Žižkovská minulost
FOTO: autor

Žižkovská minulost

29. 6. 2020

Navštívil jsem přednášku o historii naší čtvrti. Konala se v krásně rekonstituovaném parku, na Kostnickém náměstí. Přišlo asi 40 mladších hostů.

Minulost se tu datuje od poloviny 19. století. Pozdější starosta Herzog se bohatě oženil a získal tak velké pozemky pro zdejší výstavbu. V centru Prahy se tehdy bouraly hradby ghetta. Chudí Židé se stěhovali na Žižkov, do pavlačových domů, ti bohatší na luxusnější Vinohrady.

Žilo se tu dost pokrokově. Na dvorky se třeba postavily židle a promítaly tam černobílé němé filmy. K tomu hrál klavír. V hospodách se hrálo a zpívalo. Když došlo pivo kumpáni šli rozbít hubu starostovi. Posedával ´v nich po návratu z Ruska i spisovatel Hašek .U stolů psal části „Švejka“. Někdy šel spisovatel Seifert s Haškem na Hercoga společně, také ho zmlátili.

Současný Žižkov teď trochu mládne. Levné byty vyhovují mimopražským studentům. Také študáci rádi navštěvují žižkovské tradiční hospody.

Obrázky života současného Žižkova přikládám.               

 

                                         


 

Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Koukám bohatá čtvrť, samá gardenpárty.
Soňa Prachfeldová
Dnešní svět ...
Zuzana Pivcová
Takováto zákoutí vídám bohužel i na jiných místech, všude, kde se sejde partička lidí, kterým tento způsob života celkem vyhovuje.
Dana Puchalská
Študáci se asi stačili zamaskovat....
ivana kosťunová
A kde jsou ti študáci ?
Jana Šenbergerová
Důkazní materiál mě přesvědčil.

Zpět na homepage Zpět na článek