen čas od času dostane do situace, kdy cítí, že je třeba ze sebe elegantní dámu udělat. A bývá to problém. Některá žena se zkrátka v šatech a na podpatcích necítí. Mnohdy nic takového ani v šatníku nemá.

Bývá to čím dál častější jev u žen vyššího věku, které chodí oblečeny ležérně, pohodlně. Když pak mají vyrazit na nějakou slavnostní příležitost, vytáhnou ze skříně nějaké staré květované šaty, na kterých je znát, že už tam visely bez povšimnutí hodně dlouho. Obléknou je a místo toho, aby si řekly, že jim to sluší, že jsou takzvaně za dámu, připadají si jako usedlé babičky a těší se, až ty šaty zase skončí zpět ve skříni.

Problém je v tom, že čím je žena starší, čím déle žije v penzi, tím méně si může dovolit utrácet za nové šaty či kostýmky. Zejména, pokud je nemá kam vynosit, pokud nechodí pravidelně do divadla, na plesy či jiné společenské akce. Mnohé ženy proto raději investují do kvalitních kalhot, bund, svetříků a pohodlných bot, protože vědí, že je více vynosí, že více vyhovují jejich životnímu stylu, který třeba vystihují nákupy, výlety do přírody, procházky s pejskem. Ano, v městské hromadné dopravě nebo v autě se opravdu cestuje špatně, když má žena kostýmek a vysoké podpatky. Přesto má snad každá žena v životě okamžiky, kde se chce změnit, vybočit ze svých všedních dnů, zkrátka líbit se. To znamená, být ženou, dámou, elegantní dámou. A všimněme si, jak muži často zmiňují, že se jim líbí, když jsou ženy upravené, elegantní, v šatech či sukních.

Tak co s tím?
Pravidla, která dříve určovala, že dáma má mít klobouk a rukavičky, a přesně stanovila, v jakém typu oblečení se má na tu či onu příležitost jít, už dávno padla. Je tedy na každé ženě, co si pod pojmem elegantní dáma představí. Je dobré občas nad tím zapřemýšlet, protože právě ve vyšším věku hrozí, že z ženy snažící se výjimečně dosáhnout elegance se někdy stane poněkud přeplácaně oblečená paní babičkovského vzhledu, přestože jindy, když má džíny a košili, je to šmrncovní šedesátnice.

Tak tady je malá inspirace, co vše si můžeme pod pojmem elegantní dáma představit. Ale samozřejmě nemusíme, je na každé ženě, jaká měřítka elegance si nastaví sama.

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Na snímcích jsou zajímavé nápady, pár bych si vybrala.
Danuše Stočesová
Líbí se mi příspěvek paní Elen Valeriánové. Hlavně se musí člověk cítit dobře. Dobré je kombinovat věci starší a nové. Také, aby to nestálo příliš peněz. Vždy je vidět na tváři, jestli jde o hodného člověka nebo ne. Ale jsem opravdu ráda, když jsou ženy i muži oblečeni hezky. Paní Šimková, berle vůbec nevadí, neruší eleganci Dle mého názoru, každý by měl mít svůj styl dle intuice.
Vladimír Číp
Dáma také nemluví sprostě,jednu takovou i s kloboukem jsem potkal.Naštěstí už dávno.
Vladimír Číp
U nás se takovému typu dámy říká Stará Vídeň.
Hana Šimková
Můžu si vzít klobouk,ale dvě berle mi tu eleganci ruší.
Hana Šimková
Můžu si vzít klobouk,ale dvě berle mi tu eleganci ruší.
Hana Šimková
Dáma se většinou musí narodit. Napodobovat ji, je trapné.
Josef Borecký
Rád jsem sem zabrousil, potěšil oko a přečetl si názory . Vždy jsem měl rád zralou krásu a přirozenou eleganci
Jitka Caklová
Já si také myslím, že samotný klobouk z žádné ženy dámu neudělá. A především, je každého věc, jak se prezentuje na veřejnosti, to mi nepřísluší hodnotit :-)
Dagmar Bartušková
Občas potkávám paní Elišku Haškovou-Coolidge, ta by se sem rozhodně hodila. To je Dáma. Znám případy, kdy si ženy tzv. hrají na dámy, ale výsledek je žalostný. Dámou nikdy nebudou - i kdyby měly na hlavě královskou korunu.

Zpět na homepage Zpět na článek