Komorní módní přehlídka v secesním domě U Nováků, Praha
FOTO: archiv autorky

Komorní módní přehlídka v secesním domě U Nováků, Praha

6. 2. 2020

Před pár dny mi zadrnčel telefon na pracovním stole. 
"Hele, Jano, dělám třicátého přehlídku v domě U Nováků, ve Vodičkovce, můžeš?" ozvalo se ve sluchátku.

Koukla jsem do kalendáře, mé druhé hlavy, a bez váhání jsem souhlasila. Termín totiž nebyl ničím blokován. A nejen to! Hlavou mi paralelně problesklo, že multifunkční secesní dům U Nováků, který byl původně  postavený jako 1. obchodní dům v Praze ve stylu Art Nouveau podle návrhu architekta Osvalda Polívky (např. navrhl i Obecní dům), jehož součástí je jedna z nejstarších pasáží v Praze a ve kterém byl v 60. letech minulého století první ofociální stripteas (Krása bez závoje), je obrovským příslibem uvidět jeho interiérové prostory, do kterých se běžně člověk nedostane. Ještě jsem se nestačila rozloučit s druhou stranou na telefonu a už jsem se těšila.

Módní přehlídka se uskutečnila v několika saloncích 2. patra části budovy, kde se nachází schodiště č. 5. Toto schodiště je nedaleko od vchodu do pasáže z ulice Vodičkova. Vchod je mnohým znám, neboť je zdobený na svém průčelí barevnou mozaikou od Jana Preislera, kterou vidno i z okna při cestování tramvají. Ale spíše je znám tím, že je často využíván návštěvníky divadla ABC.

Když jsem vystoupala po schodišti, ocitla jsem se v nádheře pozdního historismu, inspirovaného českým barokem, klasicismem a módní secesí. Překrásné. Salon, kde jsme měli zázemí k převlékání modelů, měl svá vitrážová okna s motivy zednářů směrována do Vodičkovy ulice. Dominantou mobiliáře v salonu bylo červené křeslo, ve kterém sedával údajně T.G.M. (neváhala jsem si v něm chvíli posedět) včetně pracovního stolu s rytinami, kde T.G.M. podepisoval některé smlouvy. Přehlédnout se nedaly dva obrazy, velký portrét rytíře Josefa Bartoně z Dobenína, průmyslníka a mecenáše, a jeho dcery Libuše Novákové.

Naše komorní přehlídka se povedla. Její průběh a náboj se ztotožnil s původní zamýšlenou funkcí tohoto překrásného domu, kde druhé patro mělo být vyhrazeno v rámci obchodního domu prodeji konfekce, galanterie, ale i nábytku či občerstvení. Toto souznění příjemně naladilo všechny zúčastněné, pro které byla módní přehlídka pořádána, ale také obohatilo nás, předvádějící modelky, ženy jedinečné a originální, což zachytila mj. i kamera Dany Kubátové. 

 

 

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Všechny ženy elegantní a přitažlivé...
Alena Várošová
Jano,krásně popsaný secesní dům u Nováků a krásná přehídka.Sluší vám to všem,úžasné modely.Děkuji,že jsem se mohla podívat na modely i modelky.
Zdenka Hillová
Sluší všem moc
Soňa Prachfeldová
Moc vám to děvčata sluší !
Jana Mesarčová
Zuzko, některé modelky, včetně mne, se rekrutovaly v projektu i.60, za což velké díky
Dana Puchalská
Modelky byly kočky.
ivana kosťunová
Vždy mě těší, když vidím ženy mého věku hezky oblečené a upravené. Přehlídek modelů pro naši věkovou kategorii není nikdy dost
Zuzana Pivcová
Znám jen některé obchody s názvem Magic Helena. Ale kdo pořádá přehlídku a odkud jsou brány modelky, to nevím.

Zpět na homepage Zpět na článek