Knihovnické letní rozjímání aneb Letní mámení
ilustrační foto: pixabay.com

Knihovnické letní rozjímání aneb Letní mámení

25. 6. 2019

Toužebně očekávané, poetické, ale nevypočitatelné. Nemá zrovna jednoduchý život! Čeká se od něho mnoho. Má být dlouhé, slunečné a hlavně láskyplné. Co bláhových lidských plánů musí vyslechnout. Kolika setkáním musí asistovat. Kolika rozchodům musí přihlížet. Lásku Léto znalo, chodívala kolem, někdy protivná, někdy sebejistá a zářící, někdy marnivá. Bláhoví lidé. I Léto a Láska mají svoje nálady.

Léto ještě nepřevzalo vládu, a přece poslední jarní dny zářily sluncem. Země sálá horkem, sluneční paprsky se jako ohnivé šípy zabodávají do těla. Odkládám knihu a pomalu vcházím do vody. Slunce svítí, voda mě hladí a laská, rybník je obtočen zelení a květinami jako krásnou šálou, ptáci zpívají. Pozoruji vážky nad hladinou i krásně vybarveného ledňáčka, poslouchám vlnky narážející na kameny.

Přivírám oči a snažím se si představit Léto. Jak moc náladové bude, čím nás překvapí či vyvede z míry?!

...horké...slunce pálí, vzduch se tetelí, pole voní, oči se klíží a kniha padá do klína...

...deštivé...vrtkavé sluníčko se ukryje za temné mraky, krajina ztěžkne deštěm, ale kniha hřeje...

...rozevláté...vánek čechrá vlasy, převrací listy knihy, láká k procházce po pláži...

...bouřlivé...obzor černá, hrom bije, blesky křižují nebe, ke krbu knihu vybíráme...

...romantické...letní móda, letní lásky, večerní táboráky, poezii léta kniha umocní...

...květinové...sluneční paprsky rozvírají květy a my otvíráme knihy...

…babí…slunce se vlídně usmívá, vlákna pavoučků poletují, dny se krátí, v šeru večera knihy zavíráme…

Ale to už bude pomalu podzim za dveřmi a tak daleko si vůbec nepřeji dohlédnout.

 A co věrný druh Léta - Slunce? Bude si s námi i mraky hrát na schovávanou nebo spíše teplými paprsky probouzet dobrou náladu? Netušíme, a tak nezbývá než se připravit. Na letní dlouhé dny a teplé večery se těšíme všichni! Jistě, každý z jiného důvodu, ale těšíme se! Na prázdniny, na dovolenou, čtenáři na více knížek a času na čtení, na přírodu, vonící dozrávajícími klasy. Snad knihy vylepší nálady kdekoli, kdykoli a komukoli.

Z polosnění mě vyruší vyskakující ryby vysoko nad hladinu rybníka. Voda se tříští na diamantové kapičky, co se blýsknou ve slunci, než dopadnou zpět do vody, a já si přeji, aby to nikdy neskončilo. Přesto vycházím na břeh, trochu prochladlá, ale zlatá osuška rychle prohřeje celé tělo. S pocitem blaženosti otvírám knihu.

Léto budiž pochváleno.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Hezká úvaha o létu.
Lidmila Nejedlá
Danuško, to je moc hezké rozjímání o soužití s knihou. A kniha si to zaslouží.
Dana Kolářová
Díky, Zuzano.
Dana Kolářová
Alenko, děkuji 2x, za pochvalu a za jméno.
Jana Šenbergerová
Danuško, krásné rozjímání. Četba je to jediné, co jsem schopna v těch vedrech zvládat. Jediná dostupná voda, kterou je možné se zchladit, je buď v koupelně nebo přímo na těle, které jí vylučuje víc, než do něho stačím doplňovat.
Dana Kolářová
Eleno, souhlasím, láska ke knihám nezklame nikdy. děkuji.
Dana Kolářová
Jarko, díky.
Alena Vávrová
Léto jak má být je různorodé - jako ve tvém rozjímání. Hezké počtení, Inko.
Helena Votíková
Moc pěkné. Ještě mám mokré vlasy a je mi jedno, že si tu nakapu. Léto rozmarné....
Anna Potůčková
Mám léto ráda, i přes to, že velká horka zrovna moc dobře nesnáším, ale voda vždy člověka osvěží - je jedno zda je to voda v přírodě, nebo chladnější voda ve vaně či jen pod sprchou. Moc hezký článek!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%