Radkin Honzák: Jak přežít léčení
FOTO: Mladá fronta

Radkin Honzák: Jak přežít léčení

7. 5. 2020

Před léty jsem četl strhující reklamu na román pro ženy nazvaný Magdin osud. Stálo tam: Osud Magdy – sirotka, která po velikých strastech v Evropě a nesmírném utrpení v Africe konečně spočine v náruči milovaného přítele z dětství. K dostání u všech knihkupců, cena 16 korun.

Mohu říci, že osud textu, který teď držíte v ruce, je neméně pohnutý. Bylo, nebylo, jedno renomované nakladatelství si u mě objednalo knížku, která by byla jakýmsi průvodcem nemocných, něco v tom smyslu, jak správně stonat, co vše lze během chorobného putování našim zdravotnictvím potkat a jak se k tomu správně postavit.

Napsal jsem tedy jednu kapitolu a předložil k posouzení, zda to v tomto stylu berou a oni řekli, ano. Popsal jsem pak něco kolem dvouset normostran a v termínu jsem rukopis odevzdal. Tady ale koza narazila na kámen. Redaktorka si totiž představovala, že tam pacient najde popis toho, co je CT, jak vypadá bažant, který není v lese, leč v nemocnici a k čemu je teploměr. Dílo, jež jsem jim předal, nechtěli, navíc to prý pojednávalo pochmurné situace příliš lehkým perem. To mě namíchlo, leč nezlomilo.

Začal jsem hledat jiného nakladatele a jak jsem tak pátral, narazil jsem přes jeho rodnou sestru na pana Vašuta, který se textu ujal a vydal ho mezi dalšími příručkami pro kutily. Přišlo mi úžasné, že člověk, který se stal pacientem, může kutit na svém zdraví. Našlo se dost drobných kutilů, takže jsme náklad vyprodali.

Dojalo mě, když se o kutilskou příručku začalo zajímat nakladatelství mnohem renomovanější než to prapůvodní a věřím, že bude spokojené stejně jako po informacích prahnoucí desetitisíce čtenářů, z nichž nejméně tři budou spokojení.

 

Radkin Honzák: Jak přežít léčení. Mladá fronta, Praha, 2020, 295 s.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Pan doktor má jemný humor, jen je ho třeba pochopit....:)
Marie Faldynová
Od pana Honzáka si s chutí přečtu i jízdní řád! Neměl by se pustit do naučného slovníku?
Elena Valeriánová
Taková literatura mě nebere, nepitvám se v takových situacích. Ale kdo chce, ať čte. Jen jedna nesmělá poznámka k textu: u nás se říká, že na kámen narazila KOSA a ne koza, ta zůstala celá a vlk se nažral. :-)
Dana Puchalská
Tak teď už vím, co nového si v knihkupectví koupím. Děkuji.
Zuzana Pivcová
Tak to si zase obohatím knihovnu. Sice by bylo lepší, kdybych se nemusela léčit vůbec, ale pokud ano, tak abych měla návod, jak to přežít. :-D
Danka Rotyková
Moc ráda bych si tu knihu přečetla. Škoda, že to nejde už dnes.
Věra Lišková
Čtu články od Vás ráda a tak se na knihu těším.

Zpět na homepage Zpět na článek