A co takhle něco z krajové kuchyně?
Ilustrační fotografie: pixabay.com

A co takhle něco z krajové kuchyně?

18. 5. 2020

Dobrý den přeji všem příznivcům dobrého jídla. 

Nedávno jsem opět hledala něco z historie gastronomie. Mám ráda recepty, podle nichž se vaří v určitých krajích naší země. A tak jsem jich pár našla. Myslím, že by svoje uplatnění našly i v dnešní uspěchané době. A ty názvy jsou podle mne moc hezké. 

Posuďte sami. 

Bratříčkova polévka z Hané 

50 gr čočky, 50 gr hrachu, 50 gr fazolí, sůl, majoránka, 20 gr hladké mouky, 20 gr sádla, 80 gr kořenové zeleniny - mrkev, celer, petržel nebo pastinák. 

Hrách, fazole a čočku namočíme přes noc do studené vody a druhý den ji v téže vodě uvaříme. K téměř měkkým luštěninám přidáme strouhanou nebo na drobno pokrájenou zeleninu, jíšku připravenou ze sádla a mouky, okořeníme majoránkou, osolíme a dovaříme do měkka. Můžeme přidat i česnek a uvařené kroupy. 

Brčálka z Rokycan

50 gr mladých šťovíkových lístků, 50 gr mladých fialkových lístků, 50 gr másla, 2 lžíce hladké mouky, 1 litr masového vývaru, muškátový květ, pepř, sůl, osmažené pečivo. 

Bylinky udusíme na másle, protřeme přes síto, zasypeme moukou, zamícháme a asi 10 minut povaříme s vývarem. Polévku okořeníme, osolíme a podáváme s osmaženým pečivem. 

Kločinka z Hané 

200 gr jáhel nebo prosa, 1 litr vody nebo mléka, sůl, 50 gr polohrubé mouky, 80 gr slaniny, 100 gr cibule 

Jáhly nebo proso několikrát spaříme (přelijeme vroucí vodou), scedíme a necháme okapat. Vsypeme do vroucí osolené vody nebo mléka a uvaříme do měkka. Potom zasypeme moukou a necháme na kraji plotny aspoň 20 minut odležet, aby se mouka propařila. Vařečkou několikrát propíchneme mouku s jahlami ( prosem) až ke dnu. Propařenou mouku rozmícháme s jáhlami (prosem) na kaši. Lžící vykrajujeme nočky a klademe je na talíře. Přeléváme je rozškvařenou slaninou a osmaženou cibulkou. 

Kaši též můžete sypat mletým mákem nebo tvarohem s cukrem a mastit máslem. Také můžeme přelévat horkými povidly.

 

Přeji všem dobrou chuť. 

 

 

 

recepty
Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Zaujala mě ta Brčálka, na jaře jíme různé bylinky, tak proč ne polévku z bylinek.
Marie Seitlová
Polévku znám také jako hrstkovou, je dobrá.Vařila se ve školní jídelně.
Anna Potůčková
Bratříčkova polévka je podobná, neli stejná jako hrstková polévka. Hrstkovou jsem vařívala v závodní jídelně, dával se tam i brambor.
Dana Puchalská
Některé ano. Manžel luštěniny miluje, ale bohužel je vzhledem ke svému zdr.stavu už tolik nejí.
Zdenka Soukupová
Ta Bratříčkova hanácká by mě lákala. Určitě bude krásně hustá a výživná, takže k obědu nemusí být ani druhý chod. Asi vyzkouším. Dano, a Ty ty recepty, které uvádíš, taky vaříš?
Naděžda Špásová
Fazole nemůžu, ale že šťovíku dělám šťovíkový bařt (boršč), je to smetanová polévka z Ukrajiny.
Dana Puchalská
Věrko, věděla to pouze autorka a ta není už hodně let mezi námi. Ovšem Bertíčkova polévka je hezké.
Zuzana Pivcová
Kouknu na text a jako první čtu místo Bratříčkova Bertíčkova polévka. A proč ne? Já narozdíl od Věrky jsem silně polévková, mohla bych žít jen z nich. Ale ten šťovík, ten asi ne. Můj někdejší šéf v archivu se jmenoval Šťovíček, a když jsem to přeložila německým badatelům, tak jim to připadalo legrační.
Věra Ježková
Danko, a po bratříčkově polévce člověk nejspíš exploduje. Nejsem polévková. Tyhle bych si určitě nedala. Co zbyde z těch bylinek? :-)
Hana Šimková
Velice zajímavé recepty , ale nejen, že bych je neuměla uvařit , ale neuměla je ani jíst.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

14%