Šedesátka. Věk, ve kterém by některé věci měly být zakázány
Ilustrační foto: ingimage.com

Šedesátka. Věk, ve kterém by některé věci měly být zakázány

30. 7. 2020

Nesrovnávat se s druhými. Nesnažit se zalíbit jiným. Nemlčet. A přestat předstírat, že se nás stárnutí netýká. Šedesátka je věk, kdy by se člověk měl vyrovnat s tím, že mu není čtyřicet. Toho, kdo to umí, čekají příjemné roky. Z toho, kdo ne, se stane ubručený důchodce.

Ta ženská je určitě mladší.
Je čas přestat porovnávat lidi podle věku. Ideální je při srovnávání věk nebrat na zřetel. Úplně nejlepší je samozřejmě se s nikým nesrovnávat, jenže je zatraceně těžké to dokázat.  Typický příklad? V časopise se objeví článek s tipy na plavky pro ženy vyššího věku. Starší čtenářky ho komentují slovy: No jo, ale na fotkách předvádí ty plavky ženská, které je určitě kolem čtyřicítky. Nebo: Téhle určitě není šedesát. Vtip je přitom v tom, že na snímcích jsou ženy plných tvarů, předvádějí koupací úbory decentní, vhodné pro dámy, které se nechtějí příliš odhalovat, jsou při těle, zkrátka plavky pro normální průměrné ženy vyššího věku, nejde o miniaturní kousíčky látek na vysportovaných tělech osmnáctiletých modelek. A přesto to mnohé čtenářky neberou jako inspiraci, ale jako první je napadne: Té modelce není šedesát, sedmdesát, je jí okolo třiceti, čtyřiceti. Ale není to jedno? Ženy by měly samy sebe posuzovat podle toho, jakou mají postavu, vkus, v čem se cítí dobře. Ne podle věku. Vždyť některá žena je ve čtyřiceti obéznější nebo má více vad na kráse než leckterá šedesátnice. Oblečení se má přece vybírat podle toho, jak ženě padne, jaká je její postava, ne podle toho, kolik je jí let. Žena, která se s jinými nesrovnává podle věku, ale módu na obrázcích bere pouze jako inspiraci, je zpravidla sebejistá, spokojená a nepřemýšlí, kolik je komu let. 

Raději nic neříkám.
Sice se říká, že moudrý člověk mlčí a myslí si svoje, jenže ne vždy je dobré se tímto pravidlem řídit. Mnozí lidé mají pocit, že když se ve vyšším věku budou vymezovat vůči tomu, co jim vadí, a nebudou šetřit kritikou, budou označeni za věčně nespokojené, ubručené dědky a babky, kteří současnému světu nerozumí. Ve výsledku se tak dostávají do spirály nerozhodnosti, pochybností, zlosti, na jejímž konci čeká pocit: Nikdo mi nerozumí, nikomu nerozumím, už v této společnosti snad ani nemám co dělat, tak je lepší nic neříkat. Jenže právě období kolem šedesátky je věk, kdy by člověk své názory měl dávat najevo co nejsilněji. Kdy jindy? Má za sebou řadu zkušeností a zároveň je ještě při síle duševní i fyzické. Ne nadarmo se říká tomuto období zralost. Je to věk, kdy člověk ještě může ovlivnit svůj život i svět kolem něj. Tak není důvod mlčet, když se v našem okolí děje něco, co nepovažujeme za správné, natož, když se nás někdo snaží vmanipulovat do situace, která nám nevyhovuje.

Jistě, chápu, rozumím.
Hlavně nezavdat příčinu k názoru, že něčemu nerozumíme, že nestíháme, že si například nejsme schopni poradit s nejmodernějšími technickými vychytávkami. Tak uvažuje mnoho lidí, ale je to chyba. Říct, že něčemu nerozumíme, není projev slabosti. Příklad? Člověk se vypraví do banky, potřebuje změnit trvalé příkazy, získat výpis z účtu, poradit se o dalších věcech. První, co uslyší: To si udělejte elektronicky, stáhněte si do mobilu naši aplikaci, to si musíte vytisknout sám, to si oskenujte a pak nám to pošlete mailem…. Mnozí lidé se obávají říct: ‚Pardon, ale přišel jsem na pobočku proto, že tyto věci příliš neovládám, nemám doma tiskárnu, nemám chytrý mobil, rád bych, abychom toto vše provedli tady a teď, jsem vašim dlouhodobým klientem. Nechcete? Aha, tak to budu muset změnit banku.‘ Ne, tím se člověk nepasuje do pozice nemožného staříka, který nedrží krok s rytmem této doby. Jistě, jsou devadesátníci, kteří perfektně ovládají moderní technologie, ale zároveň jsou lidé mnohem mladší, kteří dávají přednost osobnímu jednání. Nemají důvod říkat v takových situacích: ‚Ano, rozumím, provedu.‘ A pak si doma říkat: ‚Tak já vůbec nevím, co po mně  ta slečna v bance chtěla, jak to mám udělat?‘ 

Stárnu, je třeba měnit životní styl.
‚Nezačneme se rozhlížet po menším bytě s výtahem? Co když sem jednou nevylezeme?‘ zeptala se nedávno jedna šedesátnice svého stejně starého manžela. Žijí v třetím patře činžáku s vysokými shody. Odpověď: ‚Co blázníš? Copak nemůžeme chodit? Copak jsme nějací staříci? Já se cítím dobře jako nikdy dříve. Já tady pro nás plánuju cyklovýlet a ty přijdeš s tím, že nevylezeme do schodů.‘ Žít aktivně je fajn, ale stejně fajn je mít jasný plán, co bude, až aktivně žít nepůjde. Říkat, že šedesátka je totéž co dříve byla čtyřicítka, se stalo velmi módní. Ale není to pravda. Věk ubíhá stejně, jako ubíhal dříve, a mnoho lidí ví, že se jejich život může změnit ze dne na den. Čím je člověk starší, tím je ta pravděpodobnost vyšší. Přijmout fakt, že člověk stárne, a měl by se připravit na to, že jednou můžou ubývat síly a přibývat zdravotní komplikace, je umění, které hodně zjednodušuje život. Zatímco namlouvání si, že stejně dobře jako v šedesáti, bude i v osmdesáti, život může pořádně zkomplikovat.

