Hodí se to v mém věku? Proč se ženy po padesátce bojí výstřední módy
Ilustrační foto: pinterest.com

Hodí se to v mém věku? Proč se ženy po padesátce bojí výstřední módy

21. 10. 2019

Častá otázka, kterou si kladou ženy středního a vyššího věku při vybírání oblečení, zní: Hodí se to v mém věku? Odpovědi jsou dvě. Část módních návrhářů tvrdí, že styl není věkem nijak omezen a každý si může obléci kdykoli cokoli.

Druhá část vyznává určitá pravidla, která vymezují, co bychom si na sebe po padesátce zásadně brát neměly.

Co nevypadá dobře

Ale i ti nejsvobodomyslnější lidé ze světa módy se shodují na několika zásadách. Hrozbu, že budeme vypadat poněkud směšně, s sebou obvykle přináší toto:

Růžová barva. Můžeme ji jakkoli milovat, ale ve vyšším věku bychom s ní měly zacházet opatrně. Pudrová jemná růžová může být elegantní, ale jasná výrazná růžová bývá pohromou. Rozloučit bychom se s ní měly především na bavlněných tričkách či mikinách, na těchto kusech oblečení působí dvojnásob lacině. Vyvolá dojem: Já chci být věčně mladá holčička, podívejte na mě.

Sympaticky v této souvislosti zní například názor zpěvačky Hany Zagorové, která říká: „Myslím, že v určitém věku je dobré si uvědomit, že i když si oblékneme růžovou barvu, podkolenky a do vlasů dáme mašle, mladší vypadat nebudeme.“

Naopak růžová šála nebo růžové rukavice k černému oblečení mohou z ženy udělat odvážnou hvězdu třeba i v osmdesáti. Jen si zkuste v kabince nějakého obchodu takovou kombinaci a uvidíte, že budete mile překvapeny.

Maskáčové vzory. Vojenský styl je zrádný v každém věku a obvykle na půvabu nepřidává ani mladým děvčatům. Takže od středního věku výše bychom si kalhot, triček či bund v khaki barvě s maskáčovými vzory, nárameníky či vojenskými knoflíky vůbec neměly všímat. Něco jiného je mít v létě světlé kalhoty a khaki košili v safari stylu, to je ležérní móda, která lichotí každé ženě, ale hrát si drsné vojačky je zbytečné.

Obrázky a nápisy. „Myslíš, že je v mém věku trapné, koupit si tričko s nápisem Five? Neznamená to něco sprostého?“ telefonovala nedávno jedna šedesátnice své kamarádce. „Myslím, že v tom budeš vypadat blbě, ať to znamená cokoli,“ zněla odpověď. Obě se tomu dodnes smějí, zejména v situaci, kdy prvně jmenovaná doma přichází otevřít druhé jmenované oblečená v onom tričku. „Ty sis to fakt koupila?“ „Jasně, stálo jen stovku. Jednou jsem v něm vyšla ven a připadala jsem si hloupě, ale na doma je skvělé.“ Takže tak nějak je to s tričky s velkými nápisy, fotografiemi pejsků, kočiček, lidiček, květinek a jiných infantilních motivů. Berme je jako úlet, ve kterém pobavíme společnost u opékání buřtů, ale šedesátnice s obrázkem na prsou je v ulicích města opravdu divná.

Tílka, trička bez rukávů. Zapomeňme na ně, vyhoďme je, v obchodech se na ně ani nedívejme. Právě kůže na pažích bývá s přibývajícími roky nejvíce povadlá, vrásčitá, jedna dáma celkem vtipně nazývá své paže třesoucím se aspikem. Tričko, které paže odhaluje, ukazuje to, co na nás není moc hezké a hezké už nikdy nebude. Úplně nejhorší jsou pak trička na ramínka, která odhalují i záda a dekolt. Je celkem nepochopitelné, proč je mají některé dámy oblíbené, přestože je v obchodech velký výběr triček s krátkým či tříčtvrťovým rukávem, případně vzdušných košil, ve kterých je v létě stejně dobře.

Co je pro nás vhodné

Jistotu, že nebudeme vypadat směšně nikdy, naopak přináší toto:

Bílé košile. „Když nevím, co si obléknout, vždy sáhnu po pánské bílé košili a vždy jsem spokojená a uklidněná,“ říká v rozhovorech světoznámá návrhářka Carolina Hererra.  V čem tkví kouzlo obyčejné bílé košile? V tom že je tak obyčejná, až ji mnohé ženy odmítají, čímž je vlastně výjimečná. Sluší dvacetileté slečně i sedmdesátileté dámě. Hlavní je nebát se, že v ní budeme obyčejné, nevýrazné, nudné. Přesně naopak, protože v jednoduchosti je krása.

Vesta. Zdánlivě zbytečný kus oděvu by v šatníku dámy středního a vyššího věku neměl chybět. Jednak se dá nosit na tričko, košili i svetr, takže vzniká hodně variant oblečení, za druhé, pokud je dobře střižená, zakryje případné nedostatky na postavě. Zkrátka, džíny, košile a kvalitní pánská vesta je kombinace, která ubere kila i věk. Mimochodem, v second handech je právě vest velký výběr za pár korun, protože tenhle kus oděvu nepatří k těm často kupovaným.

