Když se stanete obětí vlastních myšlenek
Ilustrační foto: pixabay.com

Když se stanete obětí vlastních myšlenek

6. 2. 2020

Už jste se někdy stali obětí vlastních negativních myšlenek? Pokud si nejste jisti, popřemýšlejte o jedné nebo dvou z uplynulých několika nocí, kdy jste byli sužováni nejrůznějšími myšlenkami a nedokázali jste svou mysl zklidnit a ponořit se do spánku. Nebo jste se probudili uprostřed noci a nemohli znovu usnout.

Pokud tomu tak je, opravdu jste se stali oběťmi svých vlastních myšlenek. Někdy nám připadá, že jimi jsme vlastně celý den. A ptáme se, proč je nedokážeme nechat odejít? Dobře, mají zajisté nějaký důvod, ať dosud trvající nebo už odeznělý. Jak pěkné by bylo odstranit veškeré negativní myšlení pryč z vědomí. Ale ono to tak snadné není. Pokud by to bylo tak jednoduché, asi by na trhu nebyly žádné prášky na spaní a nespavost jako taková by neexistovala.

Samozřejmě lze na rozháranou mysl užívat soustavně léky, ale nejlepším a nejúčinnějším prostředkem je vlastní meditace. Nemusí jít o žádné složité rozjímání. Stačí pár základních, ale zásadních vět. Kdo to zvládne, má už nakročeno k úspěchu. Odsune tím tíživé myšlenky někam na druhou kolej, nechá je odplynout jako mraky.

Naše myšlenky vyrábějí chemické změny v mozku. A co nás nejvíce poškozuje, jsou právě negativní myšlenky, které nás přepadají a berou nám klid. Myšlenky se obvykle rodí z emocionálně vypjatých záležitostí. Některé jsou čerstvé, jiné jsou ukryty velmi hluboko v podvědomí a nemáme k nim přístup, protože se nám zdánlivě nezjevují. Často nám však určitý problém odhalí sen, který si zapamatujeme. Díky němu třeba pochopíme, co nás trápí, a můžeme se pokusit to řešit.

Každý z nás je jinak emočně nastaven. Lidé citliví, někdy až nezdravě otevření a sebekritičtí, prožívají nelehké pocity, nejistotu ze života, strach z toho, co se jim přihodí v budoucnu, v přítomnosti, ba dokonce, zda v minulosti neudělali chybná rozhodnutí, která se s nimi povlečou dál. Nejsme však vševědoucí, nevíme, co a jak bude, takže je zbytečné trápit se tím, co nás zdánlivě ohrožuje a co jsme, rovněž zdánlivě, zavinili. Takové úvahy jsou destruktivní a způsobují další negativitu.

Pokud jsme obětí svých myšlenek a skrýváme se ve strachu z toho, že život půjde jinak, než co jsme očekávali a co uneseme, že před sebou i před druhými selžeme, že náš život zachvátí temné síly, stáváme se obětí svého života a nikoliv jeho tvůrcem. Pokusme se odhalit a prozkoumat důvod svých negativních myšlenek a vnést do nich světlo, tolik potřebné na další cestu.

Meditujte, ovládněte své myšlenky, spojte je s dobrými fyzickými, citovými i společenskými aktivitami. Nebojte se podobně jako já svěřit svým přátelům, kterým moc děkuji, nebo se odevzdat do rukou odborníků.

A co vy, už jste se někdy dostali do situace, kdy vás strach nebo negativní myšlenky táhly zpátky? Co vám nejlépe pomáhá k nalezení rovnováhy a sebepřijetí? Jak si představujete meditaci, a praktikujete ji?

