Toten krvavec - další léčivá rostlina z naší přírody
Ilustrační foto: pixabay.com

Toten krvavec - další léčivá rostlina z naší přírody

23. 4. 2019

Krvavec toten - sanguisorba officinalis - zvaný krvavá bobule, krkavec, krvavé koření, krvistřeb

Rostlina, o které dnes píšu, roste opravdu všude kolem nás. Má zvláštní jméno a někde se mu říká kominíček. Roste na loukách, mezích a podél polí i cest u lesů. Kvete od června do července a spolu s kopretinami a chrpami udělá mnoho parády třeba ve džbánu na stole. 

Sběr

Sbíráme kořeny. Nejlepší doba sběru je právě nyní na jaře - v březnu a dubnu. Nejúčinnější jsou kořeny z víceletých rostlin. Vykopané kořeny nařežeme na menší kousky a omyjeme. Sušíme na stinném místě nebo uměle při teplotě 40°C. Kořeny se někdy sbírají i na podzim  

Léčebné využití 

Zastavuje krvácení ze zanícených sliznic např.v dutině ústní, je vynikající při paradentóze, tlumí menstruační krvácení, urychluje hojení mokvajících kožních ran. Má příznivé účinky i při diabetu.  

Popáleniny

Vysušený kořen pomeleme na hodně jemný prášek a smícháme jej se sezamovým olejem. Aplikujeme na postižené místo. 

Odvar

1,5 polévkové lžíce sušeného kořene přelijeme 5 dcl studené vody a uvedeme do varu. Vaříme 8 minut a pak necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a pijeme 2 - 3 hrnečky denně.

Využití v kuchyni 

Mladé listy a výhonky mají příjemnou chuť a mohou se konzumovat syrové, třeba v salátech. Ale vždy, než rozkvetou. 

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(4.8 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Kominíček se mi vždycky líbil, ale nikdy jsem o něm neuvažovala jako o léčivé bylině. Přitom název napovídá. Děkuji.
Soňa Prachfeldová
U nás také vymizel - škoda.
Věra Halátová
Znám. U nás roste. NIkdy jsem ho nesbírala. Když bude mít takovou reklamu, obávám se, že zmizí po nájezdu sběratelů dychtících po zdravé bylince.
Věra Ježková
Jitko, máš pravdu. Spletla jsem to.
Jitka Caklová
Věro, nevím jak vy, my takto "stříleli" jitrocelem.
Věra Ježková
Danko, není to ta rostlinka, kterou jsme v dětství „stříleli“? Stonek se omotal kolem hlavičky a ta se smyčkou odpálila.
Hana Rypáčková
Na šumavských loukách , kde je vlhko se ještě vyskytuje.No, sucha zasahují i tam.
Jana Kollinová
Nevzpomínám si, že bych kominíčka někdy viděla i když brněnské louky byly plné lučního kvítí. Rostlinka vypadá jako plod zralé moruše napíchnutý na stonku. Líbí se mi, že autorka nabízí rostlinky méně známé (jak pro koho asi).
Dana Puchalská
V loni na dovolené jsem kominíčky na loukách i na okrajích polí skutečně viděla. :-)
Jitka Caklová
Při způsobu, jakým se dnes hospodaří, ještě dlouho neuvidíte, jestli vůbec někdy :-( Kdo dnes ví, že senoseč začínal v plném květu, aby se všechno, co luční porost tvořilo, několikerým obracením, dáváním do kup, znovu rozklápěním a dalším obracením, vysemenilo a tak se stále obnovovalo? Devatero lučních květů zmizelo v nenávratnu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.