Jak zabezpečit chatu před zloději a vetřelci
Ilustrační foto: Adlo

Jak zabezpečit chatu před zloději a vetřelci

30. 9. 2020

Chalupy a chaty se v letních měsících často stávají našimi dočasnými domovy. Teplé počasí a hřejivé slunce nás o víkendech vyhání z měst právě sem. Chalupářská sezóna se ale s blížícím se podzimem pomalu chýlí ke konci a už se tam pravděpodobně nedostaneme tak často. 

Opuštěné chaty a chalupy jsou pak terčem zlodějů a vandalů, zejména v období mimo léto. Abychom mohli v klidu ponechat naše víkendové sídlo bez dozoru, je nutné je řádně zabezpečit.

Prevence proti vloupání

Chatařské oblasti jsou často opuštěné a nefunguje tady tedy příliš kontrola okolí a sousedy. Vandalové a případně i zloději často míří právě do těchto lokalit. Jak se vyhnout nepříjemnému překvapení? Základem je prevence a spolehlivá bezpečnostní opatření. Připomeňme si základní kroky, díky kterým riziko takové nemilé události podstatně snížíte.

Uzavřete všechny přístupové cesty

Základem je chatu nebo chalupu opravdu dobře zabezpečit zvenčí. Co nejlépe uzavřete všechna okna, dveře, okenice, zabezpečte také verandy. Nemusíte se bát, že vaše bezpečnostní dveře budou muset být z pancíře a budou tak jasným signálem, že uvnitř něco drahocenného ukrýváte. Bezpečnostní dveře mají volitelný design a hravě se tak přizpůsobí vašemu stylu, ať už se jedná o moderní chatu nebo historickou chalupu. Můžete si dokonoce zvolit i jejich velikost, pokud je váš vstup nestandardních rozměrů. Díky množství vlastností bezpečnostních dveří můžete vybrat například také takové, které mají izolační vlastnosti na vstup do obytné zóny, a naopak obyčejnější sklepní dveře. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky u osvědčeného výrobce.

TIP: Doporučujeme slovenskou firmu Adlo, která na českém trhu bezpečnostních dveří úspěšně působí už více než 25 let. Svou důvěru v ni vkládají také zákazníci v Německu nebo Rakousku.

Na okna zvolte vždy zevnitř uzavíratelné okenice nebo mříže, které po příjezdu hravě odstraníte. Všechny možné cesty vniknutí do domu by měly být v ideálním případě zabezpečeny lépe než pouhým zámkem.

Pozor! Zkušený lupič se dokáže skrze nezabezpečené okno dostat do 10 vteřin, aniž by vás ve vedlejší místnosti probudil ze spánku. Přečtěte si proto více o zabezpečení oken proti zlodějům. Dozvíte se, jaké typy bezpečnostního kování zvolit, zda je lepší bezpečnostní fólie či tvrzené sklo, i to, kde použít raději bezpečnostní mříže. 

047_Profilove_big_sk.jpg

 

Zbavte se lákadel

Ačkoliv pro vás předměty na vaší chalupě určitě mnoho znamenají, ujistěte se, že zde necháváte poklady spíše sentimentálních hodnot. Opravdové cennosti jako jsou starožitnosti, drahá elektronika nebo šperky, si raději zase odvezte domů. Kupodivu mohou být lákadlem také celkem běžné předměty, jako je nářadí, zahradní technika, ale také třeba oděvy nebo alkohol. Ty raději uschovejte tak, aby na ně nebylo vidět a nestaly se tak zbytečným pokušením. Pokud například sekačku na trávu nebudete chtít převážet sem a tam, nezapomeňte, že i stodola nebo kůlna potřebuje být stejně nedostupná jako hlavní stavba.

 zabezpeceni-chalupy-adlo.jpg

Nenechávejte nic náhodě

Žebřík nebo snadno přístupný okap může také hrát svoji roli. Pokud je vaše chata či chalupa patrová, postarejte se, aby tyto ,,pomůcky” ke vloupání nebyly v dosahu a dobře zabezpečte i horní patro. Pro klid vaší duše si také můžete pořídit bezpečnostní systém, která vás na dálku informuje o případné podezřelé aktivitě nebo narušení vašeho majetku. Variantou může být i atrapa takového systému, která případné nenechavce odradí.

Statistika na závěr:
Například v roce 2016 bylo
vykradeno přes 5 tisíc chalup s celkovou škodou přesahující 90 milionů Kč.

 

dveře.jpg

 

chaty a chalupy
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Ano, zabezpečení nemovitosti je leckde náročné. Ale je to jistota. Hurá, že už nemáme chalupu. Máme o starost méně.
František Klapal
Podle mě se takové rady vždycky hodí. My teda naštěstí máme naši chatu zabezpečenou dobře. V poslední době si ale čím dál víc uvědomuji, že dnes je možné o majetek přijít i jinak, než jen rukou zlodějů. Právě proto si myslím, že určitě není na škodu ho mít ochráněný i z právního hlediska. Pokud se nepletu, tak přímo k tomuto účelu slouží například sverenske fondy. Co jsem tak koukal, tak ty je možné založit například u https://www.alphacitizen.com/cs/ Sám nad tím dost přemýšlím.
Libor Farský
Nejlepší je napsat na dveře "Klíč je pod rohožkou, nic nerozbíjejte, prosím". Uvnitř pak na kuchyňský stůl "Žádné cennosti zde nejsou, tak se nezlobte a pochutnejte si na malém pohoštění, které jsem pro Vás připravil ve spižní skříni - je vpravo vedle dveří. Otvíráky na konzervu a na láhev vína jsou v šuplíku kuchyňského stolu. Při odchodu, prosím, zase zamkněte a vraťte klíč pod rohožku. Je to takový rituál, který jsem převzal po prarodičích, kteří zde dříve žili. Děkuji za pochopení ..(jméno).

Zpět na homepage Zpět na článek