Závěť
Ilustrační foto :pixabay. com

Závěť

20. 1. 2020

Žijeme v době, kdy se hodně věcí točí kolem peněz. Dědictví je forma bezpracného zisku. Všechny vraždy ve 150 ti pokračováních seriálu "Vraždy v Midsomeru" se točí kolem dědictví. Stejně tak "Pes baskervillský". Je třeba tomu věnovat mimořádnou pozornost a odhodit, alespoň na chvíli, emocionální nelogické chování. Nakonec by vám mohly zůstat prázdné ruce a bída.

V životě člověka je několik chvil, kdy se točí peníze bez rozmyslu: narození, křest, svatba, úmrtí. Hlavně to poslední je zdrojem příjmů různých podnikatelů, kteří žijí z rozkolísaného vědomí. Jsou to pohřební ústavy, církev, různé sekty (přijď mezi nás, ať nejsi sám, zbavíme tě všech peněz), advokáti a nakonec i notáři.

Startem je lékařem vyplněný záznam o úmrtí. Lékař pošle hlášení matrice. Matrika pošle hlášení místně příslušnému soudu a ten vylosuje (spravedlivě, neb se jedná o velké peníze na odměně notáře) příslušného notáře. Prvním úkonem notáře je zablokování všech bankovních účtů zemřelého. Pak začne notář dělat soupis dalšího majetku zemřelého (např. Výpis z katastru nemovitostí a odhad ceny nemovitosti), auto a taky dluhy, což bude předmětem dědického řízení. Hodnota se vyčísluje ke dni úmrtí. Až to bude hotové, bude se hledat závěť. Nejlepší by bylo, kdyby byla závěť sepsaná u notáře, pak se v centrálním registru nemůže ztratit. V případě, že v registru není, začne hledání papírové listiny, a pokud se najde (požár, povodeň, vyloupení, nepořádek), zkoumá se, jestli je platná. Jestli ani to nezabere, dědí se podle zákona.

Potíž je v případě, že někdo zmizí beze stopy (družka zabije druha a zakope ho na zahradě). Dokud není úředně prohlášen za mrtvého, bere dál důchod a sociální dávky. Pozůstalí musí léta nervózně čekat, jak to dopadne.

Odměna notáře je daná sazebníkem a vypočítává se z hodnoty dědictví. Jedná se o hodně peněz. Snahou pozůstalých je, aby dědictví bylo co nejmenší a tudíž odměna notáři co nejmenší (minimum je 600 Kč). Kritickým obdobím je okamžik úmrtí do zahájení práce notáře. Typicky se jedná o vybrání peněz z účtu zemřelého, uschování např. sbírky známek, hodinek, kabelek, šperků, diamantů a zlata do nebankovní schránky (kam ani policie nemůže), prodej akcií a dluhopisů na jméno, atd.

U většiny rodin je největším majetkem dům, či byt. Pokud je ve Společném vlastnictví manželů (SVM) je to trochu problém. Nejlepší je jít k advokátovi a osoba, na kterou je SVM napsaná, sepíše darovací smlouvu na půlku té druhé osobě. Měla by tam být podmínka o dožití. Advokát to pošle na katastr nemovitostí a majitelé jsou teď dva. Půl na půl. V případě dědictví se dědí jen ta zapsaná půlka.

Pak jdou manželé k notáři a sepíšou 2 závěti, ve kterých si vzájemně odkážou všechno. Manžel zůstavitele mezi nepominutelné dědice nepatří, a proto v případě, že na něj nebylo pamatováno v závěti, nic nedědí.

Oba manželé by měli mít každý svůj bankovní účet, na který každému chodí důchod zvlášť. Měli by mít možnost si vzájemně vstupovat na své účty = zřízení disponenta. Když někdo zemře, tak než účet zablokuje notář, ten druhý vybere vše až na nějaký zbytek na pohřebné. Na cennosti (i obrazy) je třeba založit nebankovní schránku, kam se nasype, co se dá. Schránka se po ukončení řízení zas může zrušit.

Pak nastane dědické řízení, ale to je už jiná písnička, která je v rukou zákona, advokátů a notáře. 88 procent všech řízení o pozůstalosti je skončeno do jednoho roku, necelá dvě procenta všech řízení pak trvají déle než tři roky. Hlavně teď v nulové fázi nešetřete na advokátech, později byste jim zaplatili násobně více.

Advokát si za darovací smlouvu na nemovitost naúčtuje max. 4.500 Kč.

Zápis do katastru nemovitostí stojí 2.000 Kč.

Závěť u notáře stojí 1.000 Kč/osobu.

Odměna notáře u dědického řízení je od  600 Kč +DPH do 38 300 Kč + DPH.

Pronájem nebankovní schránky od 390 Kč/měsíc.

***

Hodnocení:
(4.9 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Nejsou to příjemné věci, ale potřebné, teď mám zrovna starosti okolo strýce, děti neměl, všude mě uváděl, takže jsem vypravila pohřeb , každou chvíli mě někdo volá z pečováku a z byťáku, tak uvidím co bude dál.
Jana koplova
Vím, že s závětí pomáhají právníci, u kterých řeším rozvod - https://www.cikr.cz/sluzby/dedicke-pravo/ . Třeba se bude hodit :)
Hana Nováková
Dobré připomenutí pro žijící, není nic horšího, než tahanice po smrti....
Jarmila Komberec Jakubcová
Když mi manžel po krátkém manželství zesnul nezůstal po něm žádný majetek. Vše vyřešil jak se svými dětmi, tak se mnou darovacími smlouvami a tak jsem ani nehradila žádný notářský poplatek.
Jarmila Komberec Jakubcová
Podle mého názoru lepší než závěť je darovací smlouva. Alespoň mám takovou zkušenost.
Naděžda Špásová
Zatím mě nic takového nenapadlo a v dohledné době ani nic takového nachystám. A ani manžel.
Eva Hynkova
Pane Karle, závěť s manželem máme sepsanou, Vaše info je na zcela závažné téma a určitě by se nemělo podcenit. Napsal jste to velmi pěkné, ode mne jednička s hvězdičkou.
Věra Ježková
Karle, ty máš něco proti Vraždám v Midsomeru? Já se na ně ráda dívám. Díky za užitečné informace.
Jitka Hašková
Jsem sama, závěť mám v centrálním registru, aby po mně nedědil stát.
Dana Puchalská
Ano, závěť je jistota číslo 1. Vždyť rčení "po přízni řízni"..... se ukáže u hloupých tahanic o majetek. A bohužel to tak je na 100 %.

Zpět na homepage Zpět na článek