Vladimír (83) přepsal byt a chatu na syna. Ten se zadlužil, obě nemovitosti pak exekutor prodal v dražbě
Pan Vladimír zůstal třiaosmdesáti letech bez střechy nad hlavou

Vladimír (83) přepsal byt a chatu na syna. Ten se zadlužil, obě nemovitosti pak exekutor prodal v dražbě

31. 5. 2020

Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Exekuce, ztráta bytu i chaty. A to jenom proto, že synovi nevyšlo podnikání a zadlužil se. Kvůli exekuci na synův majetek přišel pan Vladimír s chotí o střechu nad hlavou.

Vladimír s manželkou Věrou žili hezký život. Vychovali syna, užívali si s jeho vnoučaty. Měli štěstí i na svou snachu, rozuměli si s ní, veškeré rodinné oslavy i svátky – Vánoce, Velikonoce trávili společně u jednoho stolu. Mohli si říct: prožili jsme krásný, bezstarostný život.

Bylo to právě po oslavě osmdesátin, kdy si Vladimír pozval svého syna a oznámil mu, že vzhledem ke svému věku se rozhodl na něj přepsat obě nemovitosti – byt v Praze i chatu na Sázavě.

„Už tehdy mi přišlo, že syn na mé rozhodnutí vypořádat rodinný majetek zareagoval divně, jakoby bez zájmu. Ale říkal jsem si, no co, asi to čekal, protože by stejně po nás jako jediný syn dědil,“ vzpomíná Vladimír na situaci před třemi lety.

Přepsali byt i chatu na syna Romana. Po roce ale přišel syn s tím, že má problémy v práci. Jeho firma na prodej čerpadel byla léta velmi úspěšná. Pak však Roman investoval velké peníze do rozvoje, nabral nové zaměstnance, nakoupil stovky čerpadel od dodavatele, ale prodej začal váznout. Většinu zakázek ve výběrových řízeních získávala jeho konkurence, Roman si musel na provoz půjčit několik milionů korun, ale neměl na jejich splácení.

Došlo to tak daleko, že zbankrotoval a dlužné peníze začali věřitelé vymáhat za pomoci exekutora. Ten zařadil do exekuce i nemovitosti od otce Vladimíra – byt i chatu.

„Jenže syn nám to neřekl. Bál se, pořád si myslel, že se mu podaří peníze sehnat a dluhy splatit. Napůjčoval si od svých známých už dříve, vytloukal dluh dluhem. O své situaci nám ale přišel říct až dva týdny před dražbou domu a chaty. Manželka se z toho zhroutila,“ říká se slzami v očích pan Vladimír.

„Takových případů, kdy jsou starší lidé zataženi do finančních problémů svých dětí je, bohužel, hodně. Často lidé poskytnou své byty či domy jako ručení k úvěrům, které si jejich děti berou u bank či nebankovních poskytovatelů půjček. Pak se přestane lidem v podnikání dařit a jejich rodiče zůstávají bez prostředků, ale i bez střechy nad hlavou,“ upozorňuje advokátka Simona Rašková.

Podle ní je v takových případech, jako je ten Vladimírův, dobré alespoň společně s převodem zřídit věcné břemeno k bezúplatnému doživotnímu užívání. „Nemovitost je sice prodána v dražbě, získá nového majitele, ale ten musí nechat v nemovitosti dožít původního majitele, pokud zřízené užívací právo prodejem v dražbě nezanikne, což je případ u věcných břemen zřízených v návaznosti na převod darem. Není to sice ideální řešení, ale lepší než ztratit bydlení úplně,“ upozorňuje advokátka Rašková.

Vladimír si věcné břemeno nezřídil, protože jej ani nenapadlo, do jaké situace se může s manželkou dostat.

„Můj mladší bratr nám nabídl možnost bydlet na jeho chatě na Vysočině. V zimě tam sice bude problém s vytápěním, ale jinou možnost nemáme. Syn mne zklamal. V době, kdy jsme na něj byt a chatu přepisovali, už o svých finančních problémech jistě věděl, mohl nám to říct, mohli jsme to řešit  Dnešní svět je šílený, nezvládl řízení firmy. Vlastně mu to nevyčítám. My už to s Věrou nějak vydržíme, moc nám už toho nezbývá. Ale synova rodina na tom bude bídně asi hodně dlouho. To mě mrzí nejvíce," lituje pan Vladimír.

Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Klapal
To je dost nepříjemná situace. Pokud se ale nepletu, tak před podobnou exekucí majetku se dá bránit například založením svěřenského fondu. Já sám v poslední době dost přemýšlím, že bych si takový sverensky fond také založil. Koukal jsem, že to jde třeba u https://www.alphacitizen.com/cs/
Jana Vey
Pan Vladimír se tak jistě rozhodl v dobré víře , ale jistě i s ohledem na cenově výhodnější darování nemovitosti. Zemřít a zanechat majetek k dědickému řízení je dnes velmi nákladná záležitost. Nezbytné platby odhadcům, notářské poplatky, atd. Mám poměrně čerstvou zkušenost. I přesto je třeba si vždy, byť i zdánlivě "sobecky" , zachovat vlastní střechu nad hlavou. Stát se i v rodině může leccos a příběh pana Vladimíra by měl být varováním všem.
Antonín Nebuželský
Je taková doba. Dřív jsme o tom jenom četli.
Jaroslav Kolín
Darování nemovitosti může být i výhodné, protože obdarovaný příbuzný za ni neplatí daň z příjmu, zatímco kdyby byla nemovitost předmětem dědického řízení, platil by notáři. Rodiče to občas dělají, je-li více potomků a chtějí-li někoho z nich zvýhodnit.
Alena Tollarová
Když mi někdo řekne, že přepíše nemovitost, ve které bydlí, na děti, vždycky se dotyčného zeptám, proč to dělá, zda je to nutné a doporučím, aby si to ještě rozmyslel.
Soňa Prachfeldová
Smutný příběh , ještě, že s dobrým koncem. Syn se nezachoval čestně.
Zdenka Soukupová
Smutný příběh. Taky nechápu, proč to Vladimír dělal, když měl jediného syna. Ale my rodiče jsme občas asi vůči svým dětem zaslepení.
Danuše Stočesová
Toto je velmi smutný příběh, ale alespoň, že manželé budou mít kde bydlet. Naše rodina vlastní velký dům na Dobříši. Již před léty nám jej naše máma darovala. Také bez "břemena". V životě bych nedopustila, aby se moje máma ocitla v domově důchodců nebo bez střechy nad hlavou. Z morálního hlediska je moje polovina, kde moje máma žije, její, vlastně i celý dům. Je to naše čestná dohoda, kterou nikdy neporuším. Etika ve vztazích hraje velmi důležitou roli. Pokud někdo nejedná podle zákonů vesmíru, je to špatně. Dále to rozvádět ani nechci. Pro mne je to takto dané. Jak je to dané mé sestře, to vím, ale o tom bych se tady nechtěla rozepisovat. Děkuji. Dana
Dana Puchalská
Je to smutný příběh dnešní doby. Ještě že má pan Vladimír rozumného bratra.
Libuše Křapová
Evo K., bydlení mu nenabídl syn, ale mladší brat, tedy strýc jeho syna

Zpět na homepage Zpět na článek