Štědrovečerní večeře je kalorickou bombou. O svátcích je nutný pohyb
Ilustrační foto: pinterest.com

Štědrovečerní večeře je kalorickou bombou. O svátcích je nutný pohyb

25. 12. 2019

Vánoční hodování je sice velmi lákavé, avšak vystaví nezřízeným jedlíkům nepříjemný účet v podobě kil navíc.

Jen štědrovečerní večeře je kalorickou bombou: po husté rybí polévce následuje smažený kapr s bramborovým salátem, pak mísa cukroví, k tomu na zapití limonády, pivo, vermuty a tvrdý alkohol. Kdo si chce vánočních pochoutek užít a nepřibrat, neměl by zapomínat na aktivní pohyb, varují odborníci.

Aby se člověk zbavil energie přijaté v podobě tradičního smaženého kapra s bramborovým salátem, musel by například tři hodiny cvičit, 2,5 hodiny vydatně tančit nebo čtyři hodiny řádně luxovat, spočítali odborníci.

Aktivní pohyb kromě toho, že si pak člověk vánoční pochoutky lépe vychutná, přispívá i k tvorbě endorfinů. Stačí půl hodiny a začnou se v těle tvořit látky, které velkým dílem přispívají ke zlepšení psychické kondice a dostaví se dobrá nálada.

Lidé se domnívají, že když se celé svátky nezastavili a pořád něco dělali, neměli by přibrat. Pokud ale průběžně stále něco jedí a mlsají, tak jen domácími pracemi mnoho tuku nespálí. Při jednostranném pohybu většinou zatěžují jen omezené svalové skupiny, nebo se unaví spíše psychicky.

Kalorický výdej spojený s domácími činnostmi není příliš vysoký. Při čtvrthodinovém přitesávání stromečku do stojánku vydá člověk 200 kilojoulů, stejné množství energie ho stojí půlhodinové zdobení stromku. Pokud třikrát za den vyluxuje, spálí 600 kilojoulů. Při zabíjení kapra vydá vzhledem k psychickému stresu 150 kilojoulů, při vaření štědrovečerní večeře 400 kilojoulů a při hodinové procházce na půlnoční mši 1000 kilojoulů. Příjem energie z vánočních pokrmů ale bývá vyšší.

Proto lékaři radí vydat se například na rodinnou vycházku do přírody, za minutu chůze spálí tělo 20 kilojoulů. Kdo tráví svátky na horách, může třeba lopatou odházet sníh kolem domu, za minutu tak spálí 30 kilojoulů. Půlhodina strávená na bruslích nebo běžkách vydá na 1200 kilojoulů.

 

Vánoční příjem energie 

vánočka

100 gr

1516 kJ

vosí hnízda

200 gr

1442 kJ

linecké koláčky

100 gr

2400 kJ

houbový kuba

200 gr

3486 kJ

rybí polévka

300 ml

1324 kJ

bramborový salát

200 gr

1766 kJ

smažený kapr

250 gr

2139 kJ

pivo desetistupňové

1000 ml

1310 kJ

kolové nápoje

1000 ml

1630 kJ

capuccino

150 gr

273 kJ

 

Vydaná energie za jednu hodinu

sledování televize

do 400 kJ

příprava a vaření jídla

do 400 kJ

mytí a utírání nádobí

400 až 800 kJ

stlaní postelí, zametání a vytírání podlahy

800 až 1000 kJ

chůze rychlostí čtyři km za hodinu

800 až 1000 kJ

drhnutí podlahy, luxování, mytí oken

1000 až 1500 kJ

práce na pile, házení lopatou, bruslení, sex

1500 až 1900 kJ

štípání dříví, chůze do schodů

1900 až 2100 kJ

veslování, odhrabování sněhu

2100 až 2500 kJ

běh rychlostí kilometr za tři minuty

2500 až 2900 kJ

dieta Vánoce
Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Procházková
Hlavní trik je jako pro všechno "všeho s mírou" a nesnažit se něco dohnat nebo se najíst do zásoby. Pokud byste chtěli k tématu dietních vánočních jídel více, než kalorické tabulky, tak tady najdete celkem zajímavé recepty https://www.pestryjidelnicek.cz/dietni-stedrovecerni-vecere/
Jaroslav Charvát
Ještě, že jsem ten váš článek četl až dnes 28.12. A vážená redakce je tak hodná, že tento "teroristický posudek" dala "na plac" až 25.12., tedy po Štědrém dnu. Děkujeme vám.
Eva Mužíková
Kilojouly nehlídám, v jídle se neomezuji, naštěstí nepřibírám.
Ladislav Vesecký
Štědrý den si má každý užít do sytosti a žádné omezování, jsou to přeci nejkrásnější svátky v roce.
Hana Rypáčková
Tak pohyb mám venčení psa každé 3-4 hodiny, ano , není moc počasí na tůry. Sladké nejím , salát byl bomba,i když hodně zeleniny a pivo je přece na trávení, ne?
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc jsem se nepřejídala, dnes jdeme s pár kamarádkami na pochod okolo Boleveckých rybníků, tak cca 7-8km. Naštěstí koleno už nebolí tak mu dám trochu zátěž. Cukrovím moc nemlsám, pivo nepiji a dnes s obědu bude zeleninový salát s kousky kuřecího masa.
Soňa Prachfeldová
Ochutnam i mlsam, nijak neprehanim , mám ráda pohyb, sedět u tv mě nebaví. Jen to počasí je letos divné a na nějaké výšlapy není.
Danka Rotyková
Procházku si dopřávám téměř celý rok, nejen o svátcích. A na přejídání jsem si dávala pozor skoro celý život, takže teď už to měnit nebudu. Jím ráda, ale přejídat se nehodlám.
Libuše Křapová
Byla jsem se projít, zastavila jsem se na hřišťátku a protáhla tělo na mašinkách - a jdu mlsat. Mám splněno.
Miluše Hasenohrlová
Bomba sem,bomba tam,jednou za rok si dopřávám. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek