Jarní Štěkeň
FOTO: autorka

Jarní Štěkeň

18. 5. 2019

Štěkeň je vzdálena od okresního města Strakonice 6 km. Pojedeme-li po okraji vrchu Brdo lesem, budeme míjet Dobrou vodu (železitý pramen). Před námi se otevře rozsáhlý anglický park a v pozadí zámek. V levotočivé zatáčce uvidíme kostel sv. Mikuláše obrostlý  šeříkem. Tady již musíme pěšky.

Zámek v 18. století patřil knížatům rodu Windischgrätzů, kteří zde žili asi 150 let, starali se nejen o zámek a společenské uplatnění, ale i jeho okolí. Například v Buzovech kolem řeky Otavy vybudovali větrolamy. To znamená dubové aleje, kde byly remízky, bažantnice, obory. Je zde 5 řad ve vzdálenosti 0,5 km, takové chránící obdélníky před větrem od řeky.

V roce 1922 jej prodali kongregaci Anglických panen. Ty zde zřídily školu pro dívky, učily se zde řeči, psát na stroji atd. Ve 40. letech byl zkonfiskován a byl zde domov důchodců. Zámek chátral, až v roce 2001 byl znovu navrácen. Již tady žije několik jeptišek.

Já jsem pro nedostatek času navštívila pouze okolí zámku a Buzovy. Příště se budu věnovat i vnitřku, snad mně to bude umožněno.

 

 

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Mirek Hahn
Ten park mám rád, občas se tam zastavím.
Helena Přibilová
Děkuji za zajímavý tip, ráda se tam podívám.
Eva Mužíková
Moc se Ti celý članek povedl, děkuji za " rozšíření mých obzorů":)))
Hana Rypáčková
Hezké..U těch sester se dá i spát...
Danka Rotyková
Díky za zajímavé novinky.
Zuzana Pivcová
O Štěkni jsem kdysi slyšela právě něco v souvislosti se zámkem, ale neznám. Ráda jsem se informovala.
Alena Vávrová
Název mi něco málo říkal. Je to krásné místo.
Anna Potůčková
Místo mně zcela neznámé a díky krásným fotografiím jsem jej trošku mohla poznat!
Věra Ježková
Jitko, moc hezké, pro mě neznámé. Díky.
Dana Puchalská
Moc hezké. A fotky jsou perfektní.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.