Mám ráda kuchařské knihy - XXXIV.díl
Ilustrační fotografie :pixbay. com

Mám ráda kuchařské knihy - XXXIV.díl

4. 1. 2019

V předminulém díle jsem uvedla pár receptů z orientální kuchyně. A diskuzi pod článkem bylo, že takové čatní je moc dobré. Ano, indická kuchyně je zvláštní a dobrá a má mnoho podob. Je nejen vegetariánská, ale také obsahuje mnoho receptů pro masožravce. 

Tak jak jsem slíbila, tak dělám. Ostatně posuďte sami.

Dnes to bude o přílohách k jídlu.

Čatní z reveně - Revand četni

  • 700 gr reveně, 250 gr cukru, 1,5 l octa, 1 lžička kayenského pepře, 2 lžičky zázvoru, 2 lžíce hořčičných semen, 1 lžíce utřeného česneku, 1/4 lžičky muškátového oříšku, 60 gr mandlí 

Reveň oloupeme, otřeme ji utěrkou zvlhčenou octem a nakrájíme na malé (asi 2 cm) kousky. V octě rozpustíme cukr, přidáme reveň a vaříme, dokud nevznikne pyré. Pak přidáme kayenský pepř, zázvor, opražená a umletá hořčičná semena, muškátový oříšek, česnek a oloupané jemně nastrouhané mandle. Vaříme dále při utajeném varu a podle potřeby přidáme ocet. Zchladíme a přeneseme do sklenic. Dva týdny ponecháme na teplém místě. Přes den přikrýváme látkou, v noci víčkem.

Utajený var : je vaření těsně pod bodem varu. 

Před použitím se doporučuje 3 až 4 týdenní zrání. 

Banánové čatní - Četni kela

  • 6 velkých zelených banánů, 10 datlí, 1/4 šálku octa, kokosové mléko, 100 gr strouhaného kokosu, trocha hořčice, 2 středně velké cibule, 1/2  lžíce máty, 1/2 lžičky papriky, 1/4 lžičky kayenského pepře 

Datle zbavíme pecek a uvaříme je v octové vodě do měkka. Banány oloupeme a rozetřeme nebo rozmixujeme je s vařenými datlemi, kokosovým mlékem a ostatními přísadami, až vznikne hustý krém.

Místo banánů lze použít i řepy (červené, cukrovky) ; v tom případě k přísadám přidáme ještě špetku muškátového oříšku a 1/4 lžičky mletého černého pepře. 

Podáváme chladné. 

Hruškové čatní - Četni našpati

  • 1,5 kg hrušek, 700 gr rozinek, 300 gr cukru, štáva a kůra ze 2 pomerančů, 1/4 lžičky muškátového oříšku  12 semen kardamonu,10 papriček chilli, 1 lžička papriky, 50 gr máku, 7 cm skořice, 10 hřebíčků, 2 dcl octa, 250 gr oříšků kešu

 Hrušky oloupeme, zbavíme jadřinců, nasekáme je a smícháme s mletými rozinkami, cukrem, pomerančovou kůrou a šťávou, muškátovým oříškem, opraženým mákem, kardamonem, chilli papričkou a hřebíčky. Zalijeme 15 cl octa a přivedeme do varu. Vaříme mírně 2,5 hodiny  Vmícháme nasekané oříšky kešu, zalijeme 5 lžícemi octa a znovu povaříme. Naplníme do lahví a po 1 měsíci můžeme používat.

Mátové čatní - Četni pudína

  • 100 gr čerstvé máty, 1 středně velká cibule,šťáva z 1/2 citrónu, 1/2 lžičky kayenského pepře, 4 lžíce mletých listů koriandru nebo petrželky, 1,5 lžičky soli, 3 lžičky cukru

Omyjeme mátu, vytřepeme z ní vodu a necháme ji oschnout. Použijeme pouze listy z asi 6 lodyh. Umeleme cibuli, přidáme citrónovou šťávu  mátu, petrželku (nebo koriandr) a zbytek citrónu. Zasypeme kayenským pepřem, solí a cukrem. Vše rozmixujeme nebo rozdrtime.

Podáváme nejlépe vychlazené.