Pruhy. Klasické námořnické triko je úplně jiná kategorie než trička s hloupými nápisy či obrázky. Je to vděčná klasika a dovede obličej pěkně rozzářit. Zejména, když jde o kombinaci bílé a výrazně modré. Kombinací je na výběr nepřeberné množství, ať už se světlými či tmavými kalhotami, s džínami, sakem nebo se zmíněnou vestou. Zapomeňte na poučky, že pruhy vždy rozšiřují. Když jde o jemné proužky a kvalitní materiál doplněný úzkými kalhotami, není to tak.

Šála. Čím větší tím lepší. Herečka Chantal Poullain označuje šály za svůj nejoblíbenější kus oblečení a výsledkem je, že vypadá vždy výrazně a skvěle. Ale pozor, krátká úzká šálka případně vzorovaný šátek obvykle z nositelky dělá usedlou paní, důležité je vsadit na šály rozměrné. Barevné obří šály známé pod názvem pashmina se dají koupit za dvě, tři stovky a službu udělají větší, než nový kus oblečení za tisíce. Dají se nosit nejen na kabát, ale i k saku, košili nebo v létě je můžeme jednoduše přehodit přes tričko místo svetříku. Z ženy v džínách a jednobarevném tričku obvykle  taková velká šála v mžiku udělá elegantní Francouzku.

Říká se sice, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala, což platí i v oblékání. Na druhé straně, když si žena některá osvědčená pravidla osvojí, obvykle se pak přestane divit, čím to je, že některé její vrstevnice mají styl a šmrnc  v každém věku, zatímco jiné celý život bezradně stojí před šatníkem a v obchodech se nedovedou vypořádat s otázkou: Hodí se to?

móda
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
judita lišková
To na snímku...je strašné nejen na staré ženě, ale i na mladé. Trička s obrázky se hodí maximálně pro děti do deseti let....trička s nápisy pro nikoho. Je děs, kolik lidí je nosí, asi si v decentních tričkách bez nápisů připadají nezajímaví. Trička bez rukávů nosím - doma v létě, maskáče jsem nikdy neměla, ani bych si je nikdy neoblékla. Bílé košile k džínám nosím občas, ujíždím na halenkách s puntíky...
Zdenka Jírová
Snažím se oblékat tak, abych nebyla směšná nebo středem pozornosti, jak bych určitě byla, kdybych si vzala na sebe předváděný model.
Věra Ježková
Výstřední módy se nebojím, nemůže mi nic udělat. Celý život jsem se oblékala střízlivě, výstřednost nemám ráda. Na někom se mi ale občas líbí. Růžovou ani jiné blízátkové barvy jsem nikdy nenosila. Maskáče se mi nelíbí. Stejně tak obrázky a nápisy. Tričko bez rukávů si vezmu raději než s rukávem hodně krátkým. Trička s ramínky ne. Bílé košile nemusím. Vesty, šátky a šály mám ráda. Otázku, zda se to hodí, si nekladu. Důležité je, abych se v oblečení cítila dobře.
ivana kosťunová
Nevím, kde je ta hranice mezí moderní a výstřední, takže asi občas výstřední jsem, a vůbec mi to nevadí.
Věra Halátová
Otázku, zda se něco hodí nebo nehodí k mému věku, si nikdy nekladu. Nosím to, v čem se cítím pohodlně. Bydlím pod horami, takže ten model na fotografii bych asi moc neužila. Co se týká barev - nikdy v životě jsem na sebe nenavlékla nic růžového, červeného, žlutého. Nikdy v životě jsem nenosila ve vlasech mašle.
Zuzana Pivcová
U mě je to různé. Maskáče - kalhoty i tričko si v létě klidně vezmu. Nějaký obrázek či jednoduchý nápis na tričku mi také nevadí. Myslím, že léto trochu výstřednosti snese. Naopak mi nesedne ta zdůrazňovaná růžová. Ale jinak, ať každý jde, v čem se cítí svůj. Nejhorší je se podřizovat tomu, co se právě nosí, nebo naopak tomu, co se vůbec nehodí. Nejdu přece na nějakou společenskou akci, kde mě bude hodnotit módní guru Františka Čížková a dostanu pětku jako odstrašující příklad. :-D
Magda Škodová
Šály s názvem pashmina asi těžko pořídíme za tři stovky - pravá pashmina je z mimořádně jemného vlněného vlákna a její cena se pohybuje kolem 2000 a více dolarů či eur. To, co se pod názvem pashmina prodává za ty dvě až tři stovky, je polyesterový šmejd.
Jana Šenbergerová
Já se nebojím, jen nemám k výstřednosti ani vlohy, ani sklony. To, co je na ilustrační fotografii, bych si klidně oblékla - na maškarní bál. Má to jeden háček, na maškarní nechodím. :-) Nikdy bych nenosila něco, v čem se necítím dobře, i kdyby mi všichni kolem tvrdili, že mi to moc sluší. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.