Více než virů se obávám šíření paniky a strachu, říká geriatrička Renáta Petrová
Ilustrační foto: pixabay.com

Více než virů se obávám šíření paniky a strachu, říká geriatrička Renáta Petrová

31. 1. 2020

Rozšíří se koronavirus v České republice? Je koronavirus nebezpečnější pro starší lidi? A lze se vůbec virovým onemocněním aktivně bránit? Nejen na tyto dotazy odpovídá geriatrička a internistka MUDr. Renáta Petrová.

Média jsou plná zpráv o šířící se epidemii koronavirem. Jak tyto zprávy vnímáte vy jako lékařka?
Když mám být upřímná, víc než z viru mám obavy z lidí… Z těch senzacechtivých, kteří informace vytvářejí, z těch, kteří informace přijímají, věří jim a nechávají si jimi vytvářet strach a paniku, ale nejvíc mám obavy z těch, kteří situace využívají k manipulaci s lidmi, populistickým opatřením a potažmo vlastnímu obohacení.

Jak moc je koronavirus nebezpečnějí než "běžná" chřipka, na kterou v Česku zemře ročně téměř dva tisíce lidí?
Nebezpečí koronaviru spočívá v jeho "novosti", je to nový nebo zmutovaný patogen, s kterým lidstvo zatím nemělo tu čest. Neexistují kausálně léčebné prostředky, protože léky proti virům je vždy těžké vyvinout. Jsou to velmi přizpůsobivé organizmy, které si jdou velmi „tvrdohlavě“ za svým a  dokáží se velmi rychle měnit podle okolních podmínek a prostředí hostitele. Lékař nemá příliš kausálních (tzn.příčinnných) prostředků k léčbě viróz. Léčba běžných virových onemocnění většinou spíše spoléhá na vlastní obranné imunitní mechanismy jednotlivce a na léčbu poškození, které viry působí nebo způsobily. Jistě existuje i účinná terapie proti vážným, život ohrožujícím virovým onemocněním, je však velmi ekonomicky nákladná, podává se pouze ve specializovaných centrech pro léčbu infekčních chorob a není určena k hromadnému použití při velkých epidemiích.
Nejúčinnější a vlastně zatím jediná léčba u většiny onemocnění způsobené viry je prevence, tzn.chorobu vůbec nedostat. Zde nastupují právě mediálně probíraná epidemiologická opatření (zabránit šíření od zdroje) a posílení individuální imunity jedince – očkování. Vývoj očkovací látky ale zabere nějaký čas…. Do té doby se musíme smířit s epidemiologickými opatřeními.

Je koronavirus nebezpečnější pro starší lidi - seniory?
To, co jsem se dozvěděla o onemocnění koronavirem, bych přirovnala k jiným virózám, jako je např.chřipka. U relativně zdravého dospělého člověka je onemocnění jistě nepříjemné, ale není smrtelné. Ohroženi na životě jsou jedinci se sníženou obranyschopností, děti a senioři. Ve vyšším věku jsou zkrátka všechny naše biologické systémy za svým zenitem, tak i imunitní systém. Je třeba brát v úvahu fakt, že čím je člověk starší, přibývá i různých onemocnění, akutních i chronických, přibývá léků, které užívá, a to vše dohromady způsobuje i větší náchylnost k infekcím a horší přirozenou obranyschopnost. Tím chci říci, že pro staršího člověka může být nebezpečná jakákoliv, i banální infekce, která je běžně mezi námi.

Myslíte si, že lidé nyní budou více navštěvovat lékaře - třeba jen s lehkým nachlazením - v obavách, zda nemají koronavirus?
Ano, samozřejmě. Mým hlavním oborem je sice geriatrie a interna, ale pro zpestření pracuji na část úvazku i jako praktický lékař. Už nyní přemýšlím, jak budu na obavy pacientů reagovat. Příznaky nebudou tím, co onemocnění rozliší. Citlivý člověk s obavami z onemocnění si dokáže navodit stav, který objektivně bude přesně odpovídat příznakům onemocnění koronaviru. Pamatuji se, že když jsem se učila na zkoušku z patologie, nemohla jsem dýchat při studiu onemocnění plic a bolelo mě břicho, když jsem se učila o střevech. A podobně fungují příbalové letáky, kde se člověk dočte o nežádoucích účincích léků. To pak slyším: „Přesně tohle mám, paní doktorko.“ Ale zodpovědný lékař vždy nejdříve vyloučí, zda se opravdu o obávané onemocnění nebo nežádoucí účinek nejedná, pak teprve pracuje s tím, že příznaky jsou vyvolané psychicky. Takže u pacientů s obavami z koronaviru a příznaky nachlazení se nejspíše budeme muset společně zamyslet, jakým způsobem by se koronavirem nakazili – např kontakt s osobou, která se vrátila z Číny nebo jiných asijských zemí. Pokud bude jen malé podezření na možnost kontaktu s nakaženou osobou, pak je nutné odeslat pacienta k vyšetření, zda se o obávaný virus jedná. A ne ani tak kvůli terapii, jako kvůli epidemiologickým opatřením, aby se co nejdříve zabránilo šíření viru.

