Hořec nemusí být jen modrý
Ilustrační fotografie :pixabay.com

Hořec nemusí být jen modrý

21. 4. 2019

Určitě všichni, kdo jste byli alespoň jednou na horách, znáte tuhle rostlinu. Hořec žlutý - Gentania lutea - lidové pojmenování - Encián. Roste hlavně na loukách a je 50 až 120 cm vysoký. Kvete od června do srpna.

Léčebné využití 

Zlepšuje metabolismus, zánět žaludku i střev. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, funkci jater, žlučníku i slinivky. Posiluje imunitu organismu. 

Sběr

Sbírá se kořen který se suší.

Ten je také využíván při výrobě hořkých likérů. 

Hořcový prášek pro dobré trávení 

1 lžíci rozdrceného kořene rozemeleme na jemný prášek. Užíváme 2x denně špetku prášku, který zalijeme vlažnou vodou.

Čaj při bolestech břicha 

1/2 čajové lžičky kořene zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a popíjime po doušcích. Pro chuť můžeme přidat skořici a osladit medem nebo dát plátek pomeranče. 

 Odvar

1 lžíci rozdrceného kořene dáme do 1/2 litru vody. Přivedeme k varu a vaříme 30 minut. Potom scedíme. Protože je čaj hodně hořký, doporučuje se osladit jej medem.

Žaludeční likér 

2 polévkové lžíce kořene, 1 lžíce tlučeného fenyklu (semen), 1 polévková lžíce tlučeného anýzu (semen), 1 litr alkoholu - vodky nebo domácí pálenky

Všechny přísady smícháme, dáme do láhve a zalejeme alkoholem. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně lahev protřepejte, aby se všechny léčivé látky uvolnily. Scedíme a při potížích užíváme 2-3x denně malého panáka.

Hořec žlutý je chráněný! 

Proto se pro léčebné účinky pěstuje.

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Budu dávat bedlivým pozor, snad si ho všimnu, třeba na Jizerkách :-)
Dana Puchalská
Zuzano. S hořcem má genciánka společný pouze název a to pro jeho modrou barvu.
Zuzana Pivcová
Hořec znám jako encián, ale znám taky genciánovou vodičku, a nevím, zda to souvisí s hořcem.
Dana Puchalská
Věro,nevadí, já píšu o bylinkách ráda. :-) :-)
Věra Ježková
Taky znám jen modrý. A mrzí mě, že ti stále dokola musím psát, že bylinky nesbírám a sbírat nebudu. Přečtu si o nich ale ráda. :-)
Anna Potůčková
Zase jsem o kapánek chytřejší - díky!
ivana kosťunová
Taky tak
Blanka Macháčková
Opravdu znám jen modrý. Dík za rozšíření obzorů.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.