Vysočinou vás provedou slavné osobnosti
FOTO: archiv Nadi Svatošové

Vysočinou vás provedou slavné osobnosti

22. 6. 2020

Rodačce z Horácka Nadie Svatošové se podařil neobvyklý počin na poli cestopisné beletrie. Spolu s kolektivem autorek pečlivě sbíraly střípky ze života umělců a zajímavých lidí, kteří spojili své zážitky s Vysočinou. Jak kniha Putování Vysočinou vznikla? Zeptali jsme se autorky Nadii Svatošové.

Průvodci budoucích čtenářů jsou „známé“ osobnosti. Na které se můžeme těšit?
Malíř Jan Zrzavý, herec Jan Werich či Oldřich Nový, výtvarník Jiří Trnka. Je tam ale i mnoho těch méně proslulých – třeba neuvěřitelně inspirující osobnost hoteliéra Josefa Rýdla nebo mlynáře Ehrenbergera.

Putování Vysočinou vybízí ke čtení i procházce. Která místa se do knihy dostala?
Je to především můj rodný kraj, tedy Horácko, a pak jsou to nenápadné lokality, kterých si v minulosti všimly známé osobnosti: Pochopíme zcela jasně, proč rozkvetlé horácké louky miloval skladatel Jaroslav Ježek, nebo čím rybník Medlov zamotal hlavu spisovatelce Mileně Jesenské.

Text doprovází řada unikátních archivních fotek, na jedné je třeba „první biatlonista“ na Vysočině. Můžete přiblížit výběr snímků?
Dlouhodobě spolupracujeme např. s Horáckým muzeem nebo s Centrem Bohuslava Martinů v Poličce. Cením si ale i spolupráce s paní Blankou Chocholovou, manželkou slavného českého fotografa Václava Chocholy. Díky ní se v knize objevily dvě unikátní fotografie – malíř Zrzavý večeřící ovocné knedlíky a šťastný rybář Jan Werich s kapitálním úlovkem. Co chytil, uvidí čtenáři konečně sami…

Co vás při psaní nejvíce potěšilo?
Asi to, že se do finálního rukopisu dostala také pasáž s vyznáním nedávno zesnulé olympijské oštěpařky Dany Zátopkové. Předtím jsme spolu ještě telefonovaly a povídaly si o tom, proč na svatební cestu vyrazili s Emilem právě do mého rodného kraje. I to se čtenáři v knize dozví.

knihy
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martina Růžičková
Zapsala jsem si na seznam knih, které bych si chtěla přečíst :-)
Alena Vávrová
Tuto knihu bych si také ráda přečetla, snad se zadaří.
Jaroslava Handlová
Podobné knihy mám moc ráda. Věřím, že bude k zapůjčení v Krajské knihovně. S chutí se do ní "zakousnu" a moc se těším na konfrontaci s moji rodnou Vysočinou, kde žiji již přes 70 let.
Růžena Kuželková
Vysočinu neznám a proto "pošupajdím" si knihu koupit,abych se o ní něco dozvěděla. Děkuji
Zuzana Pivcová
To je velice dobrý nápad, toto spojení krásného kraje a slavných osobností. Díky.
Daniela Řeřichová
Moc se na knihu těším. Vysočinu miluji.

Zpět na homepage Zpět na článek