Cukroví od Věry Stránské
Foto: autorka

Cukroví od Věry Stránské

15. 11. 2018

Jsou přátelé, se kterými jste prožili mnoho let. Bohužel, odešli po dlouhých nemocech a dnes už na ně jen s láskou vzpomínáme. Věra nechala mojí mamince krom jiných receptů i tento, který krom vánoc peču i během roku.
Zkuste, třeba se cukroví bude hodit na adventní posezení s přáteli, je dobré a rychlé.

Suroviny:
14 dkg másla /dávám 7 dkg másla a 7dkg Hery/
14 dkg cukru krupice
4 vejce

14 dkg polohr.mouky
špetičku prášku do pečiva

14dkg vlašských ořechů mletých

1 celá čokoláda na vaření /je lepší, jemnější/ nebo
2 PL kakaa

ze 4 bílků tuhý sníh se špekou soli

navrch : 2x čokoládovou polevu – koupím, kdo chce, udělá si ji sám

Připravím si 4 mísy
1. mísa
7dkg másla a 7dkg Hery
14 dkg cukru
4 žloutky
vše spolu hodně utřeme asi 5 minut do hladké hmoty
2. mísa
14dkg polohr.mouky se špetkou prášku do pečiva/tak na špetku nože/
k mouce přidám 2 rovné PL kakaa – pokud se dává čokoláda, tak tu rozpustím ve vodní lázni a nechám částěčně vychladnout, abych ji mohla vlít do utřené hmoty ze žloutků, cukru a tuku

3. mísa
namleté vlašské ořechy-14dkg

4.mísa
ze 4 bílků tuhý sníh se špetkou soli

Do utřeného těsta z 1. mísy přidám obsah 2. mísy a zase míchám v ručním či stolním robotu, pak přidám obsah 3. mísy – ořechy a zase míchám.
Nenechte se zmást, že to jde ztuha ale vydržte.
Je to cukroví, ne třená buchta. Nepřidávat mléko, smetanu!!!

Nakonec ručně vmíchat sníh tak, aby byl rovnoměrně promíchán.

Hmotu z mísy přeneste na nízký plech, vyložený pečícím papírem,/je to lepší/ nebo vymazaný a vysypaný. Rozetřete stěrkou do tenka po celém plechu, jde to také trochu ztuha.

Dejte péci do trouby vyhřáté na 170 stupňů C a pak pečte podle trouby tak max.15 minut, propečení zkusíme špejlí.

Nechte lehce vychladnout a polijte polevou, kterou rozetřete po celém upečeném těstě. Když se již poleva nelepí, vezměte vykrajovátka a vykrájejte si různé kousky. Můžete celý plech také nakrájet na čtverečky a na každý dejte ještě kousek oříšku. Můžete ozdobit i jinak podle vaší fantazie.

Dnes jsem napekla jeden plech, tak jsem přidala foto, bylo to jen tak tak, k večerní kávě měli všichni chuť.Na tácku je asi 1/2 plechu.
Kdo zvládne tento pro vás jednoduchý recept, bude odměněn dobrotou ke kávě. Pokud zkusíte, tak přeji dobrou chuť.....

 

 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Kdo zkusil a chutnalo, tak to je pro mně ta nejlepší odměna. Kdo ještě váhá, tak ať zkusí. Komu nechutnalo lze říci, přeci tak jako jsme každý originál, tak i takové originál má každý své chutě...
Hana Rypáčková
Vypadá to dobře a jistě to chutná, to upeču...
Margita Melegova
Uz nam to zacina, nekoho tlaci predvanocni uklid, jineho peceni, mne oboji. Vybiram recepty bez kremu, ale najde se i nejaky s kremem, letos bude hodne orechovych, urodilo se do zasoby.
Elena Valeriánová
Paní Nováková, já vám tu adresu pošlu :-) Je hezké, že si u takového pečení vzpomenete na kamarádku.
Jana Šenbergerová
Velmi podobný recept bez ořechů, ale s rumem se v naší rodině dědí pod názvem lukrové rohlíčky, protože se potírají rumovou polevou (lukrem). Patří k mým oblíbeným. S ořechy a čokoládovou polevou to musí být také dobrota.
Marie Doušová
Recept se mi líbí a vyzkouším . Dík.
Hana Nováková
Zuzko, snaha byla, leč marná, vím že to byl žert...
Zuzana Pivcová
Ne, díky, to byl jen žert. Já už cukroví nejím.
Hana Nováková
Zuzko, já měla vždy od maminky, teď je to naopak. Zrovna toto doporučuji, kam mám poslat vzorek?
Zuzana Pivcová
V práci jsem měla kolegyni, která mi vždy přinesla krabičku krásného cukroví. Ale kdo teď? :-D

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.