Vycházka kolem řeky
FOTO: autorka

Vycházka kolem řeky

8. 3. 2019

Ráno bylo mokré po nočním dešti. Přesto se vydám na vycházku kolem řeky. Po proudu tam a proti zpátky. Do vody se právě chystají na jarní sjíždění řeky. Řeka Sázava je v tomto úseku v přírodní rezervaci Stvořidla v délce asi 5 km. Po obou březích jsou jehličnaté lesy a krásná příroda.

Vycházíme od mostu ve Smrčné směrem k Čertovu kameni. Koryto řeky je víc než plné, a tak kameny - co zde rozházel čert, jsou vidět jen ty velké. Podmáčená louka se zdála nějak jiná. To se tu vyřádila divoká prasata, i po celé trase jsme pozorovali rytí od prasat. Nad hlavami se ozýval koncert lesního ptactva a občasný křik volavky popelavé. Ani křik káněte nechyběl a spolu s hukotem řeky mi pomohl zapomenout na všední starosti. Cesta podmáčená, velmi kamenitá a místy zarostlá náletovými dřevinami. Ne cesta, ale vyšlapaná pěšinka podle řeky mi nedávala jistotu, že dojdu do cíle ,,suchou nohou“. Podle mechu na stromech a padlých stromů mi toto místo připomínalo prales a dlouho zapomenutý les. Je poledne a projíždí Posázavský pacifik.

Jsme v polovině cesty. Most přes řeku je houpací, ale houpání je zakázané, jsme na Stvořidlech. Teď chvilka oddychu a jdeme proti proudu zpět. Turistická značka nás vede lesem, mírně ve svahu, a tak pohled na řeku je trochu jiný než z druhého břehu, kde se šlo podle vody.

Sluníčko nás tentokrát neprovázelo, jen občas nakouklo, ale šlo se dobře a vám nabízím foto z tohoto dne.

Pro ty, kdo neví, proč čertovy kameny, je tu : https://www.i60.cz/clanek/detail/7354/certovy-kameny-ve-stvoridlech

 

cestování
Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Voda, kameny a stromy - zkrátka nádhera. Díky.
Soňa Prachfeldová
Děkuji za milou vzpomínku bylo to vlastně naše první setkání, od té doby mi připadá jako bych vás znala odjakživa. Díky Maruško, moc hezké.
Dagmar Bartušková
Krásná procházka i fotky. Díky!
Hana Rypáčková
Řeka je řeka, má tolik tváří...
Zdenka Jírová
Ta procházka určitě stála zato. Vodu v přírodě také miluji. Škoda, že podobnou procházku bych už nedala. Fotky jsou nádherné.
Marie Novotná
V myšlenkách na Olinku jsem si vzpomněla,jak chodila se Soňou v trávě Stvořidel bosky.Vydala jsem se tam podívat.Zuzko,houpačkou už je jen lano.Jsem ráda,že se vycházka líbí.
Dana Kolářová
Maru, díky za moc milou vzpomínku pobytu i výletů na první setkání v Ředkovci.
Naděžda Špásová
Tak v těchto končinách jsme kdysi byli na dovolené. Na Stvořidla si pamatuju. Docela se nám tam líbilo.
Alena Tollarová
Sázavou jsem úplně nepolíbená a články a fotky o ní vítám. Při prvním setkání jsem neměla o i60 ještě ponětí.
Jaroslava Handlová
Taky se tam ráda vracím. Vždyť to mám coby kamenem dohodil! Hezká připomínka milované Sázavy, díky Maruško.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.