Úterý 28. dubna: Co by vám nemělo uniknout
Ilustrační foto: pixabay.com

Úterý 28. dubna: Co by vám nemělo uniknout

28. 4. 2020

Země Evropské unie chtějí v příštích týdnech pracovat na tom, aby během letní turistické sezony mohli občané EU za určitých podmínek cestovat do jiných unijních států. Podle chorvatského předsednictví se na tom shodla velká část unijních ministrů odpovědných za turistický ruch.

- V České republice je 7449 potvrzených případů nákazy koronavirem. Z nemoci Covid-19 se vyléčilo 2842 lidí, zemřelo 223 pacientů.

- Kolektivní imunita proti covid-19 se podle epidemiologa Rastislava Maďara, který patří v době pandemie k poradcům ministra zdravotnictví, vytvoří v české populaci velmi pomalu, pokud vůbec. Protilátky může mít i méně než procento testovaných, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Podíl osob, které se s nemocí setkaly a prodělaly ji bez příznaků, má zjistit aktuální studie na 27 000 testovaných. Nemocí covid-19 onemocnělo od začátku března do dnešního dne více než 7400 Čechů, v posledních dnech přibývají jen desítky nových případů denně.

- Do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze dorazilo 100 balení japonského léku favipiravir. „Jsme schopni lék podat našim pacientům a poskytnout ho i jiným zdravotnickým zařízením,“ uvedl ředitel VFN David Feltl. Nemocnice má jednoho vhodného pacienta, lék mu začne podávat hned v pondělí. Odpoledne dorazí do nemocnice i lék remdesivir, kterým se už v Česku léčil pražský taxikář. Experimentální lék favipiravir je vhodný pro pacienty, u nichž je nemoc teprve v raném stadiu a zároveň mají jiné problémy. Lék by jako první měla dostat pacientka, která má další vážné plicní onemocnění. „Koronavirus by jí mohl výrazně zkrátit život,“ uvedl primář I. kliniky tuberkulózy respiračních nemocí VFN Jiří Votruba. VFN má poptávku po léku i z dalších nemocnic.

- Řidiči, kteří si v posledních týdnech zvykli, že nemusí za parkování na jindy placených místech platit, mohou být v úterý nemile překvapeni. Vláda toto opatření v pondělí zrušila s platnosti od půlnoci na úterý. A začínají opět platit modré zóny pro rezidenty.

- V domově důchodců Břevnice na Havlíčkobrodsku se už z nemoci covid-19 uzdravilo 12 z 20 klientů. Pozitivní testy na koronavirus má kromě zbylých obyvatel domova pořád i část jeho zaměstnanců. 

- Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci covid-19 v Česku, který se jako první léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem remdesivir, je v dobrém zdravotním stavu. Dnes ho přeložili na standardní oddělení, řekl novinářům ředitel VFN David Feltl.

- Vláda schválila celkovou výši odměn pro vojáky, celníky, policisty a hasiče, kteří pomáhají se zvládnutím epidemie koronaviru. Na služební platy vojáků z povolání uvolní 35,6 milionu korun. Na platy příslušníků Celní správy má jít 44,2 milionu korun navíc. Na platy policistů získá ministerstvo vnitra 783,9 milionu korun a na platy hasičů 99,76 milionu korun.

- Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musí být trpěliví. S takovým vzkazem v pondělí vystoupil premiér Boris Johnson , který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí covid-19 vrací do čela kabinetu. 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ladislav Vesecký
Pane Raška, děkuji za informaci, ale moc jste mě nepotěšil. Na chřipku se může očkovat, proti kokům taky. Tak nevím, nějak se mi to nepozdává.
Jan Raška
Pane Vesecký, na obyčejnou chřipku také nic není. Všechny ty paraleny, acylpyriny, coldrexy apod. nejsou lékem na chřipku, pouze zmirňují její příznaky. Takže ti vyléčení prostě čekají na to, až nemoc (příznaky) odezní.
Jitka Caklová
Nám dvěma, tedy s Radkem, nemělo uniknout důležité a dnes slavíme devatenácté výročí, slibem stvrzeného manželství. Nic ostatního pro nás nemá větší důležitost ♥♥
Jitka Hašková
Děkuji za informace. jednotlivá města přecházejí na obnovení modrých zón individuálně, každé město jinak.
Marie Pudichová
Mne by zajímalo, jestli se někdo z Íčka přihlásil k dobrovolnému plošnému testování
Eva Mužíková
Díky Honzo za informace.
Marie Seitlová
Díky za každodenní informace.
Dana Puchalská
Děkuji za informace.
Ladislav Vesecký
Mě by jen zajímalo, čím se vyléčilo těch 2826 pacientů? Když žádný lék na to nebyl.
Soňa Prachfeldová
Díky za info, jsem zvědavá jak dnes sněmovna rozhodně, zda nouzový stav prodloužit , či ne.

Zpět na homepage Zpět na článek