Do stovky: Naučnou stezkou SCHROTH – PRIESSNITZ
Foto: autorka

Do stovky: Naučnou stezkou SCHROTH – PRIESSNITZ

20. 2. 2020

V Evropě řádila vichřice Dennis, která svým okrajem zřejmě zasáhla i můj kout světa. Tuto únorovou noc, z neděle na pondělí, mně vichr nedal spát. Proháněl se kolem domu, třískal vším, co mu přišlo pod vousy. A já jsem ráno vstávala mrzutá a unavená.

Náladu mi nespravila ani pravidelná ranní procházka s Rexíkem. Po návratu domů mi bylo jasné, že pokud zůstanu trčet doma, bude se mě mrzutá nálada držet celý den a ze mě bude, jak jinak, mrzutá bába.

Venku se již vítr utišil a jen občasné jemné pofouknutí mezi holými větvemi stromů a slunko nad hlavou, jakož i modrá obloha rozdhodly. Jedeme na výlet! Již delší dobu jsme měli naplánováno projít NS Schroth – Priessnitz. Jenže u nás je to tak, že k výchozímu bodu musíme vždy použít dopravní prostředek. Tentokrát rovnou tři. Nejdříve jsme jeli autobusem do Jeseníku, pak dále spěšným vlakem jednu zastávku do Lipové Lázní a tam jsme přeskočili na dýchavičný motoráček, kterým jsme přijeli ke startu našeho výletu. Lipová Lázně – jeskyně, zelezniční zastávka (na znamení) – výchozí bod našeho dnešního výletu Do stovky.

                                                  *****

„Naučná stezka Schroth - Priessnitz spojující Lázně Jeseník a sedlo Na Pomezí má celkem 8 zastavení na 3,9 km. Obsah informačních panelů je věnován zakladatelům lázní v Jeseníku a Dolní Lipové - Priessnitze a Schrotha. Na stezce jsou odpočívadla a mohou využít pěší,cyklisté i in-line bruslaři.“ (zdroj internet)

Vincenz Priessnitz (1799 – 1851) byl zakladatelem jesenických lázní na vrchu Gräfenberk u Frývaldova. Jeho léčebná metoda sestávala z práce, čerstvého vzduchu a čisté horské vody. Všechny tři složky léčby byly na Jesenicku odjakživa k mání. Položil tak základy metody zvané hydroterapie a a mezi námi, kdo by neznal Prieessnitzův obklad.

Johann Schroth (1798 – 1856) byl současník Vincenze Priessnitze, ale také jeho spolužák a přítel. Byl však také přírodní léčitel a zakladatel Lázní Dolní Lipová. Nejdříve si získal pověst jako dobrý léčitel hospodářských zvířat, jeho rodina vlastnila statek a on se staral právě o zvířata. Prvním krokem Schrothovy léčby byl poznatek o blahodárném  působení vlhkého tepla, které prý vyzkoušel osobně při léčení svého bolavého kolena. Lázně Dolní Lipová byly založeny v roce 1837.  

Priessnitz a Schroth byly nejdříve přátelé, ale postupem doby rivalové. Každý prosazoval svou metodu a zavrhoval metodu svého „konkurenta“.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník – tam, kde zábal dostal své jméno:

onkologická onemocnění

nemoci z poruch látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí

nemoci dýchacího ústrojí

duševní poruchy

nemoci kožní

Schrothovy lázně Dolní Lipová – kde příroda léčí:

nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí

netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí

duševní poruchy

nemoci kožní

Dovolila jsem si vložit do článku pro vás informaci o možnosti léčení v našich lázních.

                                         *****

Za krásného počasí se vydáváme na cestu. Příroda ještě spí a my si tiše a v povznesené náladě vykračujeme cestou vedoucí chrámem lesa i když po posledních vichřicích poněkud pochroumaným. Na vyhlídce se kocháme pohledem na protější kopce  zamlžené oparem. Na všechno v kraji dohlíží majestátní Praděd.

Překvapí nás dva poletující motýlci, žluťásci. Je to prostě nádherné. Skotačí a hrají si a my žasneme. V únoru? Bohužel se mi ty dva neposedy nepodařilo zachytit fotoaparátem.

Potkáváme další a další lidičky i celou skupinu lázeňských hostů. Zastavíme se v restauraci Silesie na oběd a poté se vydáváme na poslední úsek naší vycházky. Ulicí Kalvodova do Jeseníku. Naše kroky míří nejdříve do IC pro mapky. Musím se pochlubit, v Jeseníku máme překrásné interaktivní info centrum. Naše cestá končí u Divadla Petra Bezruče a už to máme jen pár kroků k autobusovému nádraží. Odtud nás autobus odveze domů.

Děkuji, že jste se mnou šlapali Do stovky.

Do stovky 2020
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Šikulka, moc pěkné Elen :-)
Květuše Pinkasová
Elenko, ráda jsem zhlédla místa, kde bych byla předloni týden s našimi turisty... Tvůj zážitek a nádherné záběry mi říkají, že jsem o hodně přišla. Z Pradědu jsem to nikdy nezahlédla v takové kráse a navíc sloužící lidem. Milé!
Hana Rypáčková
Paráda..
Soňa Prachfeldová
Krása, krása !
Jitka Hašková
Pěkný výlet.
Zuzana Pivcová
Příroda mi spraví náladu vždy. I třeba jen v TV, na kterou jsem se vždy chvíli dívala v hotelovém pokoji v lázních (místo abych se v ní procházela:-D).
Anna Potůčková
Nebyla jsem tam, ale musí tam být krásně - díky za virtuální procházku tímto kouskem kraje.
Alena Vávrová
Jeseníkem jsem jenom projížděla, ale Jeseníky jako takové jsem si zamilovala během svých tří pobytů. Proto se mi procházka s vámi také moc líbila a dík za sdílení tvých fotek.
Jindra Hubačová
Jeseníky jsou věru kouzelné, snad se tam letos podíváme a uvidím tu krásu na vlastní oči. Moc hezká procházka a fotečky, jako vždy, luxusní. Moc se mi líbí nádraží a milá chaloupka, asi se tam musí pěkně žít. Děkuji, Elenko.
Zdenka Žichovská
Elen, to je moje oblíbená trasa. Jen začíná v lázních, krásnou lesní cestou, (nedaleko které je i několik pramenů), jdu na Pomezí a odtud, cestou kterou jsi šla Ty, zpět do lázní a Muzikantskou stezkou do Jeseníku. Kolik je to km jsem neměřila, ale odpolední vycházka v pohodě.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%