Pranostiky pro celý rok X

Pranostiky pro celý rok X

3. 5. 2019

KVĚTEN

 

Pranostiky a rčení o větru

Je-li o svatého Floriána velký vítr, jest toho roku mnoho ohňů. (4. květen)

Květen-li se větrem, červen deštěm vlní, sýpky nazvíce i bečky plní.

 

Mlhy a pranostiky

Chladno a večerní mlhy v máji hojnost ovoce a sena dají.

 

Bouřky v pranostikách

V máji hřímoty nedělají trampoty.

Když se v máji blýská, sedlák si výská.

V květnu-li hrom se ozývá, v červnu zřídka mrholivá.

 

Mraky – déšť – sníh

Májová vlažička - naroste travička; májový deštíček – poroste chlebíček.

Jestli v máji neprší, červen to dovrší.

Májový deštíček, dej nám ho Pánbíček, aby se vydařil na poli chlebíček.

Prší-li na svatého Filipa a Jakuba v noci, bude úrodný rok.

Prší-li na 1. máje, bude později sucho a neurodí se seno a víno.

Déšť svatého Floriána je ohňová rána.

Déšť svatého Mamerta přináší soužení, neboť v něm nic dobrého není. (11. květen)

Déšť svaté Žofie švestky ubije. (15. květen)

Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína. (25. květen)

 

Zvířátka, rostliny a pranostiky 

Roj, který se v máji rojí, za plnou fůru sena stojí; ale o svatém Jáně ani voda ve džbáně.

Mnoho chroustů v máji, dobrý rok.

Když pávi v noci křičí hlasitě, čekej déšť.

Začnou-li žáby kuňkati, netřeba dlouho na déšť čekati.

Když na Filipa a Jakuba chrousti hučí, o Martině studený vítr fučí.

 

Literatura:  Strnad, E.: Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin. Praha, Levné knihy KMa, 2000.

 

Poznámka: „nazvíce“ je správně.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Děkuju. Chroustů jsem se bála, stejně jako ostatní podobné havěti. Hučení si pamatuju. Ale do přímého kontaktu s nimi jsem naštěstí nepřišla.
Dagmar Bartušková
Věro, promiň, spletla jsem oslovení. Až teď jsem měla možnost si to znovu po sobě přečíst.
Dagmar Bartušková
Jitko, žasnu, co těch pořekadel je. Chroust mi připomněl příhodu z dětství. Kluci nám také strkali za krk chrousty a házeli nám je do vlasů. Utíkala jsem před nimi rovnou pod kola jedoucího mopedu. Srazil mě a já si narazila ruku a koleno. Naštěstí jel krokem. Bylo to před školou, byl povolán lékař a máma se mnou jela sanitkou na vyšetření do nemocnice. A pak Ájince velká porce zmrzliny. :-)
Eliška Murasová
Jéé, to jsi hezky vyhledala a napsala, fůra práce, Věrko. Co ti předci všechno nevypozorovali.Díky!
Soňa Prachfeldová
Tolik pořekadel, znám studený máj, ve stodole ráj, tak uvidíme, zda nám zdraží mouku :-)
Libor Farský
Domluvme, lidičky, pávům ať se neflákají!
Alena Vávrová
Chrousti "hučí" děsně, kluci nám je házeli ve škole za krk, brrr!! A jak škrábou!! ;-))
Lidmila Nejedlá
Hlavně ať neprší na sv. Mamerta! Ani nevím, kdo to byl. Díky, Věrko.
Věra Ježková
Naši předkové byli s přírodou spjati a její pozorování pro ně bylo nezbytné. Jsem ráda, že vás pranostiky stále zajímají. Ivanko, vybírám pranostiky méně známé, se zajímavou češtinou a tak, aby pokryly celý měsíc. Takže trochu práce to dá, ale zpracování výstavy je podstatně náročnější. :-)
ivana kosťunová
Ta naše řeč je ale bohatá na pranostiky, Věrko, to ale dalo studování, že ? A k těm chroustům- létají pouze, když je přestupný ro !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.