Marie Calma, můza, kterou obdivoval a nakonec zradil Leoš Janáček
M. Calma. FOTO: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Marie Calma, můza, kterou obdivoval a nakonec zradil Leoš Janáček

21. 2. 2019

Největší moravské lázně Luhačovice proslavil kromě léčivých pramenů také bohatý kulturní život.

Velkou zásluhu na tom má i druhá manželka zakladatele luhačovického lázeňství MUDr. Františka Veselého (1862 - 1923), Marie Veselá Hurychová (1881 - 1966), která na umělecké scéně vystupovala pod pseudonymem Marie Calma.

Spisovatelka, klavíristka, operní pěvkyně a neúnavná propagátorka lidové kultury, byla především ženou velkého srdce. V Luhačovicích se v roce 1908 seznámila i s Leošem Janáčkem, kterého okouzlila krásou svého hlasu, půvabem a inteligencí. A byla to právě Marie Calma a její manžel, kdo zlomil léta trvající odpor tehdejšího ředitele pražského Národního divadla Karla Kovařovice a Janáčkova opera Její pastorkyňa – upravená a přejmenovaná na Jenůfu, mohla v roce 1916, čtrnáct let po skvělém přijetí v Brně, zaznít na prknech Zlaté kapličky. Marie Calma právem doufala, že titulní roli při premiéře svěří Janáček právě jí. Ale bohužel se nedočkala. Mistr dal přednost pěvkyni Kamile Ungrové. Manžele Veselé dokonce na premiéru ani nepozval.

Pouze jedenkrát byla Marie Calma vyzvána, aby v Národním divadle Jenůfu zazpívala. Bylo to v roce 1920. Leoš Janáček však cestu do hlediště nenašel. Uvedení Jenůfy přitom pro něj znamenalo nejen „dobytí“ Prahy, ale i Vídně a vlastně vstup na světovou hudební scénu. Marie Calma přežila svého manžela o dlouhých čtyřicet let. Přestože v Luhačovicích již dávno nežila, ve svém novém domově v pražském Karlíně, na něj nikdy nezapomněla a bedlivě dbala na uchování manželova odkazu. Přičinila se o vznik jeho pomníku, který dodnes stojí v blízkosti luhačovické lázeňské kolonády u pavilonu Vincentky. Autorem je sochař Franta Uprka, bratr malíře Joži Uprky.

Památka zůstává stále živá

Zásluhu na tom má Luhačovický okrášlovací spolek Calma. Jeho činnost navazuje na původní Okrášlovací spolek, který byl v Luhačovicích ustaven 6. července 1884 a v řadách jeho zakládajících členů najdeme vážené osobnosti z řad obyvatel Luhačovic i lázeňských hostů. Jak zdůrazňuje Blanka Petráková, nynější jednatelka Luhačovického okrášlovacího spolku Calma, bylo složení zakladatelů vskutku nadnárodní, najdeme zde Čechy, Slováky, Židy, Němce i Maďary. Cílem spolku bylo napomáhat potřebám léčebného místa, zavádění vylepšení, která by lázeňským hostům zpříjemnila pobyt a nepochybně také šíření dobrého jména Lázní Luhačovic. V roce 1951 byl spolek, stejně jako všechny ostatní, rozpuštěn ze zákona. S novým tisíciletím byla činnost Luhačovického okrášlovacího spolku obnovena v úzké spolupráci s Muzeem luhačovického zálesí a k názvu po zásluze přibylo jméno Marie Calmy.

Kloboukový den, Slavnost ptačích budek, Otevírání pramenů, Štědrá ptačí hostina u Aloisky, dobové módní přehlídky, pořádání kulturních a společenských akcí nejen v Luhačovicích, ale i okolních městech. Tím vším a ještě řadou dalších aktivit se může Luhačovický okrašlovací spolek Calma pochlubit. V loňském, jubilejním roce, se intenzivně zapojil do oslav sta let Československa i luhačovického muzea. Pro akce k výročí republiky připravili jeho členové řadu programů. Měli i věrohodného představitele T. G. Masaryka, který měl na sobě zcela přesnou kopii uniformy, v níž první prezident chodil, a stejně dokonalá byla i představitelka choti T. G. M. Charlotty. Nechyběli sokolové v replikách dobových uniforem. 

Příroda i originální vystoupení

V souladu s tradicí původního spolu, k níž kromě šíření kultury a vzdělanosti, patřila péče o životní prostředí, se spolek Calma zaměřuje originálním způsobem také na opeřence. Jde o takzvanou Trasu uměleckých ptačích budek, které vytvořili oslovení výtvarníci, sochaři i domácí kutilové a vznikla tak unikátní venkovní galerie. Svébytnou složku spolku tvoří taneční skupina The Crazy Flappers, která s patřičnou nadsázkou a humorem prezentuje charleston a další tance dvacátých a třicátých let. Jejich vystoupení jsou originální a oblíbenou součástí plesů i dalších kulturních akcí.

Činnost spolku řídí desetičlenný výbor, stálých členů je čtyřicet pět, ale na akcích se běžně podílejí i dobrovolníci. Vystoupení jsou jen třešničkou na pověstném dortu. Všechny kostýmy, včetně unikátních klobouků, které by se neztratily ani na pověstných dostizích Royal Ascot v Anglii, jsou dílem šikovných rukou členů a členek spolku. Až v letošním roce zavítáte do Luhačovic za zdravím, odpočinkem, nebo třeba na některou z akcí pořádanou členy luhačovického spolku, vzpomeňte si na ženu velkého srdce a silného charakteru Marii Veselou Hurychovou - Marii Calmu.

 

Alena Kučerová pro portál i60

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
V Luhačovicích jsem byla dvakrát na léčení a moc se mi tam líbilo. Tento článek obohatil mé znalosti o tak krásných lázních.
Marie Seitlová
Eliško, koukla jsem na tvé fotky, všem doporučuji. Jsou to moc krásné dobová kostýmy
Eliška Murasová
Loni jsme navštívili Luhačovice a viděli Luhačovický okrášlovací spolek Calma v akci, úžasné dobové kostýmy, radost předvádějících a obdiv přihlížejících. Chcete-li se podívat, najdete na mém profilu v galerii Luhačovice 2018
Eva Balúchová
Uteklo mě "k".Mělo být Majko!!!
Eva Balúchová
To víš Majo,že si pamatuji,dokonce jsem se s ženama v dobových šatech i fotila.Jsem ráda,že jsem se v článku o spolku dozvěděla víc.Letos opět do Luhačovic zavítám.A ty ptačí budky,to je opravdu krásná venkovní galerie.
ivana kosťunová
Další neznámá a přitom obdivuhodná žena. Jsou to pro mne nové informace, a zapátrám v archivech, zda se nějaké nahrávky dochovaly
Jitka Hašková
Děkuji za zajímavý článek. Jsou to pro mě nové informace..
Marie Seitlová
Okrášlovací spolek Calma dobře znám, do lázní Luhačovic jsem jezdila často a i nyní si tam zajedu. Při otvírání pramenů a i dalších akcích vystupují. Prochází se po kolonádě v dobových kostýmech. Je to nádhera a i pár ičkařů se s nimi vloni setkaly, vzpomínáte ?

Zpět na homepage Zpět na článek