Znáte vrbinu penízkovou?
Ilustrační foto: pixabay.com

Znáte vrbinu penízkovou?

13. 4. 2019

Dobrý den přeji příznivcům rostlin, které jsou nejen krásné, ale i léčivé. 

Tato nízká a vlhkomilná plazivá trvalka dokáže v opravdu krátkém čase pokrýt celou zahradu. Poslední dobou je velice oblíbená i jako rostlina vhodná do truhlíků. Roste i divoce na lukách a v okolí potoků a rybníků.

Vrbina penízková - Lysimachia nummularia L. Lidové pojmenování je hadí bylina. 

Sběr

Sbíráme ji v době květu a sušíme ji na vzdušném a stiném místě.

Léčivé účinky 

Je účinná při zahlenění, průduškovém kašli, při akutním i chronickém ekzému, na rány, poranění, špatně hojící se rány, kožnívředy, svědivou pokožku.

Čaj 

1 kávovou lžičku suché nebo 1 polévkovou lžíci čerstvé natě zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vyluhovat 10 minut, potom scedíme. Pijeme 2 až 3 šálky denně.

Čaj ze žlutých kvítků 

1 lžičku květů zalijeme 250 ml horké vody (asi 60 ° C) a necháme táhnout asi 5 minut. Je velice chutný, a když je ve skleněné konvici, tak je i na pohled hezký.  

Obklad

Čerstvou nať rozdrtíme, aby pustila šťávu, třeba dřevěným válečkem. Nikdy ne kovovým. Přiložíme na bolavé klouby a převážeme obvazem. Necháme působit minimálně 2 hodiny (nejlépe přes noc). 

Odvar

1 hrst čerstvé natě zalijeme 1/2 litrem studené vody. Necháme vařit 2 minuty, potom necháme 10 minut vyluhovat.

Používáme jako kloktadlo při aftech a krvácení dásní. Odvar je vynikající i pro sedací koupele. 

Koupel při svědící pokožce 

100 gr čerstvé rostliny zalijeme 2 litry vařící vody a pod pokličkou necháme táhnout 20 minut. Potom scedíme přímo do vany s vodou. Koupel by měla trvat alespoň 15 minut. Potom se bez otření zabalíme do županu a 1 hodinu odpočíváme. 

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Macháčková
Mám ji na zahradě, vyzkouším. Dík za info.
Věra Ježková
Je mi povědomá. Název neznám. Nesbírám. Aniž pak jakékoli jiné bylinky.
Danka Rotyková
Znám tuhle rostlinku, ale nic jsem o ní dosud nevěděla. Díky.
Zuzana Pivcová
Nikdy jsem o ní ani neslyšela.
Naděžda Špásová
Tuhle kytičku neznám. :-)
Blanka Bílá
Asi nějaký šotek, už se mi to stává víckrát, ta pomíchaná písmenka, neleze,kam nemá...
Blanka Bílá
Tak tuhle rostlinku jsme si před lety nasadili do zahrady, pokud leleze, kem nemá, tak nevadí.Překvapilo mě, že je vlhkomilná, u nás v létě ,když neprší, mění se půda na kámen.O léčivky se zajímám, o téhle jsem nevěděla, ze žlutě kvetoucích mám důvěru jen k měsíčku, pampelišce, petrklíči,divizně,podbělu a řeřiše.
Jitka Hašková
Znám, ale nevěděla jsem že se tak jmenuje.
Hana Rypáčková
Byliny? Samé plevele z mé zahrady...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%