Co ukázalo plošné testování? Imunizace společnosti je minimální
Ilustrační foto: ingimage.com

Co ukázalo plošné testování? Imunizace společnosti je minimální

6. 5. 2020

Onemocnění covid-19 zasáhlo Českou republiku jen minimálně. Nepotvrdily se tak některé domněnky, podle kterých se koronavirem možná nakazilo mnohem více lidí, než bylo vyšetřeno. Spekulovalo se o promoření obyvatelstva v rozmezí pěti až čtyřicreti procent.

Plošné testování, kterého se zúčastnilo celkem 26 549 lidí různých skupin obyvatelstva, odhalilo celkem 107 pozitivních lidí na koronavirus. Ukázalo se tak, že imunizace společnosti se pohybuje v řádu jednotek promile a ani v nejzasaženějších oblastech nepřesáhla pět procent. V Praze, Brně a Litoměřicích je méně než 0,6 procenta.

"Hlavní závěr studie je, že stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký. Pohybuje se kolem jednotek promile," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci. Podle prvních odhadů se ukázalo, že lidí bez příznaků je asi 27 až 38 procent.

Nový koronavirus už podle Vojtěcha není problém celé země. „Už nemáme plošný problém, že by nám rostl pozitivně vyšetřených pacientů v celé České republice, ale máme lokální ohniska,“ popsal. Takovou situaci podle něj můžeme sledovat například na Chebsku, v Praze, Brně, Frýdku-Místku nebo v Ostravě. Proto je podle něj nutné v rámci chytré karantény „vytvořit model, který nám dovolí přímo v ohniscích zasáhnout,“ dodal Vojtěch. Právě řešení lokálních ohnisek je podle něj správnou strategií. Podle ministra není důvod měnit nastavený plán rozvolňování, ale je potřeba chránit rizikové skupiny.

Pozitivně se podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnivkých informací a statistik, vyvíjí počet vyléčených a zároveň klesá počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Jejich počet se pohybuje okolo tří stovek a klesá. „Narůstá počet vyléčených a mortalita se nevyhoupla nad tři procenta. Zásah do rizikových skupin obyvatel je zatím stabilní,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Autor: Redakce
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Pán Zábranský, děkuji za, v dnešní době dost vzácné, sdílení stejných pocitů, zájmů i poznatků :-)
Hana Řezáčová
Při plošném testování se zjišťovaly protilátky. Testy, které se použily zjistí protilátky typu IgM (to jsou protilátky vznikající v rané fázi onemocnění) - u tohoto člověka onemocnění již nějaký den probíhá nebo typu IgG - v tom případě onemocnění proběhlo a protilátky zůstaly ... Těch 107 lidí mělo některý typ těchto protilátek, tak u nich byl proveden test další - a to výtěr z nosohltanu, aby se potvrdila nebo vyloučila přítomnost viru v tomto odběru a podle toho se postupovalo dále ...
Věra Lišková
Testovali lidi bez příznaků nemoci, hledali v krvi protilátky proti koronaviru. Moc takových lidí nenašli, takže promoření nejsme.
Jitka Hašková
Nepochopila jsem, jestli těch 107 pozitivních, je nakaženo a musí se léčit z coronaviru, anebo těch 107 má protilátky? Doposud jsem chápala, že pozitivní test znamená, že ten člověk onemocněl covidem 19.
Hana Řezáčová
Paní Caklová, moc jsem vašemu příspěvku neporozuměla ... O výletech, které jsou dobré pro naše zdraví, píšete hezky, pobytem v přírodě jistě posílíme naši imunitu (budeme odolnější, nějaká rýma si na nás jen tak nepřijde), ale rozhodně nezískáme protilátky proti novému viru, který teď řádí ... Testování bylo provedeno proto, aby se zjistilo, kolik lidí si vytvořilo protilátky právě proti tomuto konkrétnímu viru - a bylo zjištěno, že jen velmi malý počet lidí se s virem setkal a vytvořil si proti němu protilátky - "imunizoval se" ...Tedy, jak se píše v nadpisu, imunizace společnosti je minimální ...
Ján Zábranský
Paní Caklová, přesně stě popsala stav většiny společnost. Plíce, která se alespoň jednou denně "nezadýchají" co len na několik minut rychlejší chůzí, nebo jiným pohybem se stávají náchylné na nemoc...klouby, svaly, atd., rovněž. Jezdit autem ráno 200m po rohlíky je už běžné....... dnes na koloběžce 15km - relax duše, těla!.....
Jitka Caklová
"Hlavní závěr studie je, že stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký. Pohybuje se kolem jednotek promile." Tak tohle nepotřebuji, aby mi řekl pan ministr. Stal se z nás národ poživačných lenochů. Kdyby lidstvo namísto autoturistiky od jednoho obchodního řetězce k druhému, vzali raději batoh se svačinou na záda a na místo auty, jeli vlakem , nebo autobusem do předem naplánované přírodní lokality, udělali by líp. Například z Březiny nad Jizerou, kam jezdí vlak i autobus, je to po turistických značkách na Krásnou vyhlídku 3,5 km, nebo na Drábské světničky 2,7 km, to byste pak viděli imunitu a parkoviště by alespoň "nepraskala ve švech".
Martina Růžičková
Děkuji za shrnující informaci a přeji hezký den.

Zpět na homepage Zpět na článek