Znáte hadí kořen větší?

Znáte hadí kořen větší?

28. 4. 2019

Nebudu určitě sama, která viděla několikrát při procházce přírodou tuhle zajímavou rostlinu. Je to rostlina, která se dá s úspěchem pěstovat i v zahradách. A je pochopitelně také léčivá. 

Latinský název rostliny - Bistorta major. U nás se  mu říká Rdesno hadí kořen 

Roste po celé Evropě. Je to vytrvalá rostlina, dosahující výšky až 1 metr. Daří se jí hlavně na vlhkých loukách a okolo potoků. Zejména na horách a v podhůří. 

Některé druhy jsou hezké i na zahradách a skalkách. Je jich známo asi 50 druhů. Snadno se množí dělením oddenku.

Sběr

Pro léčivé využití sbíráme hlavně oddenky a nať. Oddenky se musí důkladně očistit, rozřezat na menší kousky a usušit buď na slunci nebo při teplotě do 40°C. Sbíráme je vždy časně na jaře nebo až na podzim (od září do října).

Léčivé účinky

Pročištění organismu. Posiluje imunitní systém a upravuje silné menstruační krvácení. Je vhodný k léčbě hemeroidů, při zánětech střev a žaludku. Tlumí zánětlivé onemocnění v dutině ústní. A posiluje pleť i vlasy.

Čaj z oddenku

2-3 čajové lžičky drceného a sušeného kořene vaříme 5 minut ve 3/4 litru vody. Necháme vyluhovat 5-15 minut, podle toho, jak silný čaj chceme mít.

Slabší pijeme před jídlem a silnější až po jídle.

Odvar

1-2 čajové lžičky nařezaného a sušeného oddenku oddenku vaříme ve 300 ml horké vody po dobu 10 minut. Užíváme dle potřeby 1 až 2 šálky denně.

Studený odvar lze využít jako kloktadlo. 

Využití v gastronomii

Jarní a svěží lístky lze použít do výborného a  pročišťujícího salátu. Nebo spolu s lístky pampelišky, řebříčku, jetele a šťovíku si můžete připravit dnes tolik oblíbený nápoj Smoothie. 

Listy mají lehce nahořklou chuť a prospívají trávení.

Na závěr jedna zajímavost pro obdivovatele motýlů. 

Rdesno je živná rostlina pro housenky motýla Ohniváčka rdesnového. Patří mezi ohrožené druhy a je v celé Evropě přísně chráněný. Jeho fotografie je pod článkem. 

 

Neměli by ho užívat těhotné a kojící ženy 

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Víc znám rdesno obojživelné, které často pokrývá hladinu jezera. Kdo by měl zájem používat rdesno jako bylinu, může si ji koupit. Krásný motýl.
Ilona Erika Kolář
Já na kartáčky narážím docela často a to i u nás kolem Ústí.
Zuzana Pivcová
Ano, Zdena mi připomněla, že jsme také říkali kartáček na zuby. :-D
Dagmar Bartušková
Znám, ale lektvary ne. . Jako dítě jsem s našimi chodívala na procházky přírodou, naučili mě znát kytky, trávy, stromy.
Jitka Hašková
To znám podle vidění z Modrého Dolu, ale tam si nevařím.
Hana Rypáčková
Znám z hor. Nejrozsáhlejší plocha hadího kořene je na Božím Daru.
Zdenka Soukupová
U nás na jedné louce tato rostlina roste. Stydím se, že jsem dodnes nevěděla, že je to rdesno. Jako děti jsme mu říkaly kartáček na zuby. Dano, díky za info .
Dana Puchalská
Paní Z.H. tak jsem udělala chybu ve slově neměly. No a co ? Vy jste se nikdy nespletla. Ale hlavní je to rdesno,ne?
Zuzana Pivcová
Růžové rdesno hadí kořen si pamatuji jen z dětství v Podkrkonoší. Tam rostlo hojně. Od té doby jsem ho už asi neviděla. Ale ti motýlci bývají na výstavách motýlů v trojské botanické zahradě.
Zorka Horká
Však taky autorka píše, že některé ženy by neměli :-) :-) :-) no a některé by možná správně měly

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%