Život na dva metry neznamená konec světa
Ilustrační foto: ingimage.com

Život na dva metry neznamená konec světa

17. 3. 2020

Život na dva metry – tak vypadá realita současnosti. Je to bezpečná vzdálenost, při které by se člověk už neměl koronavirem přímo nakazit.

Pro řadu lidí ve vyšším věku však současná situace neznamená zásadní změnu. Žijí osaměle, a kdyby měli na dva metry někoho blízkého i v době předkoronovirové, byli by za to vděční. Jen na okraj – téměř padesát procent žen ve věku kolem sedmdesátky je ovdovělých či rozvedených. Což nutně neznamená, že žijí samy, ale reálně to u většiny platí.

Současná karanténa tak pro osamělé seniory neznamená zásadní změnu životního stylu, ale přináší vážná zdravotní rizika. I pokud budou striktně dodržovat všechna preventivní opatření, život na dva metry není prevencí psychických problémů a strachu z neznámého.

Orientovat se ve zprávách valících se ze všech stran, polopravdách v hromadných emailech či na sociálních sítích, zaručených informacích od známých, to není dnes jednoduché ani pro internetové a mediální přeborníky. Doporučení, aby lidé na 70 let nevycházeli, je logické, ale nedomyšlené. Ve městech, kde jsou rizika přenosu v současné chvíli velmi vysoká, je situace jednodušší - služby, nákupy na dálku a pomoc v nouzi je rychlejší a dostupnější. V menších obcích hodně záleží na sounáležitosti rodiny a ochotě ostatních lidí pomoci například s dovezením potravin. A  současná situace ukáže, jak vedení obce dokáže efektivně zorganizovat pomoc seniorům.

Na první pohled depka, kam jen oči dohlédnou...

Takže, milí starší a pokročilí, ani současná složitá situace by vás neměla připravit o všechny věci, ze kterých máte radost a potěšení. Máte rádi zahrádku? Vysvitlo sluníčko, vyražte na ni - v březnu je tam hodně práce, přesazování, množení, vysévání, hnojení, příprava skleníku po zimě... Užijte si ji sami, diskuze v klubu zahrádkářů o nejlepších odrůdách pro letošní rok si nechte tentokrát ujít. Chodíte rádi na procházky a nemůžete to doma vydržet? Vezměte si šálu či jinou improvizovanou roušku (pokud nemáte tu správnou) a jděte do parku či přírody. Opět sami. Vždy myslete na to, že podání ruky se sousedem nebo obejmutí v parku se teď nenosí. Chráníte tak sebe i ostatní.

Život na dva metry s rouškou je nyní základním pravidlem. Pokud rádi něco vytváříte, spojte příjemné s užitečným a pár roušek vyrobte třeba pro sebe, rodinu, sousedy. Není to zas tak složité, návod najdete třeba zde:

 

A pokud chcete být v kontaktu s blízkými a přáteli i bez roušky, zvolte raději telefon, email, facebook nebo některý z komunikačních aplikací jako je WhatsApp. S jejich instalací, pokud je ještě nemáte, pomůže syn/dcera či vnuk/vnučka.  Dobrá zpráva pro klienty O2 a T-Mobile je, že do konce dubna si můžete dopřát neomezená data za korunu.

I život na dva metry tak může mít v některých aspektech přívětivou tvář. Sáhněte po knížce, ke které se rádi vracíte, pusťte si film svého mládí, dělejte v rámci možností stejné věci jako předtím. Neseďte odevzdaně v křesle se zrakem upjatým na televizní obrazovku s nepřetržitým přílivem informací, kdy začnete dřímat a z dáli slyšíte další reportáž z Benátek. Ovšem už vlastně ani nevíte, zda se zrovna mluví o Benátkách v Itálii nebo v Pojizeří. Lepší je si stanovit časový rytmus, kdy si cíleně pustíte zpravodajství, abyste se dozvěděli, co je nového.

Ano, některé věci jsou přinejmenším dočasně minulostí, třeba vycházky mezi regály supermarketu či společenské akce a setkávání.  A život na dva metry přináší i komplikace – nákupy, zdravotní péče. Ať už vláda, starostové nebo dobrovolníci se snaží tyto komplikace zmírnit. A nebojte se požádat o pomoc ve své rodině, u známých i na úřadech. Využít k tomu můžete třeba speciální telefonní linky, které kromě těch centrálních (seznam najdete třeba v tomto článku), zřizují i jednotlivé obce.

