Procházka minulostí – mojí minulostí
Foto: autorka

Procházka minulostí – mojí minulostí

26. 1. 2019

V pátek jsem měla pracovní schůzku na Vítězném náměstí. Domluveno, rozchod. A jak to tak bývá, frnkla mi před nosem tramvaj. O nic nešlo, osmička jede každou chvilku, ale mě napadlo, proč čekat na další, vždyť můžu udělat něco pro sebe a jít kousek pěšky. Alespoň na Hradčanskou. Nechce se tomu věřit, ale je to už přes patnáct let, co jsem každý den do těchto míst jezdila do zaměstnání. Tak si ta místa hezky připomenu. Kafkovou ulicí, kolem budovy pošty dojdu na náměstíčko, bylo dlouho bezejmenné, myslím, že od roku 2018 to je Šabachův park. Koně jsou pořád jako živí

 20190118-101409.gif     

Na jaře tu bývalo u vody pěkné posezení, teď tu jsou vidět jen kamínky. V čele náměstíčka je budova Ústředního archivu a muzeum Církve československé husitské. Pokračuji dál, kolem Bachmačského náměstí a zastavuji se u budovy nádraží Dejvice, vcházím do budovy až na peron. Jsem moc ráda, že tohle nádraží je funkční. Je to totiž nejstarší pražské nádraží (1831) a nádražní budova, i když to není ta původní, je úchvatná.

 20190118-101950.gif

Po prohlídce nádraží vyjdu ven, popojdu, a hele, restaurace Dejvická Sokolovna a naproti Cukrárna Pod Kaštany stále fungují.  A co je to tady na rohu? Nový, teda pro mě nový, second hand – pro dámy a kousek dál je second hand – pro pány. A podle toho, co mají vystaveno ve výloze, by ten sekáč stál za prozkoumání. Bohužel, zavřeno. Tak příště, a ty peněženko se nemusíš třást strachy. Blížím se do vilové čtvrti, projdu si ulicí Na Zátorce, zamávám té „mé“ žluté vile, kde jsem roky pracovala.

 20190118-103518.gif

V okolí jsou zajímavé vily, například vila Jana Náhlovského, postavena podle návrhu Dušana Jurkoviče, Suchardova vila nebo Koulova vila.

 20190118-103717.gif                                        20190118-104036.gif

Jsou to kulturní památky. Celou tu nádheru uzavírá nám dobře známá Pelléova vila.

20190118-104116.gif

Kam teď? Zpátky na Hradčanskou, nebo jít přes Letenské sady? Ne. Volím jinou cestu. Z kopečka dolů kolem Hotelu Hoffmeister na Klárov. Teď už jen přeběhnout Mánesův most. U Rudolfina je docela prázdno a tak je krásný výhled na Uměleckoprůmyslové muzeum i na Filozofickou fakultu.

 20190118-111129.gif

Byla zima, a tak jsem neodolala a zastavila se na kávu na lodi, která trvale kotví u Mánesova mostu. V Marine ristorante je velmi příjemné posezení s výhledem na pražské skvosty, i tu skvěle vaří.

20190118-110754.gif

Nezdá se to, ale celá procházka byla pět příjemných kilometrů. Snad se i vám líbila.

 

 

cestování Soutěž Do stovky
Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Vida, díky Helenko, postupně poznávám matičku, moc hezké :-)
Alena Tollarová
Příjemná procházka. A já jsem ráda, že díky íčku vím, kde je Pelléova i Bílkova vila a že bych tam trefila.
Helena Votíková
Děkuji, jsem ráda, že se vám líbilo. Příště půjdeme Ze Zátorky třeba na druhou stranu až do Stromovky.
Dana Kolářová
Pěkné.
Zuzana Pivcová
V těch končinách jem se dřív trochu pohybovala, ale dnes už ani pomalu nevím (kromě Kulaťáku), jak to tam vypadá. Díky, Helenko, za hezkou procházku včetně fotek.
Hana Rypáčková
Hezky jsi se prošla .První tři odstavce jsem nedávno prošla a v Dejvické Sokolovně poseděla..
Věra Ježková
Helo, líbila. Přinesla neobvyklý pohled na Prahu.
ivana kosťunová
Mě se líbila moc- také takové cesty občas podnikám, ale kilometry neměřím.
Naděžda Špásová
Helo, moc pěkné. Ty víly jsou jedna hezčí, než druhá. :-)
Vladislava Dejmková
Je dobré, když se člověk umí dívat kolem sebe. A ještě lepší, když se o to umí tak poutavým způsobem podělit. Moc hezké.

Zpět na homepage Zpět na článek