Moje vzpomínka: Plaváček
FOTO: Plaváček Internet/Aukro

Moje vzpomínka: Plaváček

26. 3. 2020

Zalovila jsem v paměti a najednou to vidím jako včera, i když mi bylo tři a půl. Je krásný slunečný den a maminka mne odvedla do školky v šortkách. Pro pamětníky připomínám, že to byly krátké trikotýnové kalhoty s laclem a kšírami, zapnutými vzadu do kříže.

Nohavičky byly stažené do gumky, ale tu vždy moje maminka nastavovala, prý aby mi utažené gumky do budoucna nezadělávaly na křečové žíly.  A šortky vpředu měly nezbytnou kapsičku. Podívejte na Helenku, jak jí šortky sluší!

                            Helenka v šortkách

Je 1. června 1959, ve školce slavíme Mezinárodní den dětí. Po obědě se rozdávají dárky. Kluci dostávají malinkaté autíčko a my, holčičky, malinkatou bakelitovou panenku, které se říkalo plaváček. To je radosti! Svou panenku si schovám do kapsičky šortek a celé odpoledne běhám s dětmi po zahradě. Když si pro mne maminka po svačině přijde, lovím v kapsičce plaváčka, abych se pochlubila. Ale ouha! Kapsa je prázdná, radost v čudu a krokodýlími slzami skrápím šortky, protože maminka odmítá můj nápad, že budu plaváčka na zahradě hledat.

Samozřejmě to nebyla ani první, ani poslední má ztráta. Ale tahle byla asi opravdu životní, protože si ji celý život pamatuju.

Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
S plaváčkem jsi mě potěšila. Vzpomněla jsem si, že jsem ho taky měla - jen by se mi do žádné kapsy nevešel, byl trochu větší. Ta fotka v šortkách mi připomíná, jak jsme byly podobně vymustrované - já tedy bez těch gumiček - nebyly nutné, protože jsem byla vytáhlý hubeňour. Ale stejně se nad podobnými fotkami dnes pousmívám.
Jan Zelenka
Helenko, pěkná vzpomínka. Já bych nejraději s sebou nosil celou naši knihovnu. Nic jiného mne tehdy nezajímalo.
Hana Polednová
Hezké Helenko, plaváčkem jsi mi připomněla i mé dětství. Je moc dobře, že máš fotky z dětských let.
Alena Tollarová
Podobné kalhoty jsem taky měla a jsem v nich vyfocená, plaváčka taky, bůh ví, kde je mu konec. A vyplavala mi vzpomínka, jak jsem měla spalničky a dostala jsem panenku v postýlce, která měla pod sebou nočníček a ten se vysouval a panenka si n něj sedla. Už nevím, jestli jsem chodila do školy nebo ještě ne.
Jitka Hašková
Hezká vzpomínka. Člověk si někdy zdánlivé drobnosti pamatuje celý život.
Eliška Murasová
Jo, plaváček, taky si pamatuju.Heli, fotka je sice trochu klučičí, ale Tvé rysy tam vidím.
Alena Vávrová
Mě jsi také moc potěšila, měla jsem hedle dva - holku a kluka - (asi že jsem byla z dvojčat), háčkovala jsem na ně takové "overaly" vcelku z bavlnek, šila peřinky a celé se to vešlo do toho nejmenšího dětského kufříčku.
Věra Ježková
Helo, plaváčkem jsi mě potěšila. Už jsem na něj zapomněla.
Růžena Kuželková
Já jsem rovněž měla "plaváčka" holčičku jmenovala se barborka,protože to jméno se mi moc líbilo,kolikrát jsem říkala mamce,proč mě takové jméno nedali.Nó nedali
Anna Potůčková
Také jsem tuto panenku měla. Ale zaujalo mně něco jiného. Zatímco t jsi v 1959 chodila do školky já se v tomto roce teprve narodila - 10.května! A šortky si také pamatuji - to byla dětská moda!

Zpět na homepage Zpět na článek