Rajčatové čatní - Četni tamátr burta

  • 500 gr nezralých rajčat, kůra z 1/2 citrónu, 1 lžička mletého pepře, 1/4 lžičky bazalky, 1/4 lžičky papriky, 1 středně velká cibule, 1/2 lžičky zázvoru, špetka kurkumy

Rajčata grilujeme, dokud slupka není spálená. Pak je nasekáme a rozmixujeme s kořením, tence nakrájenou citrónovou kůrou a nastrouhanou cibulí.

Podáváme chladné.

Bengálské čatní - Bengal četni 

  • 120 gr hroznového vína, 6 stroužků česneku, 1 1/4 lžičky zázvoru, 1/4 lžičky kayenského pepře, 1 lžička soli, 1 lžíce octa

 Všechny složky vložíme do mixéru a zpracujeme na jemnou pastu.

Cibulové a ředkvičkové čatní - Peaz ka laha 

  • 150 gr cibule, 50 gr zelené papriky, 3 lžíce ředkviček, 1/2 lžičky soli, 1/4 lžičky kayenského pepře, 2 lžičky citrónové šťávy, 1 lžička pálivé papriky 

Cibuli a zelenou papriku jemně nakrájíme, smícháme s hrubě nasekanými ředkvičkami, solí, kayenským pepřem a citrónovou šťávou. Před podáváním poprášíme pálivou paprikou.

Kokosové čatní - Četni narýl

  • 100 gr strouhaného kokosu, 30 gr sezamových semen, 1/2 lžičky kayenského pepře  2 lžíce pomerančové kůry, šťáva z 1 citrónu, špetka šafránu

Rozdrtíme kokos a sezamová semena, přidáme kayenský pepř, nastrouhanou pomerančovou kůru, citrónovou šťávu a nakonec šafrán. Čatní zahřejeme, ale nevaříme.

Do kokosového čatní můžeme též přidat trochu jogurtu nebo smetany.

Před podáváním ho vychladíme.

Angreštové čatní - Tiparí četni 

  • 1,25 kg kyselého angreštu, 250 gr hořčičných semen,100 gr soli, 250 gr cukru, 1 lžíce mletého pepře, 6 dcl octa, 3/4 lžíce kayenského  pepře, 250 gr česneku, 250 gr rozinek

Hořčičná semena lehce opražíme a rozdrtíme je nebo umeleme. Sůl, cukr, černý pepř a polovinu octa smícháme a svaříme na hustý sirup. Ve zbytku octa uvaříme angrešt s hořčičnými  semeny, kayenským pepřem, utřeným česnekem a rozinkami. Přidáme sirup a vaříme, dokud nevznikne husté pyré  Nalijeme do sklenic a dobře uzavřeme. Uschováme 6 měsíců a pak používáme.

 

Další oblíbenou přílohou je sámbar.

Je to ostrá chuťově velmi výrazná příloha, jejíž důležitou složkou jsou papričky chilli a jiná výrazná koření. 

Kokosový sámbar- Nariul thovajal

  • 100 gr nastrouhaného kokosu, 1 lžíce zázvoru,1 lžíce nasekané dužiny citrónu, 2 lžíce nasekané zelené papriky, 2 lžičky hořčice, 1/2 lžičky kayenského pepře,1 dcl jogurtu

Všechny složky kromě jogurtu rozmixujeme. Poté smícháme s jogurtem a našleháme.

Čočkový sámbar - Vendája sámbar

  • 120 gr čočky, 3 lžíce nastrouhané dužiny kokosového ořechu, 1/2 lžičky řeckého sena (pískavice), 2 1/2 lžičky mletého kmínu, 4 lžičky mletého pepře,1 lžička skořice, 1 dcl reveňové šťávy, 1 lžička mletého koriandru, 1 1/2 lžičky mletých hořčičných semen, 1/2 lžičky kayenského pepře,1 lžička kurkumy,1 stroužek česneku, 50 gr tuku, sůl a cukr podle chuti

Čočku máčíme 3 až 4 hodiny ve vodě. Pak ji uvaříme spolu s řeckým senem (pískavicí) do měkka asi 1  1/2 hodiny. V mixéru nebo hmoždíři připravíme pastu z kokosového ořechu, kmínu a skořice. Reveňovou šťávu smícháme se solí a cukrem, kayenským pepřem a koriandrem a 5 minut povaříme. Na pánvičce rozpálíme tuk a 5 minut opékáme hořčičná semena, pepř, kurkumu a utřený česnek, pak smícháme vše s čočkou a krátce povaříme.

