Nesmysly v kosmetice, za které zbytečně vyhazujeme peníze. Některé z nich vás překvapí
Ilustrační foto: ingimage.com

Nesmysly v kosmetice, za které zbytečně vyhazujeme peníze. Některé z nich vás překvapí

25. 6. 2020

Minimalismus je trend, který proniká také do kosmetiky. Čím dál více žen přestává kupovat další a další kelímky či lahvičky s přípravky, které slibují, že vyhladí, omladí, zacelí, zvlhčí, vylepší. Tedy zbytečnosti, za které není třeba utrácet peníze. Tady jsou některé z nich.

Balzám na rty.
Tyčinka na rty se stala běžnou součástí našich životů, protože jsme podlehli sloganu, že rty je třeba neustále zvlhčovat. Mnohé balzámy však obsahují řadu chemických látek a alkohol, který  paradoxně pokožku na rtech vysušuje. Ale především, stejně jako balzám na rty poslouží jakýkoli mastný krém, vazelína, případně kapka olivového oleje. Takže, kdo má rád na rtech zajímavé vůně, které balzámy mají, je samozřejmě používat může. Kdo chce ušetřit a minimalizovat své zásoby kosmetiky, zařadí balzám do škatulky: zbytečnost.

Zacelovač roztřepených konečků vlasů.
Přípravků slibujících, že opraví, zacelí, tedy vylepší konečky vlasů, které jsou roztřepené, přibývá. Kadeřníci však mají jasno. Jediné, co pomůže vrátit vlasům zdravý vzhled, jsou nůžky. Roztřepený koneček je třeba ustřihnout, jeho máchání v čemkoli nepomůže. Výživný zacelovací balzám může na chvíli navodit pocit, že jsou vlasy vláčné a zmizela z nich suchost, ale zanedlouho jsou stejné, jako byly.

Krémy na různé části těla.
Jeden krém na tváře, další pod oči, třetí na krk a dekolt. Denní krém a noční krém. Pleťové sérum. Mléko na tělo. Další krém na paty a chodidla. Mnoho žen má na poličkách i deset druhů krémů. Pokud člověk netrpí nějakými kožními problémy a má normální pleť, je to naprostá zbytečnost. Opravdu se nic nestane, když si stejným krémem natřeme obličej, ruce i tělo. Neexistuje jediná vědecky podložená studie, která by potvrdila, že je třeba používat jiný krém na okolí očí a jiný na tvář. Navíc, kde je ta hranice, kde končí okolí očí a začíná tvář? Jde o nějaký milimetrový rozdíl, který bychom každý měli znát, abychom překročením této magické hranice nezpůsobili nějaký malér? Mnohem úspornější a rozumnější cesta je najít si krém, který nám vyhovuje, a ten používat, aniž bychom se trápili přemýšlením, kam patří a kam ne. Důležitější než je rozlišovat podle místa určení, je prozkoumat, z čeho jsou složeny.

Omlazující přípravky.
Je třeba si přiznat krutou pravdu. Nic z toho, co nese název omlazující, nás neomladí. Fakt ne. Může se jednat o přípravky, které vytvoří na tváři vrstvu způsobující, že se mladší jevíme opticky. Vrásky se zdají být méně viditelné. Je to podobné, jako když si uděláme kvalitní make-up. Ale ve skutečnosti jde o optický klam, vrásky či nedokonalosti na pleti samozřejmě zůstaly. Takže ano, některé kosmetické přípravky umějí vyvolat příjemný pocit vypnuté, hydratované či promaštěné pleti a cítíme se s nimi příjemně. To je dobře. Ale nikdy nikoho neomladí. I kdybychom si jich do tváře vetřeli kýbl, stále nám bude šedesát, sedmdesát, osmdesát. Spokojenější s nimi být můžeme, ale mladší opravdu ne.

Pěna na holení
Mnoho žen si nedovede představit holení nohou a jiných partií bez toho, aby použily pěnu či jiné přípravky určené k dámskému holení. Ve skutečnosti jde o další zbytečnou lahvičku na poličce. Naprosto stejnou službu poskytuje napěněný sprchový gel či mýdlo.

Pro řadu žen jsou výstavky nejrůznější kosmetiky v koupelnách a přeplněné kosmetické kabelky chloubou, radostí, běžnou součástí života. Není třeba se jí vzdávat, kosmetika je tu od toho, aby zpříjemňovala život. Je ale zbytečné si zoufat, že za ni utrácíme mnoho peněz, a být rozladěné, pokud si nějaký zaručeně omlazující, zacelující, zvlhčující a celulitidu vraždící přípravek nemůžeme dovolit. Velmi často je totiž skutečnost taková, že to všechno dokáže jen v reklamním sloganu.