Šedesátka je dobrý věk.
Je to hodně dobrý věk, protože jde o fázi života, kdy je většina lidí ještě zdravá a zároveň už životem poučená. Pokud má člověk v tomto věku vyřešeny finanční záležitosti, žije stylem, jaký mu vyhovuje a netrápí ho zdravotní potíže, je to ideální čas na pochvalování si každého dne. A právě to  by na rozdíl od předešlých zákazu hodných situací mělo být povinností.

psychika ženy
Hodnocení:
(4.6 b. / 33 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Závodná
Šedesátka je jenom číslo v občance, ale musíme brát ohled na svoji kondici která už není jako ve dvaceti, pokoru a lásku je třeba si zachovat.
Oldřich Čepelka
Lituju, že pan Jirák si neumí užívat života. A mimochodem, ke smrtí se přece pohybujete hned od narození, tak proč jste se s tím dávno nevyrovnal?
Jan Jirak
60? mládí v prdeli a co nás čeká. rošt krematoria. já z toho rozhodně radost nemám.
Jaroslav Gabriel, sr.
Dobrý článek. Tak nějak to mám, i když jsem stále v pracovním procesu. Můžu, ale nemusím. To je to kouzlo aktivního stárnutí. Zatím vše funguje, plány se plánují a občas i realizují. Děti jsou zabezpečené a v bezpečné vzdálenosti. S manželkou jsme na sebe dobře navázáni, nic nám nechybí. Dokonce jsem si splnil jeden klukovský sen, čopra. Hlavně jsme zatím zdrávi! A to je to, oč tu běží zejména.
Jan Novotný
Šedesátka. Věk, ve kterém by některé věci měly být zakázány... například práce.... Odchod do důchodu v 66 letech. Často ženské u nás ve sklárně mají v rukách odtaháno více jak 8 tun skla za šichtu bez ohledu na věk. Musí ovládat linky, vozit mnohatunové palety na kárách a nikoho nezajímá, zda můžou či ne. Proč zrovna šedesát, když to ještě není ani důchodový věk? V té době musí být ještě aktivní, ovládat nové technologie výroby, nové zařazující vstupy do výroby, nové materiály apod. Musí stíhat mladým, neboť pak může jít už jen na sociálku za 60% platu a po letech na mizerný důchod...
Jiří Dostal
Téma slečny-paní Hofmanové připomíná filmovou adaptaci Raisova románu "Pantáta Bezoušek", konflikt generací zmizel, krásy lze najít v každém věku. Ta paralela je fenomenální, filmový paskvil se inspiroval potřebou posily národa za Protektorátu, p-s Hofmanová se inspiruje dneškem; není to kouzelné?
Lenka Kočandrlová
Zatím se mi jeví doba po šedesátce zdaleka nejlepší za celý život vůbec! Bydlíme trvale v domě,kam jsme dřív jezdili jen na víkendy,dovolené a tak,připadám si ,že jsem stále na dovolené...Na zahradě je pořád co dělat, okolí zve k procházkám.Nejsou starosti s penězi,s dostatkem/přemírou práce.Můžu si jet,kam chci a kdy chci.Nemyslím moc na dobu,kdy třeba nebude zdraví tak sloužit,žiji nyní a nehodlám se ničím stresovat.Co se týče módy,tak na to kašlu,hlavně mít pohodlný oděv,obuv,něco,v čem se cítím dobře,na dojmy cizích osob neslyším.
Marie Faldynová
Dnes večer jsem se svým věkem a zdravím spokojená. Jak mi bude v noci nebo ráno netuším. Mám kamarádky, které jsou na tom hůř, i takovou, která je na tom lépe. Ale souhlasím, že už si nemusíme nic dokazovat. Krásné léto přeji všem na i 60!
Věra Halátová
Prosím vás, lidé jsou různé. Znám paní, které je téměř osmdesát, řídí auto, ovládá motorovou sekačku, se vším v domácnosti si poradí, jezdí na kole a dokonce se stará o svou sousedku, která je o šest let mladší, ale mnohem méně schopná. Mnoho lidí, mladších než já, neumí pracovat s počítačem, nedokáže udělat objednávku na e-shopu, neumí si nastavit elektronickou banku, nedokáže řídit auto, nastartovat motorovou sekačku aj. Co se týká toho "říkat názor", záleží kde, kdy a komu. Je např. blbost zastavit někoho hodně mladšího na ulici a začít mu radit, jak má přecházet silnici nebo jak má jet na kole. Moudrý člověk radí, když je o to požádán. Do ničeho nekecá. Naštěstí lidí typu pan Fajst z Bylo nás pět je málo.
Jitka Caklová
A o tom to je. Jak jsem napsala ve 22:04, také se mi ve třiceti letech příčil názor sedmdesátiletého souseda a třeba za dvacet let, až budu kupovat plošinu, mu dám v duchu zapravdu :-)

Zpět na homepage Zpět na článek