Znáte zaječí ouško?
Ilustrační fotografie :garten-sk.com

Znáte zaječí ouško?

23. 7. 2019

Ano, i takové lidové pojmenování má rostlina, kterou bohužel již ve volné přírodě v naší zemi nenajdete. Proto se tato letnička  pěstuje výhradně ze semen.

Rostlina potřebuje při pěstování v zahradě opravdu veliký prostor. Její původní domovinou je Středomoří, Kavkaz a Asie. Ve velkém se pěstuje v Itálii a ve Španělsku.

Je to Benedykt lékařský - Cnius benedictus.

 

Lidová pojmenování jsou někdy i trochu zvláštní. Například - Čubet, Hořký bodlák, Posvěcený trn, Ostropes, Krasovlásek

Sběr 

Sbírají se listy, květ i nať od června do července. A vždy důkladně usušíme. Buď přírodní cestou nebo při umělém sušení při teplotě do 35 °C. Při sběru si dejte pozor na trny.

Léčivé účinky 

Má protinádorové účinky, pomáhá léčit pásové opary, bércové vředy a ekzémy. Podporuje metabolismus, činnost žlučníku, posiluje cévy, pročišt'uje organismus. Má desinfekční účinky. Zvyšuje vylučování kyseliny močové, proto úspěšně pomáhá při léčbě dny. Potlačuje nadýmání.

Nálev

Bylina se přelije horkou vodou a nechá se asi 10 minut vyluhovat.

Odvar

Sušené květní úbory krátce povaříme - 2 minuty. Scedíme a pijeme 2-3 šálky před jídlem.

Maximální denní dávka je 4 až 6 gramů. 

Neužívejte při těžkých ledvinových poruchách. 

Využití v gastronomii 

Je součástí bylinných směsí pro likéry. Například sladkého likéru Benediktinka. 

Sušený žlutý květ se používá jako náhrada šafránu pro příbarvování pokrmů. 

 

 Informace jsem čerpala ze svých zápisků a knih. 

 

recepty
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Tuto léčivku neznám. Znala jsem výborného lecitele bylinkare a ten měl názor, že nejlepší jsou bylinky pro nás, které tu rostou.
Zorka Horká
No latinský má jen jeden - Cnicus benedictus :-(
Věra Ježková
Sympatická rostlinka. Jen se divím, že má tolik českých názvů, když od nás nepochází.
Dana Puchalská
Zaječí ouško neboli čubet má jen žluté květy.
Naděžda Špásová
Tedy, Danko, kam na ten plevel chodíš? Asi jsem se s tím už setkala, ale jako léčivku to neznám. Mám ale lékarnice, které mi s radostí poradí. :-)
ivana kosťunová
Mě se hned zdálo, že to vypadá jako bodlák. Podobný máme n ZhrDĚ, JENŽE FIALOVÝ. tO ASI NEBUDE ONO, NEBO TO MÁM ZKUSIT ?
Zuzana Pivcová
Benedykt čubet znám jako podpůrnou bylinu na zažívání a žlučník. Asi jsem z něj někdy měla homeopatickou tinkturu. Díky za informaci.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.