psychika
Hodnocení:
(5.1 b. / 30 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Meditaci praktikuji už spoustu let. Naučila mě to moje psycholožka. Myšlenky mě ovládají neustále, jsou hodně vlezlé a někdy, neodbytné. Ale zvládám to bez prášků, což je dobře. Někdy se musím smát, co mi nečekaně vytane na mysli. Nepamatuji si, co bylo včera, ale co jsem dělala třeba před čtyřiceti lety ano. Obrazně řečeno. Zatím to jde, zhroucení snad nehrozí. (✷‿✷)
ivana kosťunová
Článek je pro mne velmi zajímavý. Někdo se trápí , když je ve stresu, někdo stres vyhledává. K té druhé skupině patřím já, - pokud mám hodně práce, starostí, nemám čas na negativní myšlenky. Dá se tedy říci, že zaháním stres stresem. To má samozřejmě jiné negativní dopady, ale nejsem meditativní typ, meditovat bych asi neuměla - neměla na to trpělivost. Bližší je mi "vyšťavit se a odpadnout" Problémy se spánkem zatím nemám.
Lenka Kočandrlová
Stresovala jsem se tolik let,nyní odmítám.Někdy se mi stane,že sice usnu,ale vzápětí se probudím, zase na pár minut usnu,a tak to jde asi do 2-3 hodin do rána.Tak počítám,jedině to mi trošku usměrní myšlenky do korýtka.Prášek na spaní jsem si ještě nikdy nevzala,bývala jsem spíš na tom tak,že jsem do postele padla a probudil mne až budík...Meditace je jen vlastně přemýšlení o spíše pozitivních věcech,tak v lese vždy prohlížím detaily stromů,mechů,kamenů,jen tak popocházím o samotě a nechám se unášet šuměním a zpěvem ptáků,vůněmi větru...a těším se na jaro,na sluníčko,na práci na zahradě....Vše,co by mne rozrušovalo,vytěsním.
Soňa Prachfeldová
Moc pěkný článek, co člověk to originál. Nemám temné deprimující myšlenky, pokud je vše dobré v mé rodině, pokud přesto jíme i to nejhorší a t.j. smrt milované osoby. Tam mi pak pomohlo zapojení se do života různými způsoby. Meditace o samotě mi nesvědčí. Jen tehdy, když jsem poměrně spokojená a i okolí rodinné kolem mě. Pak se mi zdá svět v pořádku. Na mě nejvíce doléhá nemoc a odcházení nejbližších, to pak mozek nedokážu vypnout. Je to v každém člověku, jaké berličky k podpoře svých starostí používá. Pro mě je to neměnný koloběh života, tak to má být, nejsme v tom sami, ba naopak, někdo ještě hůře. Všichni lidé prožívají podobné a utíkají se k různým berlickam, které je podepřou, snad. Každý člověk má své trápení a každý se ho zhostí po svém.
Mirek Hahn
Pěkné téma na článek !
Mirek Hahn
S meditací se mi poslední roky moc nedaří ( a už vůbec ne v noci, když nemůžu spát ). Ještě tak občas v přírodě... Vypěstoval jsem si, v těžkých dobách, určitou intuitivní schopnost predikce a previzualizace, takže mi v hlavě běží řada možných scénářů, jako důsledků důležitých rozhodnutí. Těžko se to vypíná. Naštěstí spím většinou dobře a nespavost mne navštíví spíš výjímečně. Když už taková noc nastane, nelámu to přes koleno, snažím se nějak zabavit, promítám si v mysli na strop hvězdy nebo koruny stromů, nebo vylezu z postele a jdu si pustit nějakou hudbu na chvíli... Přes den si úzkostlivými myšlenkami poměrně snadno poradím.
Jana Kollinová
Článek je pro mě jako na zavolanou. Čas od času se mě negativní myšlenky zmocní a lhala bych, že znám metodu, jak je potlačit a nebo natrvalo vytěsnit. Zatím mě nikdy nedostaly tzv "na kolena," tak je nechám volně plynout. Čas od času poslouchám před spaním audionahrávku Cesta ke zdraví od Romana Svobody a mohu říci, že poslech mě uklidní a dříve než příslušná kapitola skončí, usnu. Jsou zde i kapitoly pro denní meditace. Funguje to!
Hana Nováková
V této době mám Zuzko stále jen negativní myšlenky, jsou přede mnou různá vyšetření, různá rozhodnutí a tak mě myšlenky zcela ovládají což vrcholí dost rozházenýmm tlakem. Nic mě nebaví, špatně spím, nebo ve dne bych spala v noci ne, což se snažím eliminovat. Tak nevím co s tím, za ty roky se znám, chybí mi slunce, jít do přírody, posedět pod stromem, těším se na smích a hry s vnoučaty venku. To mě zase možná srovná do kolejí, ale neumím vám nijak pomoci. Jen si říkám, že musím využít každý den co je mi dán. Dřív jsem alespoň psala, ale dnes mi to vůbec nejde, mám rozepsané nějaké věci, ale jakoby byla přede mnou mlha, nenapíšu ani slovo. Nerada se někomu zpovídám, jen svému psychiatrovi, ale to až za měsíc. Tak se musím držet, i vy se držte, bude zase líp....
Jitka Caklová
Ještě k otázkám: 1/ Dávno tomu. 2/ Sebepřijetí? Uvědomění-si, že vše, co jsem v životě dělala a dělám, bylo a je jen v dobrém s těmi nejčistšími úmysly. Rovnováha? Uvědomění-si, že je mi úplně jedno, co si o mně myslí, nebo říkají druzí. 3/ Stav bez myšlenek a začnou se dít věci :-)
Libuše Křapová
Stává se mi to také. Myšlenky se točí a točí a usnout nejde. Jeden čas mi zabíralo celkově vědomě se uvolnit, pak jsem si přestavila smetáček, všechno jsem ze sebe smetla na lopatku, otevřela pomyslná kamna a obsah lopatky do něj hodila. Zdá se to hloupost, ale zabírala. To bylo v dobách, kdy jsem měla hodně a moc trápení. Teď mne nenechávají usnout myšlenky spíše radostné. Když se na něco těším, něco hezkého se stalo a podobně.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...