A co takhle saturejka?
Ilustrační foto: pixabay.com

A co takhle saturejka?

8. 4. 2019

Dobrý den přeji všem, co rádi čtou o léčivých rostlinách a koření zároveň.

Saturejka zahradní - Satureja hortensis L. 

Lidová pojmenování - satorka, bíbr, šubrda. 

Pochází z východního Středomoří a znali ji už staří Řekové a Římané. Je to jednoletka a kvete drobnými kvítky v bílé, růžové nebo světle fialové barvě. Na její květy se s oblibou slétají jak včely tak i čmeláci.

Sběr

Sbíráme nať, kterou odřezáváme vždy ráno nízko nad zemí. Sbíráme v době květu - t.j. od července do srpna. A sušíme na suchém místě při teplotě do 35°C.. 

Léčivé  účinky 

Povzbuzuje chuť k jídlu, zmírňuje lehčí průjmy, působí proti nadýmání. Díky vysokému obsahu tříslovin a silic má výborné antiseptické účinky. Příznivě působí na srdce a je dobrá při průduškovém astmatu. 

Odvar snižuje krevní tlak. Napomáhá hojení ran.

Čaj 

1 čajová lžička sušené saturejky se přelije 250 ml vody a převaří. Necháme 10 minut odstát  Pijeme nejvýše 3 šálky denně před jídlem. 

Štípance od hmyzu

Rozmačkané listy přikládáme na štípance od vos i jiného hmyzu.

Další zajímavosti 

Hodíme-li větvičky do ohně, získáme vonný desinfekční prostředek.

Dříve se saturejka používala jako pohlcovač pachů v domácnosti. 

Kvetoucí saturejka odpuzuje hmyz. 

Také se dává do sáčků ve skříních, je to vynikající prostředek proti molům. 

V gastronomii

Saturejku dáváme do pokrmů z hub, ryb, do masových a bramborových salátů, do majonéz, kuřecích závitků, pečených brambor, do kyselého zelí, do sýrových pokrmů i do slaného pečiva.

Zeleninový salát se saturejkou

5 rajčat, 2 papriky, 1 svazek zelené cibulky i s natí, 1 hlávkový salát, 1 lžíce olivového oleje, 2 lžíce čerstvé saturejky, sůl dle potřeby (nejlepší je mořská)

Zeleninu omyjeme, necháme okapat a pokrájíme. Posypeme saturejkou, mírně osolíme a zakápneme olejem.

Saturejka je velice aromatická, proto ji vždy používáme tak, aby svojí vůní nepřebila ostatní ingredience.

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Danko, smekám před Tvými znalostmi rostlinek.
Hana Rypáčková
Taky jí mám, Vysévá se sama...Pristě bylinkám se na jižním svahu dají, jen ten medvědí česnek chce luhy..
Dana Puchalská
Ano luštěniny jsou pokrm tzv. lítací. A tahle bylinka tomu dá krásně zaracha. Jitka má pravdu.
Jitka Hašková
Saturejku používám léta při vaření luštěnin, aby nenadýmali. pro toho, kdo problémy s nadýmáním je dobré, aby navíc k luštěninám nejedl chléb ani nic z pšeničné mouky. Nejhorší jsou luštěniny zahuštěné moukou. To mám ověře ze své vlastní praxe, abych neexplodovala.
Soňa Prachfeldová
Kamarádka jí dává i do okurek, já ji nepoužívám
Dana Puchalská
Já ji znám pouze jako jednoletku. Možná že se dá pěstovat i dalším rokem.
Elena Valeriánová
Není to jen jednoletá rostlina, ale také víceletá trvalka. Je dobrá především do luštěnin. A chutí nahrazuje pepř. Je vhodná pro lidi, kteří nesmí kořenit právě pepřem.
Jana Šenbergerová
Používám k dochucování, ale opatrně. Když jsem neznalá věci použila poprvé, přehnala jsem to a na čas na ni zanevřela. :-)
Eva Mužíková
Aha, tak už vím, co je to za rostliknu.
Věra Ježková
Věděla jsem jen, že existuje. Přečtené ale stejně zapomenu. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.