Čas rododendronů a azalek aneb jarní kouzlo průhonického parku
Foto: autorka

Čas rododendronů a azalek aneb jarní kouzlo průhonického parku

24. 5. 2020

Chci se s vámi podělit o svou procházku Průhonickým parkem, kde jsem léta nebyla a letos jsem měla možnost ho vidět v celé jeho jarní kráse.

Uchvátil mne svou nádherou, postála jsem před pamětní deskou jeho zakladatele, hraběte Arnošta Emanuela Silvy-Tarouca. „Kousek za jihovýchodní hranicí Prahy v členitém údolí potoka Botiče vytvořil tento botanik a právník na 250 hektarech přírodní kompozici, která dnes čítá na 1600 druhů domácích i cizokrajných dřevin. Je vrcholným krajinářským dílem světového významu, od roku 2010 zapsaným na seznamu UNESCO“.… a  já si v duchu říkala, jak úžasní jsou lidé, kteří tu po sobě nám ostatním něco zanechají. Ať už jsou to nádherné tóny skladeb, zahrady a parky, či cokoliv, co nám zkrásní život. Měli bychom jim být vděčni, protože ne každý je schopen něco vytvořit. Je to totiž dar a byla by nesmírná škoda takový dar promrhat, protože něco zničit či zničit to, co vytvořil někdo jiný, to není žádné umění.

P.S.

„Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca se narodil 3. ledna 1860 na zámku Čechy pod Kosířem na Prostějovsku, a právě park u tohoto zámku mu byl spolu s parkem knížete Pücklera-Muskaua v Bad Muskau inspirací pro jeho životní dílo. Do Průhonic přišel v roce 1885, kdy se oženil s Marií Antonií, dcerou majitele průhonického panství hraběte Alberta Nostitze-Rhinecka. V roce 1927 byl Silva-Tarouca z důvodu finanční tísně nucen prodat celé průhonické panství státu, ale Průhonický park budoval prakticky až do své smrti 15. srpna 1936.“

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Krásné! Děkuji.
Jan Zelenka
Průhonický park je nádhera, byli jsme tam se ženou několikrát, jak na jaře, tak i na podzim. Krásné fotky mi paradoxně připomněly opět moji ženu, která měla toto místo moc ráda.
Jindra Hubačová
Průhonice jsou bezkonkurenční a rododendrony jsou mé oblíbené, jsou to růže severu. Vždy kvetou přibližně v tuto dobu, mám jich doma ve všech barvách, přesto jezdíme za nimi na nedaleký zámek Sychrov a do lázní Libverda v Jizerských horách.
Daniela Řeřichová
Pohlazení na duši, děkuji. Letos jsem nestihla.
Olga Štolbová
Průhonický park je nádherný opravdu celý rok a v květnu a červnu je nejkrásnější. Ale Dendrologická zahrada, jen o jednu zastávku dál, v Čestlicích, je možná ještě úžasnější. Před dvěma dny jsme tam, tři děvčata, strávily šest hodin. Jsou tam naše i cizokrajné stromy, keře, květiny, rozkvetlé louky, rybníky, potůček a spousta laviček. I možnost občerstvení. Před rokem mě tam vzala Jitka H. a jsem jí za to vděčná.
Zuzana Pivcová
V Průhonicích je to nádherné, ale je potřeba trefit ten úplně správný čas, kdy všechno kvete. A to je třeba každý rok jinak. Měla jsem štěstí před mnoha lety hned napoprvé, to jsme jeli ještě z jižních Čech. Podruhé už to bylo dost odkvetlé, zato jsem se koupala pod Konopištěm v rybníku. Dendrologickou zahradu bohužel neznám, budu se muset polepšit. Myslím, že v Průhonicích kdysi zalévala princezna Lada se zlatou hvězdou "ranní květy". Díky, Jano.
Dana Puchalská
Ano Jitko. Dendrologická zahrada má také svoje kouzlo.
Jitka Hašková
Tam je vždycky krásně. Byla jsem tam za svůj život nepočítaně. V zimě, když bylo všechno pokryté čistým sněhem. Mám už jen vzpomínky na kamarádky, se kterými jsem tam chodila a už zemřely. V posledních letech chodím častěji do Dendrologické zahrady Silva-Taroucy, která je na druhé straně dálnice.
Marie Ženatová
V Průhonickém parku jsem nikdy nebyla, tak jsem moc ráda alespoň za jeho krásné přiblížení ve fotečkách, díky moc.
Marie Seitlová
Průhonický park je nádherný, byla jsem tam před lety na jaře. Moc se mi libil, tak jako fotky u článku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...