Myslete na to, jak si i při omezeních užít každý den, i když je to na první pohled nemožné. Jak praví klasik: včera už bylo, zítra být nemusí, žijte dneškem. Na dva metry.

Autor: Petr Orálek
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Lidé jsou zvyklí žít "na dotek". Ať už s cizími v metru nebo s vlastními v ložnici. Ona taky osamělost zabíjí a nesmíme ji dopustit ani u sebe, ani u sousedů. Takhle jsem si vzal "ke kontrole" jednoho člověka, který si život možná i sám zpackal tím, že se odstřihl(a) od pžíbuzenstva. Kde si ho teď ve stáří nabere? Ale zas to je náročné tím, že si chce přivlastnit příliš mnoho mého času a to se mi nechce dávat... :-(
Soňa Prachfeldová
Té mobil *****. Dobrý článek. Žijeme každý den, a těšme se z nového rána. Podívejme se na události jakoby z druhého břehu a uvidíme, že vše negativní skončí a lepší opět začne.
Danka Rotyková
Pěkný článek. Díky. Současný způsob života není ještě jeho konec. Mějte se ve svých domovech pěkně a zkuste být víc v klidu. Jsem moc ráda, že si s Vámi mohu o životě popovídat. Večer mi pak volá moje starší sestra a já mám alespoň z našeho webu dost podnětů. Mějte se.
Anna Potůčková
Hezký článek, dobře ale bude, až se vše vrátí do zaběhnutých kolejí. Panice nepropadám, je nás plný dům, takže na nudu není čas, ale přece jen si ráda občas někam vyjdu, zajedu a to ted není možné
Jana Šenbergerová
Pěkně jste to napsal. Hodnotím i přiložený návod. U mě máte nejmíň 5*. Materiál připraven, za chvíli mi začíná směna. Dnes se bude hodit všechno, co jsem dlouho nebyla schopná v rámci úklidu vyhodit. A nezapomínejme, že všechno "zlé" může být k něčemu dobré.
Eva Mužíková
Váš článek se mi líbí, děkuji za něj.
Jiri Rada
Vseho moc skodi. Ano, koronavirus je obrovsky problem. Ale to uz vsichni vime. Dalsi a dalsi clanky s radami i radobyradami jsou jen dalsimi hrebicky s destrukcnimi ucinky. Portal i60 prestavam docasne navstevovat. Jen doufam, ze to docasne nebude trvat zase vice nez dvacet let.
Věra Ježková
Děkuji za článek. Já a mí nejbližší máme teď život na několik kilometrů. Ale je to život. Věřím, že po čase se vrátí opět k tomu dřívějšímu, na méně než dva metry.
Marie Ženatová
Jak jste správně napsal pro mnoho lidí v mém věku neznamená současná situace žádnou změnu - na zahrádce při práci a povídání se sousedy tuto vzdálenost máme už dávno. Ale velmi děkuji za podrobný návod na ušití roušky, už jsem si nachystala potřebný materiál - mám toho vhodného ve skříni dost - bude to hlavně nepotřebné povlečení a ubrusy. Šít budu co nejdříve hlavně pro sebe, svoji velikou rodinu, mnohé sousedy a všechny další potřebné v okolí pochopitelně zdarma. A myslím si, že nás starších, které sice nejsme vyučené švadlenkami, ale které jsme se samy naučili všechno šít na sebe, děti i další členy rodiny, taková jednoduchá věc pro nás nebude tak velikým problémem. A jen doplňuji, že jako šnůrky budu využívat i různé vhodné věci ze starších šatů nebo halenek nebo i různé gumičky na upevnění roušek. Takže ještě jednou veliké díky za podrobný návod, snad se nám všem bude dařit a budeme dělat v dnešních dnech velmi užitečnou a potřebnou věc, kterou můžeme učit i svoje vnoučátka. Neboť šití je velmi jednoduchá a praktická činnost. Já mám na šití už asi 50 let starý šicí stroj bez elektrického pohonu, ale s kterým jsem velmi spokojená i když u něho musím i šlapat.
Zuzana Pivcová
Petře, já mám ve svém obydlí pár čtverečních metrů a ani nemusím s nikým dodržovat předepsanou vzdálenost. Má to své výhody i nevýhody, to každý ví. Ale panice nepropadám. Vždyť mám v tuhle chvíli vlastně vše nezbytné k životu a ještě i nadstandard. K tomu patří i náš portál i60. Tak hodně optimismu všem a držme pohromadě. Alespoň v touze po životě.

Zpět na homepage Zpět na článek