Rozšíří se podle vás koronavirus v České republice nějak mohutněji, půjde třeba o tisíce případů?
Epidemie nějakého infekčního onemocnění se vyhlašuje tehdy, když nemocnost a počet nakažených přestoupí určitou hranici na 100 tisíc obyvatel, např.u chřipky se jedná o 1600-1800 případů na 100 000 obyvatel. Překvapivě velké číslo, že? Pak se zavírají nemocnice, školy, veřejné budovy. Myslím, že zatím k vyhlášení epidemie koronavirem v ČR máme daleko a  že instituce zaobírající se veřejným zdravím udělají taková opatření, aby se nám epidemie vyhnula.

Jak by se měl starší člověk bránit před viry - jde to vůbec?
Ano jde. A velmi dobře. Lidé v každém věku, a ve stáří obzvláště, se mohou bránit nejen před viry, ale i před jinými infekcemi Jak na to? Celoročně posilovat svůj imunitní systém zdravou životosprávou, pohybem, dostatkem spánku a dobrou náladou. V době epidemií navštěvovat méně veřejné prostory, kde se setkává více lidí, jako jsou např divadla, restaurace. Ve své ordinaci apeluji na již nemocné, aby byli ohleduplní a leželi se svými bakteriemi a viry doma a nešířili je chozením do práce, školy. A o tom to právě je, o rozumném a disciplinovaném chování a ohleduplnosti k druhým.

 

 

 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 31 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ladislav Vesecký
Paní geniatričko, paniku ale vyvolávají všechny TV média!! Sama od sebe nevznikne!!
Jiřina Votavová
Co asi říká paní doktorka Petrová současné situaci kolem koronaviru v Evropě?
Jitka Caklová
L.K. 11:19: Také jsem ten pořad včera v TV viděla. Byl velmi poučný, všeříkající. Kdo chce slyší, nechce neslyší. Hlavně když to "pravé", co si zvolí, vyhovuje.
Lenka Kočandrlová
To se mi líbí,jak jsem rozproudila diskusi,v TV byl včera nějaký výzkum,většina těch,co se bojí korunovaného viru,jsou prý starší lidé....Tak tady to odpovídá (mimo mě). Do Číny bych letěla klidně v mládí,nyní se mi nechce již nikde brouzdat po světě,vše má svůj čas- ten můj bohužel vlivem té doby,co byla,prošel. Očkování jsem probírala s mnoha lidmi (pracovala jsem hlavně mezi lidmi všeho druhu) a většina,drtivá jak se říká,měla stejný názor jako já.Dokonce osobně neznám kromě toho bývalého kolegy(zemřel v 71 letech) nikoho,kdo by to udělal. Kdo se bojí nesmí do lesa,tam jsou klíšťata,a ta s vámi mohou zatočit snad víc,jak koronavirus.A přesto tam haldy lidí chodí! To,že se něco může rozšířit po světě,ještě nic neznamená: chřipka u nás řádí jak černá ruka, a dělá někdo z toho humbuk??? Já tedy ne.
Eva Mužíková
Oldo, já patřím také k těm, kteří se nechávají pravidelně očkovat a budu v tom pokračovat i nadále. Navzdory názorům.
Oldřich Čepelka
Co chtěla 1. 2. naznačit Lenka K. tím „kolega,co se každý rok nechal očkovat,měl každý rok chřipku jak Brno, a my ostatní ne“? Já se třeba nechávám očkovat každý rok a nikdy jsem chřipku neměl! Prostě najdete pozitivní i negativní příklady a těch pozitivních bude asi mnohem a mnohem víc, jenže jste si o nich neměla příležitost s nikým popovídat. Teda - možná, nechci se vás tím dotknout…
Jitka Caklová
Přihazuješ munici?, tak si posluž, mě to nevadí. Mě například názor L.K. nechal v klidu, no a co to mění na stavu koronaviru :-)
Libuše Křapová
A ty zase zpochybňuješ můj! Kdo ti k tomu dal právo? Nebo tady určuješ pravidla ty? Ta ramena jsou má a tobě po nich nic není. Nezapomeň, i ty svými výroky ukazuješ, jaká jsi! Tím z mé strany diskuze končí.
Jitka Caklová
Ty jsi svými "pokrčenými rameny" zpochybnila názor druhého, přesně to jsi udělala :-)
Libuše Křapová
Přesně to jsem napsala, Jitko, nic jiného, než svůj názor

Zpět na homepage Zpět na článek