Len je skvělý nejen na tkaniny
Ilustrační foto :pixbay. com

Len je skvělý nejen na tkaniny

30. 8. 2019

Dobrý den přeji těm, kteří se zajímají o léčivé rostliny. 

Tentokrát napíšu o lnu setém - Linium usitatissimum. 

Pro léčivé účinky používáme vždy zralá a rozdrcená semínka.

Léčivé účinky
Používáme je při zácpě, zánětu žaludku a střev. Také při léčení vředů na dvanácterníku a žaludku. 

Při zevním použití
Léčba pásového oparu, vředů, abcesů a nežitů. Na rozpraskanou a poškrábanou kůži je vynikající lněný olej. 

Při zácpě
Užíváme 2 polévkové lžíce semen, které zapijeme 3-5 dcl vody. 

Macerát
1 polévkovou lžíci semen dáme do 250 ml studené vody a necháme 1-4 hodiny vyluhovat. Pijeme 3 sklenice denně. Používáme k léčení žaludku a sliznic dýchacího ústrojí. 

Odvar
1 lžíci semen vaříme v 1/2 litru vody po dobu 5 minut. Pomáhá při léčbě žaludku a střevních problémech. 

Zábal
Pomletá lněná semínka smícháme s teplou vodou na kaši. Dáme na kus látky a přikládáme na otoky, křeče, záněty či na břicho při menstruačních bolestech. 

Lněné semínko obsahuje tolik potřebné Omega 3 kyseliny. 

Využití v gastronomii
V západních zemích nahrazuje pražené lněné semínko vlašské a lískové ořechy, mák a kokosovou moučku. Je výborné v moučnících, domácím chlebu, jogurtech, tvarohu a  pomazánkách. 

Olej používejte pouze ten, co je za studena lisovaný, a uchovávejte jej v chladničce. Pozor - snadno žlukne, spotřebujte jej co nejdříve. 

Informace  jsem čerpala ze svých zápisků a knih. 

 P. S. Viděli jste někdo pole lnu, co právě kvete? To je nádhera. Já pouze jednou, když jsem byla na výletě u Pelhřimova. Ale to je už hodně dlouho. 

 

 

 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Dříve se v našich končinách len běžně pěstoval. Pole lnu už jsem také dlouho neviděla. Je to nádherný pohled.
Naděžda Špásová
Danko, nějak nestíhám, len znám dobře. Vím, ýe lněná semínka jsou léčivá.
ivana kosťunová
Kvetoucí pole lnu bych moc ráda viděla, zatím jsem neměla to štěstí.
Květa Řičánková
Kvetoucí pole lnu jsem viděla v dětství. Mám vlastní zkušenost se lněným semínkem. Nutno rozemlet,já mlela na makovém mlýnku ale dá se i koupit,rychle žlukne. Já jsem 2-3 čajové lžičky zalila 2 dcl čaje a nechala asi 3 hod stát.Chutná to po oříškách,výborné na zácpu. Nemleté semeno nedokáže člověk strávit jen ptáci. Drcené může přidat i do těsta,pomazánek,posypat saláty.Dávala jsem do jogurtu.
Zuzana Pivcová
Kdesi jsem četla o kúře německé lékařky Budwig, která léčila tvarohem s lněným olejem a mletým lněným semínkem úspěšně pacienty s rakovinou zažívacího traktu. Asi to není kachna. Ale samozřejmě tomu všichni věřit nemusí. Díky, Dano.
Věra Ježková
Danko, len poznám, ale kvést jsem ho asi neviděla. I když v Pelhřimově jsem byla mnohokrát.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...