Kořeněná rajčata a čočka - Tomatochen sar

  • 1 rajče, 60 gr čočky, 1/2 stroužku česneku, 3/4 lžičky zázvoru, 1/4 lžičky mletého koriandru, 1/4 lžičky hořčičných semen, 1/4 lžičky mletého kmínu, 1/8 lžičky kari, 1/4 lžičky kurkumy, 1 lžíce tuku, sůl a pepř podle chuti

Do 3/4 litru vařící vody vložíme rajče a čočku, uvaříme je do měkka (asi 1 hodinu) a prolisujeme sítem. Přidáme utřený česnek, zázvor a koriandr a dobře promícháme. Na pánvičce rozehřejeme tuk, přidáme pepř, kmín, hořčičné semeno a kari a opékáme, dokud hořčičná semena nepraskají. Pak přidáme kurkumu, rajčatovou kaši a osolíme a povaříme.

Podáváme vychlazené.

Kořeněný salát z karotky a cibule - Gajur peaz sámbar

  • 1 velká cibule, 120 gr karotky, 40 gr citrónu, 2 lžičky cukru, 2 lžičky hořčice, 1 lžičky kurkumy, 1/2 lžičky kayenského pepře, 2 lžičky soli

Cibuli jemně nakrájíme, karotku nastrouháme, citrón omyjeme a jemně ho nakrájíme i s kůrou. Hořčici smícháme s kořením, solí a cukrem. Do misek dáme cibuli, karotku a navrch naklademe kořeněnou pastu.

 

Přátelé dobrého vaření, přeji vám všem dobrou chuť a doufám, že si z receptů indické kuchyně vyberete.

 Pod článek jsem přidala  i 1 fotografii indického jidal. 

 

Recepty jsem vyhledala v knize : Variace na kuchyně Orientu. Autoři Alena Nouzová, Martin Nouza a Karel Nouza.

Vydalo Avicenum v r.1983.

 

recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Výtečná indická kuchyně! Alespoň pro mě. Ráda navštěvuji Curry House, a jiné bengálské restaurace, kde si vychutnávám jejich úžasně připravené pokrmy. Nikdy nesmí chybět chutney-čatní buď jako příloha k masu nebo s křupavými plackami Papadums. Ochutnala jsem ho na několik způsobů, třeba mátovo-jogurtové, s nakládanou zeleninou aj., avšak nejlepší je chutney mangové. Příprava těchto a jiných indických pokrmů doma nikdy nedosáhne stejné úrovně, Indové to mají zkrátka v oku, ví kolik špetek toho či onoho koření a jak ho přesně zakomponovat a sladit do barev, aby lahodily oku. A ta vůně... Už teď se mi sbíhají sliny. Některé recepty, které jsou v článku uvedeny, bych určitě ráda ochutnala. Dano, díky!
Eva Mužíková
Určitě dobré typy, ale já bych si jen pro sebe žádný nepřipravila. Ale určitě bych se nechala pozvat například na rajčatové a cibulové čatní..
ivana kosťunová
:)) :))
Dana Puchalská
Karfík hlásí.......receptů není nikdy dost!
Blanka Macháčková
Opět výborná inspirace. Ivana má pravdu. Myslím, že už máš přezdívku! :-)
ivana kosťunová
Čatní jsem uměla jenom rajčatové- a ono se to dá udělat téměř ze všeho !! Konečně budu vědět, jak zpracovat angrešt-kompot ani jam není to pravé, zkusím čatní. :)) Do Sámbaru se pouštět nebudu , protože nevím, jak to má chutnat. ( Vy nás ale zásobujete, pane Karfík) :))
Věra Ježková
Mohla bych ředkvičkové, angreštové a kořeněný salát.
Zuzana Pivcová
Vzpomněla jsem si (s úsměvem), jak jsem kdysi narazila v obchodě Marks a Spencer poprvé na divné slovo psané chutney a vůbec jsem nevěděla, co to je. Tak to je to, co tu dnes doporučuješ. A opravdu to je chutné! :-D

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.