Hodnocení:
(4.8 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Jak mi kdysi říkávala maminka stáří nezastavíš.Záleží také na genetice a životním stylu.Co sníš,to se ti projeví na kůži.Ale někdy to tak nemusí být.Používám denní a noční krém zn.Dermacol a mám nějaký v zásobě. Když jsou slevy koupím si z každého dva a mám vystaráno.Žádnou jinou čistící,pěstící a omlazující kosmetiku,nějaké masky nepoužívám,protože to stejně houby pomůže.To je jen pro Váš dobrý pocit.
Marcela Škodová
Mám jen drobnou připomínku - olivový olej vysušuje také, takže bych ho na rty nedoporučovala a ani bych nezkoušela použít na obličej krém určený na ruce. Ten velice často obsahuje pro zjemnění pokožky rukou glycerín a máznout si tím do oka slibuje nepřekonatelný zážitek...
Oldřich Čepelka
Skvělý příspěvek. měla by to být povinná četba všech žen 14+ (od 14 let výše). Když byla karanténa, radoval jsem se, že kosmetický průmysl zkrachuje. Že zas budou jen tři základní krémy, jak tomu bývalo kdysi...
Lenka Kočandrlová
Nepoužívám nic z takových věcí,maximálně krém s včelím voskem,tím si natírám občas otlačená kolena.Téměř nikdy jsem se ani nemalovala,rtěnku na pusu nikdy nepoužila a vlasy tak 1x za 3 měsíce opatlám kondicionérem po umytí.Řekla bych,že vypadám na svůj věk stále dost mladě,ale to je věc asi dědičná, a každému není dopřáno. Taky lépe vypadá někdo s menší nadváhou,než někdo vyschlý a hubený.
Soňa Prachfeldová
Omlouvám se za 1*, v mobilu se mi to stává. Mám ráda hydratační krém Nivea denní, oční dobrý gel a nedám dopustit na dětské krémy, jsou jedinečné. A stárne každá trochu jinak, je to i o celkovém způsobu života.
Irena Mertová
Krémy používám. Viděla jsem několik svých vrstevnic, které je nepoužívají krémy, vypadají o hodně starší.
Jitka Caklová
Osobně to zpochybňování naprosto chápu. Na kosmetice jsem v životě nebyla, maska je pro mě pojem, aby mě někdo nepoznal :-). Jak jsem níže napsala, obličej mi stačí umýt mýdlem a namazat indulonou. Nelíčím se, obličej mi zdobí pouze vrásky od úsměvu a troufám si říci, že i bez úprav v Zoneru, Ve skutečnosti vypadám o mnohem víc let mladší než na mých 71 a mohu potvrdit, že obzvláště od žen, je příjemné slyšet, jak dobře vypadám. I bez korejská masky Ariul :-)
Alena Tollarová
Dobře vím, že mi stejně nepomůže ani svěcená voda, přesto krémy 65+ používám - denní a noční. Nepoužívám stejný na den i noc už proto, že v denním je obsažen UV filtr. Bez tyčinky na rty nedám ani ránu, kolikrát mám rty tak suché, že je musím promáznout. A ráno bez opláchnutí obličeje studenou vodou si neumím představit, to bych se asi pořádně ani neprobudila.
Pavla Kropáčková
Samozřejmě, že vedle řady kvalitních produktů jsou i ty méně nekvalitní, nicméně všechny musí projít přísnými testy, aby se vůbec mohly vyrábět, takže nechápu, proč je tady kosmetický průmysl tak zpochybňován! Absolutně pak nesouhlasím s výrokem, že žádný omlazující výrobek neomladí, proboha, to snad psal nějaký chlap, aby nemusel dát manželce peníze na kosmetiku???? Pokud o sebe žena nepečuje a pak si jednou za rok namaže ten OMLAZUJÍCÍ krém z reklamy, zázrak se opravdu konat nebude. Po čtyřicítce však již začíná být znát, která žena se o sebe pravidelně stará a která ne, po padesátce pak mezi takovými ženami může být vidět rozdíl i deseti let. Osobně chodím 1x měsíčně na kosmetiku a v domácí péči si dávám masku 2x do týdne, taktéž nikdy nejdu spát bez důkladného odlíčení. Možná to většina žen neřeší, mně je však příjemné, pokud mi okolí hádá o řadu let méně :-). A pokud něco doopravdy omlazuje, pak jsou to korejská masky Ariul, neznám nic lepšího!
Jitka Caklová
Mně stačí, když mě Radek (manžel) protáhne Zonerem a vrásky jsou ty tam :-) :-) :-)

Zpět na homepage Zpět na článek