Bylinka se zvláštním jménem: Pískavice řecké seno
Ilustrační fotografie z pixabay.com

Bylinka se zvláštním jménem: Pískavice řecké seno

21. 6. 2019

Dnes přicházím s další bylinkou. Jmenuje se pískavice řecké semeno - Trigonella foenum-graecum. Její lidová pojmenování jsou např. Fenegrek, Kozorožcové semeno, Pižravice, Řecké seno, Semeno trávy boží, Vředová zelina,Modrý jetýlek. 

Dorůstá do výšky cca 50 cm. Fotografii kvetoucí pískavice jsem přidala pod článek. 

Sběr
Semena se sbírají od července do srpna. 

Léčivé účinky 
Semena mají účnky protizánětlivé, žlučopudné, posilující, afrodiziakální, zlepšují činnost mozku. Snižují hladinu cukru v krvi, léčí průjmová onemocnění, používají se při katarech dýchacích cest.

Čaj
1 čajovou lžičku semen přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme minimálně 10 minut odstát. Pijeme 1x až 2x denně. Čaj je velice hořký, proto se doporučuje osladit jej lžičkou medu. Je skvělý při léčbě kašle, pálení žáhy, překyseleného žaludku a nachlazení. Podporuje tvorbu mléka u kojících žen. 

Obklad
100 gr rozdrcených semen přidáme do vody s octem a přivedeme k varu. Semena budou bobtnat. Vaříme je tak dlouho, dokud nevznikne kašovitá hustá hmota. Na plátěný hadřík naneseme opravdu silnou vrstvu a 3 x - 4 x denně přikládáme na postižené místo do té doby, dokud nevychladne. 

Pomáhá s vyrážkami, otoky, záněty nehtového lůžka, akné, ztuhlými svaly a mokvajícími ránami. 

Nedoporučuje se pro lidi, kteří mají problémy se srážlivostí krve, a těhotným ženám. 

Využití v gastronomii
Rozemletá tvrdá semena lze najít i ve směsích koření curry nebo chutney. Také se s ní dochucuje špenát, čočka, cibulová či houbová omáčka. V Bulharsku si pískavici přidávají do sýrů, luštěnin či těst na pečivo. 

Informace k článku jsem čerpala ze svých knih a poznámek. 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Semínka se dají i koupit. A taky má pozitivní účinek pro pány.....
Eva Mužíková
Danko, nejdříve mne zaujala ilustrační fotografie, říkám si, tu mám na paloučku. Ale podle Tvé fotky to asi není ona, tu neznám.. Tak jak to je, pletu se, nebo ne? Ale zas tak to pro mne není důležité, je li to jedna a ta samá, stejně bych jí nesbírala. Upřednostňuji osvědčené.
Věra Halátová
U náš to neroste. Dají se koupit semena, ale ne vždy to vyroste. Co já vím, tak se to používá na křečové žíly, cholesterol a hemeroidy.
Věra Ježková
Neznám. Opět mě pobavily názvy.
Naděžda Špásová
Tak tohle vůbec neznám.
Zuzana Pivcová
S tím názvem jsem se již několikrát v seznamech bylin setkala, ale nějak mi nezůstalo v paměti, na co to je dobré.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%